Běžně předepisované léky na bolest nervů

V závislosti na příčině se bolest nervů může stát chronickou, ale existuje mnoho možností zprostředkování, které mohou pomoci.

Nervová bolest, známá také jako neuropatická bolest, může mít různé formy, od pocitů bodání a vystřelování až po pocity pálení nebo mravenčení.

Existuje celá řada léků, které mohou pomoci s bolestí nervů. Nejlepší volba pro vás bude záviset jak na závažnosti, tak na základní příčině vaší bolesti.

Léky proti bolesti pro úlevu od bolesti nervů

Jak volně prodejné (OTC) tak léky na předpis mohou pomoci zmírnit příznaky bolesti nervů. Před užitím jakýchkoli léků je však životně důležité promluvit si s lékařem nebo zdravotníkem.

„Ne všechny léky jsou vhodné pro mladé lidi. Některá antikonvulziva by například neměli užívat lidé mladší 18 let,“ říká Jacob Hascalovici, PhD, hlavní lékař společnosti Clearing. “Těhotné osoby by také měly dvakrát zkontrolovat své léky a ujistit se, že jejich lékařský tým je informován.”

Některé léky proti bolesti (jako je gabapentin a pregabalin) „by měly být u starších lidí používány s opatrností,“ dodává Farah Khorassani, PharmD,docent zdravotních věd na University of California, Irvine School of Pharmacy & Pharmaceutical Sciences.

“Je to proto, že mohou zvýšit riziko pádů,” poznamenává.

Volně prodejné léky na bolest nervů

OTC léky mohou být snadněji dostupné, ale obecně jsou vhodnější pro mírnější případy bolesti nervů.

“Tyto léky mohou zmírnit občasné, mírné bolesti nervů, ale nefungují tak dobře při silné, přetrvávající bolesti,” říká Dr. Akanksha Sharma, certifikovaný neurolog a neuroonkolog z Pacific Neuroscience Institute v Santa Monice v Kalifornii.

To je zvláště případ, dodává, „když je bolest elektrického charakteru, pálení, brnění nebo ‚šoku‘.

Orální léky proti bolesti

OTC léky proti bolesti zahrnují následující:

 • acetaminofen (Tylenol)

 • ibuprofen (Advil)

 • naproxen (Aleve)

 • aspirin

Ty fungují rychle, často během 20 až 30 minut, ale jejich účinky po několika hodinách vyprchají, poznamenává Sharma.

Krémy a náplasti

Kapsaicin je silný „enzym nalezený v chilli papričkách, který působí jako lék proti bolesti,“ říká Khorassani.

Enzym funguje tak, že narušuje signály bolesti vysílané do mozku, a jako takový je často kombinován do OTC krémů a náplastí. Síla kapsaicinu v OTC formulacích je relativně nízká, méně než 1 %, což znamená, že se nepovažuje za zvláště prospěšný pro léčbu těžké neuropatie.

Starší studie 2014 navrhli, že kapsaicinové krémy s vyššími hladinami složek – 8 % nebo více – mohou být účinnější při zmírňování bolesti nervů. Krémy s vysokou koncentrací jsou však dostupné pouze na předpis.

Lidokain je další lék, který se dodává ve formě krému nebo náplasti (má také OTC formy a formy na předpis), které lze použít k léčbě bolesti nervů. Náplast s 5% lidokainem byl ukázán být účinný při snižování spontánního výboje nervů, který se může přenést do vašeho mozku jako bolest.

Doplňky

„U některých doplňků bylo prokázáno, že mají určitý omezený přínos při bolestech nervů, zejména kyselina alfa-lipoová a B12, i když ten je užitečný hlavně při zjištění nedostatku,“ poznamenává Sharma.

Výzkum zahrnující více než 200 lidí s neuropatickou bolestí související s diabetem ukázal, že užívání kyseliny alfa-lipoové vedlo k „významnému“ snížení úrovně bolesti.

Stojí za zmínku, že doplňky nejsou rychle působícím řešením. “Zabere čas, než budou fungovat, alespoň několik týdnů pravidelného příjmu,” dodává Sharma.

Nezapomeňte vždy mluvit s lékařem, než začnete užívat jakékoli nové doplňky.

Léky na předpis

U závažnějších a přetrvávajících případů bolesti nervů budou pravděpodobně vyžadovány silnější léky na předpis.

Pokud jde o dobu, po kterou tyto léky začnou fungovat, „Dobrým pravidlem je 1 až 2 týdny po změně dávky,“ říká Khorassani. “Některé léky mají specifické rozsahy dávkování, aby se zaměřily na neuropatickou bolest, takže pokud lék nefunguje, měla by být dávka vyhodnocena.”

Antikonvulziva

Tyto typy léků jsou ty, které se nejčastěji používají k léčbě neuropatické bolesti.

Sharma však poznamenává, že nebyly navrženy pro tento účel. “Tyto byly původně vyvinuty pro kontrolu záchvatů, ale jsou úspěšné při tlumení bolesti nervů modulací signálů vysílaných nervy.”

Často předepisovaným antikonvulzivem je gabapentin, „pravděpodobně kvůli jeho příznivému bezpečnostnímu profilu a nízké ceně,“ poznamenává Khorassani.

Jeho účinnost je významná: Výzkum ukázaly, že gabapentin může snížit chronickou a akutní bolest nervů až o 50 %. Mezitím droga také bylo ukázáno pomáhá předcházet nástupu bolesti nervů u pacientů podstupujících chemoterapii.

Dalším oblíbeným antikonvulzivum pro léčbu bolesti nervů je pregabalin, který výzkum naznačuje má srovnatelné výhody s gabapentinem a může nabídnout „významné“ snížení neuropatické bolesti.

Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu-norepinefrinu (SNRI)

Tato skupina léků se často používá k léčbě deprese díky svému vlivu na mozkovou „šťastnou chemikálii“ serotonin.

Ale serotonin má také roli v neuropatické bolesti. Kromě toho, že ovlivňuje náladu, je známo, že chemikálie hraje roli při vnímání bolesti a modulaci mozkem.

Díky svému dvojímu účinku se inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI) „často používají u lidí s depresí a diabetickou periferní neuropatickou bolestí k zacílení obou,“ říká Khorassani. Incidenty souběžné deprese a neuropatie jsou vysoké u pacientů s diabetem 2.

Duloxetin je SNRI nejčastěji předepisovaný pro bolesti nervů. Starší 2014 přehled studií naznačili, že vyšší dávky léku by mohly významně pomoci snížit neuropatickou bolest související s diabetem.

Tricyklická antidepresiva (TCA)

Jak název napovídá, tricyklická antidepresiva (TCA) byla původně navržena pro stavy duševního zdraví, jako je deprese a úzkost, ale od té doby bylo zjištěno, že zmírňují symptomy neuropatie.

Stejně jako SNRI „tyto léky blokují reabsorpci neurotransmiterů serotoninu a norepinefrinu,“ říká Sharma. “To zase moduluje signály bolesti vysílané z nervů do mozku.”

Často předepisovanými TCA pro bolesti nervů jsou nortriptylin a amitriptylin. “Tyto byly asi nejdelší a bývaly zlatým standardem, než byl gabapentin na trhu,” říká Khorassani.

Starší studie z roku 2009 porovnávající nortriptylin a gabapentin zjistila, že každý lék nabízí podobnou úroveň snížení bolesti.

Khorassani však poznamenává, že TCA obecně nejsou tolerovány tak dobře ve srovnání s gabapentinem, a proto je nyní preferovanou možností gabapentin.

Opioidy

Někteří lidé považují opioidy za účinné při bolestech nervů, ale zdá se, že důkazy jsou smíšené. Tak jako jedna recenze U některých lidí mohou být opioidy užitečné pro podstatnou krátkodobou úlevu od bolesti, někdy u některých neuropatických syndromů.

Existuje však také řada závažných vedlejších účinků, které léčbu opioidy doprovázejí. Pokud u vás jiné léčby nefungují, lékař může navrhnout krátkou léčbu opiáty.

Botulotoxin (BoNT)

Botulotoxin (BoNT) je jednou z posledních možností používaných při léčbě bolesti nervů, ale používá se v případech, kdy dochází k refrakterní nervové bolesti, která je odolná vůči jiným formám léčby. BoNT může snížit vaše zánětlivá reakce a pocit bolesti inhibicí uvolňování neurotransmiterů bolesti.

Časté vedlejší účinky léků proti bolesti nervů

Stejně jako u všech léků, léky používané k úlevě od bolesti nervů mohou způsobit vedlejší účinky.

Nežádoucí účinky OTC léčby

Zejména při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách mohou aspirin a ibuprofen „přispívat k podráždění střev a tvorbě vředů nebo způsobit gastritidu,“ říká Sharma.

Dále dodává: “Ibuprofen může také způsobit poškození ledvin, když se používá příliš často nebo příliš mnoho, (zatímco aspirin může zvýšit riziko krvácení, protože inhibuje tvorbu krevních destiček.” Pokud pravidelně užíváte nějaké volně prodejné léky, nezapomeňte si o tom promluvit s lékařem, aby bylo možné podniknout kroky k ochraně vašeho zdraví. Ve Spojených státech je nadměrná spotřeba acetaminofenu při nadměrném užívání léků na bázi acetaminofenu, jako jsou kombinované léky proti bolesti a multisymptomové léky na nachlazení. hlavní příčina jaterní toxicity vyžadující transplantaci jater. To vše se odvíjí od obecného povědomí veřejnosti o složkách volně prodejných léků.

Pokud jde o topické krémy, Sharma říká, že mají tendenci mít málo vedlejších účinků, pokud nejsou nadměrně používány. Kapsaicin se však musí používat opatrně, často v rukavicích, protože se vyrábí z chilli papriček a při nechtěném vystavení může způsobit podráždění očí.

Vedlejší účinky léků na předpis

Podle Sharmy mezi potenciální vedlejší účinky antikonvulziv patří:

 • ospalost (která se obvykle zlepšuje, když se člověk přizpůsobí dávkování)

 • závrať
 • nevolnost
 • výkyvy nálad
 • rozmazané vidění
 • zadržování tekutin nebo otoky nohou
 • přibývání na váze

Mezitím, pokračuje, možné vedlejší účinky SNRI a TCA jsou velmi podobné:

 • suchá ústa
 • zácpa
 • zadržování moči
 • závrať
 • ospalost
 • živé sny
 • změny chuti k jídlu

“V případě nežádoucích účinků, které je obtížné tolerovat, kontaktujte svůj lékařský tým, jakmile to bude možné,” říká Hascalovici.

Zmizí někdy bolest nervů úplně?

„Zkušenosti každého člověka jsou jiné,“ říká Khorassani. “Záleží na příčině neuropatické bolesti a na tom, jak je špatná.”

Vyhlídky pro jednotlivce jsou slibnější, pokud je bolest nervů způsobena zraněním nebo po ležení v určité poloze. “Očekávali bychom, že bolest nervů bude dočasná a časem se zlepší a nakonec úplně vymizí,” říká Sharma.

Pokud je však neuropatická bolest způsobena přetrvávajícím zdravotním problémem, jako je rakovina nebo cukrovka, Sharma říká, že je mnohem méně pravděpodobné, že bolest někdy úplně zmizí.

“Pravděpodobně to zůstane dlouhodobým problémem, jehož závažnost může kolísat a bude muset být řešen pomocí léků a dalších intervencí.”

Alternativní léčba bolesti nervů

Zatímco některé léky účinně snižují neuropatickou bolest, lze také použít doplňkové přístupy.

Hascalovici věří, že “multidisciplinární, multimodální léčebný přístup, který léčí tělo, mysl a sociální pohodu každého pacienta, je nejlepší.”

Například „meditace nebo kognitivně behaviorální terapie“ může být užitečná, poznamenává.

Akupunktura je další potenciální možností, u lidí s neuropatií v a malá studie hlášení zlepšení bolesti po léčbě.

Předpokládá se, že stroje na transkutánní elektrickou stimulaci nervů mohou pomoci snížit bolest nervů a „někdy se doporučují pro neuropatie související s cukrovkou,“ říká Hascalovici. Nicméně, vědecké důkazy podporovat jejich používání je obecně neprůkazné.

Nakonec Khorassani poznamenává, že jóga může být prospěšná a výzkum naznačuje může pomoci snížit bolest nervů související s rakovinou.

Nervová bolest se může objevit z různých důvodů a projevuje se v různých formách, od mravenčení po pocity píchání.

Existuje mnoho možností léčby neuropatické bolesti, včetně OTC, léků na předpis a nefarmakologických přístupů.

Některé z nejčastěji předepisovaných léků na bolest nervů jsou gabapentin, pregabalin a duloxetin. Ty však mohou vést k nežádoucím účinkům, jako je ospalost, nevolnost, závratě a sucho v ústech.

Zda bolest nervu zcela zmizí, závisí na její příčině a závažnosti. A jak zdůrazňuje Hascalovici: „Je užitečné si uvědomit, že neexistuje žádná léčba ani univerzální terapeutický přístup.“

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY