Boswellia (indické kadidlo)

Přehled

Boswellia, také známá jako indické kadidlo, je bylinný extrakt získaný z Boswellia serrata strom.

Pryskyřice z extraktu boswellie se po staletí používá v asijské a africké lidové medicíně. Předpokládá se, že léčí chronická zánětlivá onemocnění, stejně jako řadu dalších zdravotních stavů. Boswellia je k dispozici jako pryskyřice, pilulka nebo krém.

Co říká výzkum

Studie ukazují, že boswellia může snížit zánět a může být užitečná při léčbě následujících stavů:

  • osteoartróza (OA)
  • revmatoidní artritida (RA)
  • astma
  • zánětlivé onemocnění střev (IBD)

Protože je boswellie účinným protizánětlivým prostředkem, může být účinným lékem proti bolesti a může zabránit ztrátě chrupavky. Některé studie zjistily, že může být dokonce užitečný při léčbě některých druhů rakoviny, jako je leukémie a rakovina prsu.

Boswellia může interagovat s protizánětlivými léky a snižovat jejich účinky. Před použitím produktů boswellia se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud užíváte jiné léky k léčbě zánětu.

Jak funguje boswellie

Některé výzkumy ukazují, že kyselina boswellová může zabránit tvorbě leukotrienů v těle. Leukotrieny jsou molekuly, které byly identifikovány jako příčina zánětu. Mohou vyvolat příznaky astmatu.

Čtyři kyseliny v pryskyřici boswellia přispívají k protizánětlivým vlastnostem byliny. Tyto kyseliny inhibují 5-lipoxygenázu (5-LO), enzym, který produkuje leukotrien. Acetyl-11-keto-β-boswellová kyselina (AKBA) je považována za nejsilnější ze čtyř boswellových kyselin. Jiný výzkum však naznačuje, že za protizánětlivé vlastnosti této byliny jsou zodpovědné jiné boswellové kyseliny.

Produkty Boswellia jsou obecně hodnoceny podle koncentrace boswellových kyselin.

Na OA

Mnoho studií účinku boswellie na OA zjistilo, že je účinná při léčbě bolesti a zánětu OA.

Jedna studie z roku 2003 zveřejněná v časopiseFytomedicína zjistili, že všech 30 lidí s bolestí kolene OA, kteří dostávali boswellii, hlásilo snížení bolesti kolene. Také hlásili zvýšení flexe v koleni a to, jak daleko mohou chodit.

Novější studie podporují pokračující používání boswellie pro OA.

Jiná studie, financovaná společností vyrábějící boswellii, zjistila, že zvýšení dávky obohaceného extraktu z boswellie vedlo ke zvýšení fyzických schopností. OA bolest kolene se snížila po 90 dnech s přípravkem boswellia ve srovnání s nižší dávkou a placebem. Pomohl také snížit hladiny enzymu degradujícího chrupavku.

Na RA

Studie o užitečnosti boswellie při léčbě RA prokázaly smíšené výsledky. Starší studie publikovaná v Revmatologický časopis zjistili, že boswellie pomáhá snižovat otoky RA kloubů. Některé výzkumy naznačují, že boswellie může interferovat s autoimunitním procesem, což z ní činí účinnou terapii RA. Další výzkum podporuje účinné protizánětlivé a imunitní vyrovnávací vlastnosti.

Na IBD

Díky protizánětlivým vlastnostem této byliny může být boswellie účinná při léčbě zánětlivých onemocnění střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida (UC).

Studie z roku 2001 porovnávala H15, speciální extrakt z boswellie, s protizánětlivým lékem na předpis mesalaminem (Apriso, Asacol HD). Ukázalo se, že extrakt z boswellie může být účinný při léčbě Crohnovy choroby.

Několik studie zjistili, že bylina by mohla být účinná i při léčbě UC. Právě začínáme chápat, jak protizánětlivé a imunitní vyvažující účinky boswellie mohou zlepšit zdraví zaníceného střeva.

Na astma

Boswellia může hrát roli při snižování leukotrienů, které způsobují kontrakci bronchiálních svalů. A studie z roku 1998 o účinku byliny na bronchiální astma zjistili, že lidé, kteří užívali boswellii, zaznamenali snížení příznaků a indikátorů astmatu. To ukazuje, že bylina by mohla hrát důležitou roli při léčbě bronchiálního astmatu. Výzkum pokračuje a ukázal, že pozitivní vlastnosti boswellie, které vyvažují imunitu, mohou pomoci při nadměrné reakci na alergeny z prostředí, ke které dochází u astmatu.

Na rakovinu

Boswellové kyseliny působí mnoha způsoby, které mohou inhibovat růst rakoviny. Bylo prokázáno, že kyseliny boswellové brání určitým enzymům v negativním ovlivnění DNA.

Studie také zjistily, že boswellie může bojovat proti pokročilým buňkám rakoviny prsu a může omezit šíření maligní leukémie a buněk mozkových nádorů. Jiná studie ukázala, že boswellové kyseliny jsou účinné při potlačování invaze buněk rakoviny slinivky břišní. Studie pokračují a protirakovinná aktivita boswellie je stále lépe pochopena.

Dávkování

Produkty Boswellia se mohou velmi lišit. Postupujte podle pokynů výrobce a nezapomeňte si promluvit se svým lékařem před použitím jakékoli bylinné terapie.

Obecné pokyny pro dávkování doporučují užívat 300–500 miligramů (mg) ústy dvakrát až třikrát denně. U IBD může být zapotřebí vyšší dávka.

Arthritis Foundation doporučuje 300–400 mg třikrát denně produktu, který obsahuje 60 procent boswellových kyselin.

Vedlejší efekty

Boswellia může stimulovat průtok krve v děloze a pánvi. Může urychlit menstruační tok a může vyvolat potrat u těhotných žen.

Mezi další možné vedlejší účinky boswellie patří:

  • nevolnost
  • kyselý reflux
  • průjem
  • kožní vyrážky

Extrakt Boswellia může také interagovat s léky, včetně ibuprofenu, aspirinu a dalších nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID).

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY