Arthrofibróza po výměně kolenního kloubu

Co je artrofibróza?

Arthrofibróza je také známá jako syndrom ztuhlého kolena. Tento stav se někdy vyskytuje v kolenním kloubu, který byl nedávno zraněn. Může se také objevit po operaci kolena, jako je náhrada kolena. Časem se uvnitř kolena hromadí jizvová tkáň, což způsobuje zmenšení a napnutí kolenního kloubu.

Jizvová tkáň z artrofibrózy může vážně ovlivnit rozsah pohybu kolene. V nejtěžších případech to může mít za následek trvalou neschopnost ohnout a narovnat koleno.

Jaké jsou příznaky artrrofibrózy?

Výskyt artrofibrózy je extrémně nízký. Určitá ztuhlost kolena po totální náhradě kolene je normální. Mírná ztuhlost může přetrvávat měsíce nebo roky a projevit se více po cvičení nebo aktivitě. Pokud však dojde k artrrofibróze, jsou běžné určité příznaky:

Flexibilní chůze kolenem

Vaše chůze je kadence a forma, ve které kráčíte. Může to indikovat zdraví vašeho zarovnání kolena a pohybu. Chůze s pokrčeným kolenem může být známkou ztuhlosti a může naznačovat, že se u vás vyvíjí artrotibróza.

Zhoršující se bolest v koleni

Normálně bolest po operaci neustále klesá. Pokud pocítíte zvýšené množství bolesti, poraďte se se svým lékařem. To může být důsledek artrrofibrózy, zvláště pokud k ní dochází společně se sníženou flexibilitou.

Pokračující otok

Arthrofibróza způsobuje otok měkké tkáně kolem kolena. To se liší od otoku v důsledku nahromadění tekutiny. Váš lékař může určit příčinu otoku a léčit ji.

Slabé kvadricepsy

Pokud nemůžete natáhnout svůj čtyřhlavý sval v přední části nohy nebo máte jiné problémy s pohybem nohy, požádejte svého lékaře, aby zkontroloval koleno kvůli artrotibróze.

Horko kolem kolena

Po operaci je normální, že máte pocit, že je vaše koleno teplé nebo horké. Pokud však pocit tepla přetrvává i po dvou nebo třech týdnech, kontaktujte svého lékaře.

Rizikové faktory pro artrrofibrózu

Pravděpodobnost vzniku artrofibrózy se zvyšuje se závažností traumatu kolenního kloubu nebo délkou operace. Čím déle je vaše koleno nehybné, tím větší je riziko vzniku tohoto onemocnění. Proto je důležité koleno hýbat.

Jaké jsou léčby artrrofibrózy?

Pokud vám váš chirurg diagnostikuje artrotibrózu, budete potřebovat další léčbu nebo případně operaci:

Manipulace

V některých případech chirurg manipuluje s kolenem, aby rozbil tkáň jizvy, když jste pod sedací nebo anestezií.

Artroskopická chirurgie

Rostoucí počet chirurgů nyní přechází k minimálně invazivní artroskopické chirurgii k odstranění tkáně jizvy. Tento proces se nazývá artrolýza.

Otevřená chirurgie

V nejzávažnějších případech může být nutná agresivnější operace. Po léčbě nebo operaci budete potřebovat fyzickou terapii.

Po dokončení počáteční léčby artrrofibrózy je k dispozici mnoho rehabilitačních aktivit. Jsou navrženy tak, aby udržovaly pohyb a zabránily opakování stavu. Tyto zahrnují:

  • použití stroje s kontinuálním pasivním pohybem (CPM)
  • cvičení, jako je chůze na běžícím pásu, jízda na kole a ponoření do vody
  • osvěžující

Jaký je dlouhodobý výhled?

Přestože se jedná o vzácný stav, je důležité být v pohotovosti při artrotibróze. Ti, kteří ji mají, budou mít pravděpodobně potíže se zotavením a návratem k aktivnějšímu životnímu stylu. Během zotavení sledujte svůj pohybový rozsah a poraďte se se svým lékařem, pokud zpozorujete ztuhlost nebo jakýkoli pokles funkce vašeho umělého kloubu.

Prevence artrofibrózy

Váš chirurg vám může předepsat stroj CPM, když ležíte v posteli a zotavujete se z operace. Váš chirurg nebo fyzioterapeut může také poskytovat cvičení určená ke snížení rizika vzniku artrrofibrózy. Použití následujícího může snížit pravděpodobnost vzniku artrofibrózy:

  • kompresní obvaz
  • kryoterapie, nebo aplikace extrémního chladu
  • sací odtok

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY