Biopsie kužele studeného nože

Co je to biopsie kužele studeného nože?

Biopsie kužele studeného nože je chirurgický zákrok používaný k odstranění tkáně z děložního čípku. Cervix je úzká část dolního konce dělohy a končí v pochvě. Biopsie kužele studeným nožem se také nazývá konizace. Tento postup odstraňuje velký kuželovitý kus děložního čípku, aby se hledaly prekancerózní buňky nebo rakovinný materiál.

Biopsie kužele studeným nožem se provádí v celkové nebo regionální anestezii. Chirurg používá skalpel k odstranění cervikální tkáně.

Důvody pro biopsii kužele studeného nože

Biopsie děložního čípku se používají jako diagnostický nástroj i jako léčba prekancerózy a rakoviny děložního čípku. Abnormální buňky, které se objeví na Pap testu, mohou vyžadovat další vyšetření. Váš lékař odstraní abnormální buňky z děložního čípku, aby zjistil, zda máte rakovinu nebo zda jsou buňky prekancerózní.

Existují různé typy cervikálních biopsií. Punch biopsie je méně invazivní druh cervikální biopsie, která odstraňuje malé oblasti tkáně. Váš lékař může zvolit biopsii kužele studeným nožem, pokud není schopen shromáždit dostatek tkáně pomocí biopsie úderu. Biopsie kužele studeným nožem umožňují lékaři odebrat větší množství tkáně. To je zvláště důležité, pokud vám již byla diagnostikována prekanceróza děložního čípku nebo rakovina. Někdy může být veškerý rakovinný materiál odstraněn během jedné biopsie kužele studeného nože.

Příprava na biopsii kužele studeného nože

Mnoho žen podstoupí biopsii kužele studeným nožem v celkové anestezii, což znamená, že na zákrok spí. Ti, kteří mají již existující zdravotní stavy, jako je onemocnění srdce, plic nebo ledvin, mohou mít při celkové anestezii zvýšené riziko. Nezapomeňte se svým lékařem probrat svou zdravotní anamnézu a jakékoli předchozí reakce na anestezii. Rizika celkové anestezie mohou zahrnovat:

 • infekce
 • dýchací potíže
 • mrtvice

Místo toho vám může být podáno regionální anestetikum. Regionální anestezie vás otupí od pasu dolů, ale zůstanete vzhůru. V celkové ani regionální anestezii neucítíte žádnou bolest.

Půst po dobu šesti až osmi hodin před biopsií může pomoci zabránit nevolnosti. Nevolnost a podrážděný žaludek jsou běžnými reakcemi na anestezii. Před testem se 24 hodin zdržte pohlavního styku. 24 hodin před biopsií do pochvy nic nevkládejte, včetně:

 • tampony
 • léčivé krémy
 • sprchy

Přestaňte užívat aspirin, ibuprofen a naproxen až dva týdny před biopsií podle pokynů lékaře. Možná budete muset přestat užívat heparin, warfarin nebo jiná ředidla krve.

Vezměte si s sebou hygienické vložky, které budete nosit po biopsii. Požádejte člena rodiny nebo přítele, aby vás doprovodil, aby vás mohli odvézt domů.

Postup biopsie kužele studeného nože

Celá biopsie kužele studeného nože trvá méně než hodinu. Budete ležet na vyšetřovacím stole s nohama ve třmenech, jako při běžné gynekologické prohlídce. Váš lékař vloží do vaší pochvy nástroj zvaný speculum, který roztlačí stěny pochvy a udrží vaši pochvu otevřenou během biopsie. Poté, co jste dostali sedaci buď regionální nebo celkovou anestezií, váš lékař dokončí biopsii.

Váš lékař použije buď chirurgický nůž, nebo laser, aby odstranil kus cervikální tkáně ve tvaru kužele. Váš lékař použije jednu ze dvou možností kontroly krvácení v děložním čípku. Mohli by kauterizovat oblast nástrojem, který utěsní cévy, aby se krvácení dostalo pod kontrolu. Případně vám mohou do děložního čípku umístit konvenční chirurgické stehy.

Tkáň, která byla odebrána z vašeho děložního čípku, bude později vyšetřena pod mikroskopem, aby se určila přítomnost rakoviny. Váš lékař vás bude informovat o výsledcích co nejdříve.

Biopsie kužele studeným nožem se obvykle provádějí jako ambulantní zákrok. Anestezie odezní během několika hodin. Ten samý den můžeš jít domů.

Rizika biopsie kužele studeného nože

Rizika spojená s biopsií kužele studeného nože jsou minimální. Infekce je možná jako u všech chirurgických zákroků. Minimalizujte riziko infekce tím, že se o sebe po biopsii budete starat:

 • Před a po použití koupelny si umyjte ruce.
 • Vyhněte se používání tamponů po dobu čtyř týdnů po biopsii.
 • Vyvarujte se sprchování.
 • Často měňte hygienické vložky.

Zjizvení děložního hrdla a nekompetentní děložní hrdlo jsou vzácné, ale představují potenciálně vážná rizika. Jizva na děložním čípku může bránit vašemu úsilí otěhotnět a může způsobit potíže se čtením Pap stěru. K nekompetentnímu děložnímu čípku dochází, když byla odstraněna velmi velká oblast děložního čípku. Široká oblast odběru tkáně může zvýšit vaši šanci na předčasný porod během těhotenství.

Obnova biopsie kužele studeného nože

Zotavení z biopsie kužele studeného nože může trvat několik týdnů. Během této doby budete s největší pravděpodobností pociťovat křeče a přerušované krvácení. Vaginální výtok může mít barvu od červené po žlutou a může být někdy těžký.

Informujte svého lékaře, pokud se u Vás objeví některý z následujících stavů, protože to mohou být příznaky infekce:

 • horečka
 • zimnice
 • výtok, který zapáchá
 • mírné až střední křeče, progredující do silné bolesti

Informujte svého lékaře, pokud máte některý z následujících příznaků, protože to mohou být příznaky krevní sraženiny:

 • bolest na hrudi
 • potíže s dýcháním
 • otoky, zarudnutí nebo bolest nohou

Vyhněte se zvedání těžkých předmětů nebo fyzické námaze po dobu čtyř až šesti týdnů po proceduře konizace. Během této doby byste se také měli zdržet pohlavního styku, abyste se mohli uzdravit.

Naplánujte si následnou schůzku se svým lékařem šest týdnů po biopsii.

Dlouhodobý výsledek a očekávání

Biopsie kužele studeným nožem je vysoce účinný způsob diagnostiky abnormalit děložního čípku a léčby časných stadií rakoviny děložního čípku. Fáze 0 a IA1 rakoviny děložního čípku se někdy léčí biopsií kužele studeným nožem. U těchto velmi raných stádií rakoviny je biopsie často schopna zcela odstranit rakovinnou oblast.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY