Běžné příznaky leukémie u dětí

Co je leukémie?

Leukémie je rakovina krevních buněk. Krevní buňky a krevní destičky jsou produkovány v kostní dřeni. U leukémie některé nové bílé krvinky (WBC) nedokážou správně dozrát. Tyto nezralé buňky pokračují v rychlé reprodukci, vytlačují zdravé buňky a produkují řadu příznaků.

Leukémie je nejčastějším typem dětské rakoviny, která ve Spojených státech postihuje ročně asi 4000 dětí.

Příznaky dětské leukémie

Příčinu dětské leukémie nelze ve většině případů určit. Příznaky leukémie se mohou u každého dítěte lišit. Příznaky chronické leukémie se obecně vyvíjejí pomalu, ale příznaky akutní leukémie se mohou objevit náhle. Některé příznaky lze snadno zaměnit s příznaky běžných dětských nemocí. Mít některé z těchto příznaků nemusí nutně znamenat, že vaše dítě má leukémii.

Mezi běžné příznaky dětské leukémie patří následující:

Modřiny a krvácení

Dítě s leukémií může po drobném poranění nebo krvácení z nosu krvácet více, než se očekávalo. Dítě si také může snadno udělat modřiny. Mohou mít malé červené skvrny na kůži nebo petechie, které se vyskytují v důsledku malých krevních cév, které krvácely.

Schopnost srážení krve závisí na zdravých krevních destičkách. U dítěte s leukémií krevní test odhalí abnormálně nízký počet krevních destiček.

Bolest žaludku a špatná chuť k jídlu

Dítě s leukémií si může stěžovat na bolest břicha. Leukemické buňky se totiž mohou hromadit ve slezině, játrech a ledvinách a způsobit jejich zvětšení. V některých případech může lékař nahmatat zvětšené břišní orgány. Dítě může mít také špatnou chuť k jídlu nebo nemůže sníst normální množství jídla. Hubnutí je běžné.

Potíže s dýcháním

Leukemické buňky se mohou shlukovat kolem brzlíku, což je žláza na bázi krku. To může způsobit dušnost nebo potíže s dýcháním. Potíže s dýcháním mohou také vyplývat z oteklých lymfatických uzlin v hrudníku, které tlačí proti průdušnici. Dítě s leukémií může kašlat nebo sípat. Bolestivé dýchání je lékařská pohotovost.

Časté infekce

Bílé krvinky jsou nezbytné k potlačení infekce, ale nezralé bílé krvinky leukémie nejsou schopny tuto funkci správně plnit. Dítě s leukémií může zažívat časté nebo dlouhodobé záchvaty virových nebo bakteriálních infekcí. Mezi příznaky patří kašel, horečka a rýma. Tyto infekce často nevykazují žádné zlepšení, a to ani při použití antibiotik nebo jiné léčby.

Otok

Lymfatické uzliny filtrují krev, ale leukemické buňky se někdy shromažďují v lymfatických uzlinách. To může způsobit otok:

  • pod rukama vašeho dítěte
  • v jejich krku
  • nad klíční kostí
  • v tříslech

MRI a CT skeny mohou odhalit oteklé lymfatické uzliny v břiše nebo uvnitř hrudníku.

Zvětšený brzlík může tlačit na žílu, která transportuje krev z paží a hlavy do srdce. Tento tlak může způsobit hromadění krve a vést k otokům obličeje a paží. Hlava, paže a horní část hrudníku mohou získat modročervenou barvu. Mezi další příznaky patří bolest hlavy a závratě.

Bolest kostí a kloubů

Tělo produkuje krev v kostní dřeni. Leukémie způsobuje zrychlenou reprodukci krevních buněk, což vede k vážnému přeplnění krevních buněk. Toto nahromadění buněk může vést k bolestem kostí a kloubů. Některé děti s leukémií si mohou stěžovat na bolesti dolní části zad. U jiných se může vyvinout kulhání kvůli bolesti nohou.

Anémie

Červené krvinky (RBC) pomáhají distribuovat kyslík po celém těle. Přeplnění ztěžuje produkci dostatečného množství červených krvinek. To vede ke stavu zvanému anémie. Mezi příznaky patří únava, bledá kůže a zrychlené dýchání. Některé děti také uvádějí, že se cítí slabé nebo se jim točí hlava.

Pokud má vaše dítě snížený průtok krve mozkem, může mluvit špatně. Krevní test ukáže, zda má vaše dítě abnormálně nízký počet červených krvinek.

Výhled pro děti s leukémií

Některé z těchto příznaků nemusí nutně znamenat přítomnost leukémie. Existuje několik forem dětské leukémie a mnoho faktorů ovlivňuje výhled. Včasná diagnostika a včasná léčba může zlepšit výsledek. Poraďte se s lékařem svého dítěte, pokud máte obavy z jakýchkoli příznaků, které se u vašeho dítěte vyvinuly.

Míra přežití u některých forem dětské leukémie v průběhu času vzrostla a zlepšení léčby ukazuje na lepší vyhlídky pro děti, které jsou dnes diagnostikovány.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY