Biopsie řízená kolposkopií: Účel, postup a rizika

Co je to kolposkopie?

Kolposkopie (kol-POS-kuh-pee) je metoda vyšetření děložního čípku, pochvy a vulvy chirurgickým nástrojem zvaným kolposkop.

Tento postup se obvykle provádí, pokud jsou výsledky Pap stěru (screeningový test používaný k identifikaci abnormálních buněk děložního hrdla) neobvyklé. Kolposkop je velký, elektrický mikroskop s jasným světlem, který umožňuje lékaři vidět váš děložní čípek jasněji a pod zvětšením.

Pokud váš lékař zaznamená nějaké abnormální oblasti, odebere vzorek tkáně (biopsii). Postup získání vzorku tkáně zevnitř otvoru děložního čípku se nazývá endocervikální kyretáž (ECC). Vzorky jsou odeslány do laboratoře k vyšetření patologem.

Můžete se cítit nervózní, pokud váš lékař nařídí kolposkopii, ale pochopení testu a znalost toho, co můžete očekávat, může zmírnit vaši úzkost. Test je obecně rychlý a minimálně nepohodlný.

Proč se provádí kolposkopie?

Váš lékař může navrhnout kolposkopii, pokud:

 • vaše výsledky Pap stěru jsou abnormální
 • po styku krvácíte
 • máte abnormální růst viditelný na děložním čípku, vulvě nebo vagíně

Kolposkopie může být použita k diagnostice:

 • abnormální buňky děložního čípku nebo prekanceróza nebo rakovina děložního čípku, pochvy nebo vulvy
 • genitální bradavice
 • zánět děložního čípku (cervicitida)

Jak se připravit na kolposkopii?

K přípravě na tento test lze udělat jen málo. Zde je však několik věcí, které byste měli mít na paměti:

 • Požádejte svého lékaře, aby vám test podrobně vysvětlil.
 • Informujte svého lékaře, pokud si myslíte, že byste mohla být těhotná.
 • Naplánujte si test na dobu, kdy nemáte silnou menstruaci. Lehké krvácení na začátku nebo na konci menstruace je obvykle v pořádku, ale poraďte se se svým lékařem.
 • Nesprchujte, nepoužívejte tampony ani neměňte pohlavní styk 24 až 48 hodin před zkouškou.
 • Někteří lékaři doporučují před testem mírný volně prodejný lék proti bolesti v případě, že budou provádět biopsie. Prodiskutujte to se svým lékařem před testovacím dnem.
 • Pro pohodlí před testem vyprázdněte močový měchýř a střeva.

Jak se provádí kolposkopie?

Kolposkopie se obvykle provádí v ordinaci lékaře a trvá 10 až 20 minut. Nevyžaduje žádné anestetikum. Zde je to, co můžete očekávat:

 1. Ležíte na zádech na stole s nohama ve třmenech, stejně jako při vyšetření pánve nebo při Pap stěru.
 2. Váš lékař umístí kolposkop několik palců od vaší vulvy a umístí zrcátko do pochvy. Zrcadlo drží stěny vaší pochvy otevřené, takže váš lékař může vidět váš děložní čípek.
 3. Váš děložní hrdlo a pochva se otře bavlnou a roztokem octa, aby se odstranily hleny a zvýraznily se abnormální buňky.
 4. Kolposkop se vás nedotkne. Váš lékař může fotografovat a biopsii jakékoli oblasti, které se zdají podezřelé.
 5. Po biopsii se často aplikuje roztok, který pomáhá kontrolovat krvácení. Toto se nazývá Monselův roztok a často způsobuje tmavý výtok, který po proceduře a několik dní vypadá jako kávová sedlina.

Některým ženám je zavádění zrcátka nepříjemné. Jiní hlásí štípání z octového roztoku. Pokud během testu cítíte úzkost, soustřeďte se na pomalé, hluboké nádechy, abyste uvolnili své tělo.

Biopsie doprovázející kolposkopii

Pokud podstupujete biopsii, bude záležet na tom, jak bude postup probíhat, na testovaném místě.

Cervikální biopsie

Kolposkopie je obecně bezbolestná, ale cervikální biopsie může u některých žen způsobit křeče, nepohodlí, krvácení a bolest.

Váš lékař může doporučit, abyste si vzali lék proti bolesti 30 minut před zákrokem. Lékař také může před biopsií znecitlivět děložní hrdlo. Promluvte si se svým lékařem o nejlepším akčním plánu.

Vaginální biopsie

Většina vagíny má velmi malou citlivost, takže během biopsie neucítíte bolest. Spodní část pochvy má větší citlivost a váš lékař může v této oblasti použít lokální anestetikum, než budete pokračovat.

Jaká jsou rizika kolposkopie?

Rizika po kolposkopii a biopsii jsou minimální, ale vzácné komplikace zahrnují:

 • krvácení, které je velmi silné nebo trvá déle než dva týdny
 • horečka nebo zimnice
 • infekce, jako je těžký, žlutě zbarvený nebo páchnoucí výtok z pochvy
 • pánevní bolesti

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě zavolejte svého lékaře.

Kolposkopie a biopsie vám těhotenství neztíží.

Co znamenají výsledky kolposkopie?

Zeptejte se svého lékaře, kdy můžete očekávat výsledky testů a následnou kontrolu, pokud neobdržíte informace včas. Výsledky vám pomohou určit, zda potřebujete další testy nebo léčbu.

Pokud výsledky neukazují žádné abnormality, může vám lékař doporučit další testování, aby zjistil, proč byl váš Pap stěr abnormální. Nebo mohou navrhnout následnou zkoušku.

Abnormální výsledky biopsie

Patolog vyšetří vzorky tkáně z biopsie a bude hledat abnormality.

Výsledky biopsie mohou pomoci diagnostikovat abnormální buňky děložního čípku, prekancerózu, rakovinu a další léčitelné stavy. Váš lékař vydá doporučení na základě výsledků kolposkopie a biopsie. Naplánujte si čas u svého lékaře, aby vám zodpověděl všechny vaše otázky. Neváhejte požádat o druhý názor.

Co se stane po kolposkopii?

Po kolposkopii můžete mít tmavý vaginální výtok až tři dny a některé krvácení až týden. Vaše vagina může být bolavá a můžete pociťovat mírné křeče po dobu 1 až 2 dnů.

Pokud nebyla provedena žádná biopsie, můžete okamžitě pokračovat v normální činnosti.

Pokud jste podstoupili biopsii, vyhněte se týden používání tamponů, výplachů, vaginálních krémů a vaginálního styku. Můžete se hned sprchovat nebo koupat. Jakékoli obavy prodiskutujte se svým lékařem.

Bez ohledu na výsledky je důležité pokračovat v pravidelných gynekologických vyšetřeních a Pap stěrech, jak doporučuje váš lékař.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY