Anodoncie

Co je to anodontie?

Bezzubý úsměv u dítěte je zcela normální, ale co když jeho zuby nikdy nepřijdou? Anodoncie, někdy označovaná jako vrozené chybějící zuby, je vzácný genetický stav, který způsobuje, že nemáte žádné zuby. To se liší od chybějících zubů v důsledku zranění nebo zubního problému.

Anodoncie může postihnout jak mléčné zuby, tak primární zuby.

V některých případech můžete mít částečnou anodontii, což znamená, že máte některé, ale ne všechny zuby. Částečná anodontie je obvykle kategorizována jako jedna z následujících v závislosti na tom, kolik máte zubů:

  • Hypodoncie. Tento termín se používá, když chybí jeden až šest stálých zubů.
  • Oligodontie. Tento termín se používá, když chybí více než šest (ale ne všechny) stálé zuby.

co to způsobuje?

Anodoncie je dědičná genetická vada. Přesné zapojené geny nejsou známy. Anodoncie je však obvykle spojena s ektodermální dysplazií.

Ektodermální dysplazie není jedna porucha, ale skupina úzce souvisejících dědičných stavů, které postihují vlasy, nehty, kůži a potní žlázy. Příznaky těchto dědičných stavů zahrnují:

  • alopecie
  • nedostatek potních žláz
  • rozštěp rtu nebo patra
  • chybějící nehty

Ve vzácných případech se anodontie vyskytuje bez ektodermální dysplazie. To je pravděpodobně způsobeno neznámou genetickou mutací.

Jak se diagnostikuje?

Anodoncie je obvykle diagnostikována, pokud se dítěti nezačnou vyvíjet zuby ve věku přibližně 13 měsíců. Nebo může být diagnostikována, pokud se u dítěte nezačnou vyvíjet trvalé zuby do 10 let.

Pokud dojde k některému z těchto případů, může váš zubař pomocí rentgenu zkontrolovat zuby v dásních, které prostě ještě nevstoupily. V některých případech se dětem prostě vyvinou zuby o něco později než obvykle. Pokud rentgen neukáže žádné zuby, pravděpodobně se jedná o anodontii.

jak se to léčí?

Neexistuje způsob, jak stimulovat růst vrozeně chybějících zubů. Pokud chybí jen několik zubů, léčba nemusí být nutná. Existuje však několik způsobů, jak přidat umělé zuby pro zlepšení vzhledu a usnadnění jídla nebo mluvení:

  • Zubní protézy. Zubní protézy jsou snímatelné náhrady chybějících zubů. Obvykle jsou nejúčinnější léčbou kompletní anodontie.
  • Zubní můstky. Můstky jsou fixní (nesnímatelné) náhrady, které vážou umělé zuby k okolním zubům a vyplňují tak mezery po chybějících zubech. Fungují nejlépe, když vám chybí jen pár zubů.
  • Zubní implantáty. Implantáty přidávají umělý kořen v čelisti, aby držel náhradní zub (nebo zuby) na místě. Implantáty vypadají a působí na dotek nejvíce jako přirozené zuby.

Život s anodontií

Kromě toho, že je obtížné jíst a mluvit, anodontie sama o sobě mnoho problémů nezpůsobuje. Pokud však souvisí s ektodermální dysplazií, můžete mít další problémy související s vlasy, nehty, kůží nebo potními žlázami. Bez ohledu na příčinu lze většinu příčin anodontie snadno zvládnout pomocí zubních protéz, zubních můstků nebo zubních implantátů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY