Artritida během těhotenství

Artritida v těhotenství

Artritida neovlivní vaši schopnost otěhotnět. Pokud však užíváte léky na artritidu, poraďte se před početím se svým lékařem. Některé léky mohou ovlivnit vaše nenarozené dítě a některé mohou zůstat ve vašem systému ještě nějakou dobu poté, co je přestanete užívat.

Příznaky artritidy během těhotenství

Vzhledem k tomu, že artritida postihuje klouby v celém těle, přidaná váha těhotenství může zvýšit bolest a nepohodlí. To může být zvláště patrné na kolenou. Přidaný tlak na páteř může způsobit svalové křeče nebo necitlivost nohou.

Váha vody může způsobit syndrom karpálního tunelu nebo ztuhlost kyčlí, kolen, kotníků a chodidel. Tyto příznaky obvykle vymizí po narození dítěte.

Ženy, které mají autoimunitní onemocnění revmatoidní artritidu (RA), mohou pociťovat zvýšenou únavu.

Léčba artritidy během těhotenství: léky

Poraďte se se svým lékařem o užívání léků na artritidu během těhotenství. Nezapomeňte uvést všechny léky na předpis, volně prodejné léky a doplňky stravy, které užíváte. Některé je bezpečné i nadále používat, ale jiné mohou vašemu dítěti ublížit. Váš lékař může být schopen změnit vaše léky nebo změnit dávkování, dokud se dítě nenarodí. Informujte svého lékaře, pokud plánujete kojit.

Artritida během těhotenství: Dieta a cvičení

Někdy může artritida způsobit příznaky, jako je sucho v ústech a potíže s polykáním, což ztěžuje jídlo. Dobrá výživa je však pro lidi s artritidou důležitá a je nezbytná pro vývoj vašeho dítěte. Pravděpodobně budete užívat prenatální doplňky, ale případné problémy s jídlem byste měli probrat se svým lékařem.

Během těhotenství byste měla pokračovat ve cvičení. Zařaďte do své cvičební rutiny cvičení s rozsahem pohybu, abyste podpořili flexibilitu, stejně jako cvičení, která vám pomohou udržet svalovou sílu. Chůze a plavání jsou zvláště užitečné pro lidi s artritidou. Zeptejte se svého lékaře, zda je vaše cvičení pro vaše dítě bezpečné.

Artritida během těhotenství: Tipy pro úlevu od bolesti

Pro zmírnění bolesti a ztuhlosti kloubů postupujte podle těchto užitečných tipů:

  • Na klouby používejte teplé a studené zábaly.
  • Často odpočívejte kloubům.
  • Zvedněte nohy, abyste uvolnili zátěž na kolena a kotníky.
  • Umožněte dobrý noční spánek.
  • Vyzkoušejte hluboké dýchání nebo jiné relaxační techniky.
  • Věnujte pozornost svému držení těla, protože špatné držení těla může zatěžovat vaše klouby.
  • Vyhněte se nošení vysokých podpatků. Vyberte si pohodlné boty, které poskytují dostatečnou podporu.

Artritida během těhotenství: Rizika

Jedna studie zjistila, že RA zvyšuje riziko preeklampsie. Preeklampsie je stav, při kterém se u těhotné ženy vyvine vysoký krevní tlak a možná nadbytek bílkovin v moči. Vzácně se tento stav může objevit po porodu. To může být vážný, život ohrožující stav pro matku i dítě.

Stejná studie také ukazuje, že ženy s RA jsou vystaveny zvýšenému riziku dalších komplikací ve srovnání s ženami, které RA nemají. Mezi rizika patří mít děti menší než průměrné velikosti nebo nízkou porodní hmotnost.

Práce a dodávka

Obecně platí, že ženy s artritidou nemají během porodu těžší období než jiné ženy. U žen s RA je však pravděpodobnější, že porodí císařským řezem.

Máte-li vysoké úrovně bolesti a nepohodlí způsobené artritidou, poraďte se se svým lékařem, než půjdete do porodu, abyste se mohli připravit. Pokud máte bolesti zad související s artritidou, možná nebudete chtít ležet na zádech. Váš lékař vám může pomoci vybrat bezpečnou alternativní polohu.

Prominutí

Mnoho žen s RA zažívá zlepšení během druhého trimestru těhotenství a může trvat až šest týdnů po porodu. Někteří se také cítí méně unavení. Pokud byla vaše artritida v prvním trimestru poměrně mírná, pravděpodobně to tak zůstane.

Vědci si nejsou jisti, proč se některé ženy během těhotenství dostanou do remise. Jedna studie ukazuje, že u žen s RA je pravděpodobnější, že během těhotenství zaznamenají úlevu od příznaků. To platí zejména v případě, že jsou negativní na revmatoidní faktor a autoprotilátku známou jako anti-CCP.

Artritida po porodu

Některé ženy zažijí vzplanutí artritidy během několika týdnů po porodu. Pokud jste během těhotenství vysadili léky na artritidu, je čas promluvit si se svým lékařem o obnovení léčby.

Měli byste být schopni pokračovat ve cvičení, které podporuje rozsah pohybu a posilování svalů. Zeptejte se svého lékaře, než se pustíte do cvičení, která jsou namáhavější.

Informujte svého lékaře, pokud plánujete kojit. Některé léky se přenášejí mateřským mlékem a mohou být škodlivé pro vaše dítě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY