Antikoncepční náplast

Co je antikoncepční náplast?

Antikoncepční náplast je metoda hormonální antikoncepce. Je to malá čtvercová náplast, která vypadá jako plastový obvaz. Přilne k pokožce a postupně uvolňuje hormony do těla, aby se zabránilo otěhotnění. Vyměňujete jej jednou týdně.

Antikoncepční náplast byla představena v roce 2002. Je vysoce účinná – méně než 1 procento žen, které používají náplast podle pokynů, otěhotní, když ji používají.

Jak to funguje?

Antikoncepční náplast obsahuje dvě umělé verze hormonů estrogenu a progestinu. Jedná se o stejné typy hormonů, které se nacházejí ve většině antikoncepčních pilulek. Vaše tělo absorbuje hormony z náplasti. Poté hormony začnou bránit těhotenství tím, že blokují vaječníky v uvolňování vajíček. Hormony také zahušťují váš cervikální hlen, aby se spermie nedostaly ven. Náplasti obvykle trvá jeden týden poté, co ji začnete používat, než dosáhne plného účinku.

Jak to mám používat?

K použití antikoncepční náplasti musíte mít předpis. Navštivte svého lékaře a poraďte se, zda je pro vás náplast vhodná. Náplast můžete začít používat, jakmile ji získáte, pokud jste si jistá, že nejste těhotná.

Antikoncepční náplast se snadno používá:

 1. Otevřete fóliový sáček tak, aby ležel naplocho.
 2. Rozhodněte se, kam náplast umístíte. Mělo by se jednat o oblast čisté, suché kůže na břiše, nadloktí, horní části zad, rameni nebo hýždích.
 3. Odlepte záplatu z fólie.
 4. Odloupněte polovinu plastu z náplasti. Dávejte pozor, abyste se nedotkli lepivé části.
 5. Přilepte náplast na kůži a odloupněte zbytek plastu.
 6. Přitlačte náplast na kůži po dobu 10 sekund pomocí dlaně.
 7. Ve stejný den následujícího týdne náplast odstraňte.
 8. Starou náplast zlikvidujte tak, že ji přeložíte napůl, aby se k sobě přilepila. Vložte jej do uzavřeného plastového sáčku a vyhoďte.
 9. Aplikujte novou záplatu pomocí kroků 1–6.
 10. Dělejte to tři týdny. Čtvrtý týden si dejte pauzu v používání náplasti. Poté začněte znovu příští týden.

Každých pár dní je také dobré zkontrolovat, zda se náplast neuvolnila. Pokud zjistíte, že náplast odpadla, kontaktujte svého lékaře a zeptejte se ho, co dělat.

Jak je to účinné?

Podle Planned Parenthood je míra selhání menší než 1 procento u žen, které vždy používají náplast podle pokynů. Je to asi 9 procent u žen, které ne vždy používají náplast podle pokynů.

Chcete-li zvýšit účinnost, vyměňujte náplast každý týden ve stejnou dobu ve stejný den. Než začnete náplast používat, rozhodněte se, který den a čas bude pro vás nejjednodušší.

Porovnat: Účinnost 13 oblíbených typů antikoncepce »

Jaká jsou rizika?

Všechny hormonální antikoncepce mají potenciál způsobit vzácné, ale závažné nežádoucí účinky, včetně:

 • hluboká žilní trombóza
 • mrtvice
 • infarkt
 • plicní embolie

Objevily se protichůdné nálezy, ale nedávné a větší studie neprokázaly žádný rozdíl v riziku mezi pilulkami, náplastmi a kroužky obsahujícími estrogen. Celkové riziko je nízké.

Komplikace jsou však častější u žen, které:

 • kouří a jsou starší 35 let
 • mít cukrovku
 • máte vysoký krevní tlak nebo vysokou hladinu cholesterolu
 • máte určité dědičné poruchy srážlivosti krve

Pokud spadáte do jedné z těchto kategorií, poraďte se se svým lékařem, zda je pro vás hormonální antikoncepce vhodná.

Porovnání výhod

Promluvte si se svým lékařem

Při správném použití je náplast účinná při prevenci většiny těhotenství. Mnoho žen to také považuje za pohodlnější než každodenní užívání antikoncepčních pilulek. Náplast je druh hormonální antikoncepce, takže přináší rizika i výhody. Můžete je zvážit se svým lékařem, abyste se mohli rozhodnout, zda je pro vás náplast vhodná. Chcete-li prozkoumat své další možnosti, přečtěte si o oblíbených typech antikoncepce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY