Bolavá kolena: Pomoc při osteoartróze

Artritida kolena: Běžná nemoc

Osteoartritida (OA) je stav, který způsobuje opotřebení chrupavky mezi kostmi. Chrupavka tlumí vaše kosti a pomáhá vám hladce pohybovat klouby. Bez dostatečné chrupavky se vaše kosti třou o sebe, což může způsobit bolest, ztuhlost a omezený pohyb. Osteoartritida kolena je podle Americké akademie ortopedických chirurgů (AAOS) nejběžnější formou artritidy kolena. Léčba OA kolena může zahrnovat jak lékařské ošetření, tak změny životního stylu.

Příznaky artritidy kolena

Artritida je progresivní onemocnění, což znamená, že se v průběhu času postupně zhoršuje. Časné příznaky OA kolena mohou zahrnovat ztuhlost kloubů, když se ráno probudíte, nebo tupou bolest poté, co jste hodně chodili nebo cvičili. Citlivost, otoky a teplo v kloubech jsou také běžné příznaky artritidy kolena. Někteří lidé cítí slabost v kolenním kloubu nebo cítí a slyší praskání nebo cvakání v koleni. Zpočátku můžete příznaky pociťovat až po fyzické aktivitě. Ale jak OA postupuje, můžete také cítit bolest v klidu.

Jak se diagnostikuje OA kolena?

Váš lékař se bude silně spoléhat na váš příběh, aby stanovil přesnou diagnózu OA kolena. Řekněte svému poskytovateli zdravotní péče o svých příznacích, včetně toho, kdy je cítíte a jak dlouho. Váš lékař bude hledat otoky v kloubech a požádá vás, abyste ohýbali a natahovali kolena, abyste zjistili, zda nemáte omezený rozsah pohybu. Rentgenové paprsky mohou pomoci odhalit výmluvnou opotřebovanou chrupavku OA tím, že ukáže ztrátu prostoru mezi klouby.

Léky proti bolesti

Mnoho lidí zjistilo, že bolest při osteoartróze dobře reaguje na volně prodejné (OTC) léky proti bolesti, jako je ibuprofen, naproxen a acetaminofen.

Pokud však máte středně těžkou až těžkou OA kolena, OTC léky nemusí být dostatečně účinné. Váš lékař může předepsat účinnější léky ke snížení zánětu a poskytnout trvalejší úlevu od bolesti. Pokud perorální léky nezabírají, dalším řešením mohou být injekční kortikosteroidy.

Tyto léky jsou dodávány přímo do kolenního kloubu a pomáhají zmírnit otoky. Některé z těchto injekcí jsou podávány pouze jednou, zatímco jiné mohou být podávány třikrát až čtyřikrát ročně.

Domácí léky na bolest OA

Kombinace některých domácích léků a změn životního stylu s léky proti bolesti může pomoci vašim bolavým kolenům cítit se lépe. Než se pokusíte o jakoukoli domácí léčbu, promluvte si se svým lékařem. Mohou vám pomoci přizpůsobit váš plán vašim konkrétním potřebám.

Pokud máte vzplanutí OA, první věc, kterou musíte udělat, je odpočívat. I když pohyb a cvičení pomáhá udržovat flexibilitu, musíte své zanícené klouby nechat trochu zklidnit, když je bolí. Další změny životního stylu, které mohou zmírnit bolest kolenní artritidy, zahrnují:

 • působením tepla nebo chladu na kolena
 • v případě potřeby zhubnout, protože nadváha vyvíjí větší tlak na kolena
 • instalace madla nebo jiných adaptivních zařízení po celém domě
 • nošení kolenních ortéz pro podporu kloubu

Zpevnění bolavých kolen

Artritida kolena může způsobit výraznou bolest a slabost, jak stav postupuje. Slabé klouby vyžadují zvláštní podporu při provádění každodenní rutiny. Ortézy a dlahy jsou navrženy tak, aby podporovaly vaše kolena v klidu i během aktivity. Některé typy ortéz stabilizují vaše kolena, aniž by omezovaly váš rozsah pohybu, zatímco jiné vám brání v pohybu způsobem, který může způsobit bolest. Ujistěte se, že nosíte pouze ortézu, kterou vám předepsal lékař. Nošení zařízení, které pro vás není vhodné, může váš stav zhoršit.

Denní cvičení

Je pravda, že během aktivního vzplanutí byste měli klouby odpočívat, ale cvičení je ve skutečnosti jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat s příznaky artritidy. Ztuhlost kloubů je nejčastější po období nečinnosti. Když jste delší dobu neaktivní, mohou se vám kolena zablokovat, čímž se sníží váš plný rozsah pohybu. Cvičení s nízkým dopadem, jako je chůze nebo plavání, udržuje vaše klouby v hladkém pohybu a udržuje flexibilitu, což je důležité, když čelíte potenciálu omezené pohyblivosti. Váš lékař nebo fyzikální terapeut vám také může poskytnout ohýbací a prodlužovací cvičení kolena speciálně navržená pro pacienty s artritidou.

OA dieta

Dodržování zdravé diety s nízkým obsahem tuku vám pomůže řídit svou váhu – což je důležitý faktor pro každého, kdo trpí artritidou – a poskytne vám všechny vitamíny a minerály, které potřebujete, abyste zůstali zdraví. Zaměřte se na libové maso, nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné výrobky a dostatek čerstvých produktů a zároveň omezte sodík a tuky. Lidé s OA kolena mohou také chtít zvýšit obsah omega-3 a flavonoidů ve své stravě pomocí potravin, jako jsou:

 • červená jablka
 • bobule
 • červená cibule
 • losos
 • vlašské ořechy
 • výrobky ze lněného semínka
 • mučenka

Výzkum ukazuje že tyto živiny mohou snížit bolestztuhlost a rozpad chrupavky spojený s OA.

Chirurgická řešení

Bohužel někteří lidé s OA kolena nemusí dobře reagovat na léky, dietu nebo opatření v oblasti životního stylu. Pro tyto pacienty je operace poslední možností ke zvládnutí bolesti a problémů s pohyblivostí OA. Chirurgická řešení pro artritidu kolena zahrnují:

 • artroskopie: minimálně invazivní procedura, která fixuje natrženou chrupavku a odstraňuje jizvu a další nečistoty
 • osteotomie: vyrovnává kolenní kloub pro zlepšení pohyblivosti
 • roubování chrupavky: nahrazuje ztracenou chrupavku měkkou tkání získanou z vašeho těla
 • totální náhrada kolenního kloubu: nahrazuje poškozené kosti a tkáně umělým kolenním kloubem

Výhled

Artritida se nedá vyléčit a musí být pečlivě řízena, aby se zpomalila progrese onemocnění. Pokud si myslíte, že byste mohli mít OA kolena, neotálejte. Poraďte se co nejdříve se svým lékařem, abyste sestavili plán léčby. Včasná léčba může vést k udržení zdraví a aktivity.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY