Chirurgická excize (holení excize kožní léze)

Co je to excize holení?

Excize holení je jednoduchý postup, který může váš lékař použít k odstranění výrůstků, jako jsou znaménka, léze a nádory, z vaší kůže. Primárním nástrojem používaným při tomto postupu je ostrý břitva. Váš lékař může také použít elektrodu k opeření okrajů místa excize, aby byla jizva méně nápadná.

Jakmile výrůstek odstraní, může jej váš lékař poslat do laboratoře k analýze. To jim může pomoci zjistit, zda jde o rakovinu.

Kdy se provádí excize holení?

Pokud máte kožní výrůstek, který chcete odstranit, nebo má váš lékař podezření, že výrůstek může být rakovinný, může vám doporučit excizi holení. Tento jednoduchý postup je méně invazivní a nákladný na provedení než excize kůže v plné tloušťce. Excize kůže v plné tloušťce vyžaduje stehy nebo stehy, zatímco excize oholení nikoli. Výsledkem je, že excize holení obvykle vytváří méně nápadnou jizvu.

Jak se provádí excize holení?

Excize holení se obvykle provádí pomocí lokální anestezie, která zajišťuje, že během procedury necítíte žádnou bolest.

Chcete-li provést excizi holení, váš lékař bude pravděpodobně postupovat takto:

 1. Do oblasti pod výrůstkem vstříknou znecitlivující lék nebo anestetikum. Kromě prevence bolesti způsobí anestetikum růst růstu nahoru, což usnadní jeho odstranění.
 2. Poté porost odříznou ostrou žiletkou pomocí několika horizontálních řezů. Při řezech můžete cítit tlačení, ale neměli byste cítit bolest.
 3. Mohou provádět některé elektrochirurgické opeření pomocí malé dermální smyčkové elektrody k vytvarování okrajů rány. Opeření pomáhá odstranit buňky z růstu, které zůstaly, a minimalizuje zjizvení tím, že se okraje rány prolínají s okolní kůží.
 4. Mohou také aplikovat chemikálii, jako je hexahydrát chloridu hlinitého, na kůži, aby zastavili krvácení.
 5. Poté vyčistí operační místo a nanesou uklidňující antibiotickou mast na podporu hojení.
 6. Nakonec ránu překryjí sterilním obvazem, aby se zabránilo tření o vaše oblečení. To také pomůže snížit riziko infekce.

Co se stane po excizi holení?

Pokud má váš lékař podezření, že růst může být rakovinný, pošle ho do laboratoře k testování. Budou vás kontaktovat s výsledky testů, jakmile budou k dispozici.

Mezitím vás pravděpodobně požádají, abyste místo excize udržovali v suchu po dobu 24 hodin, a poskytnou vám pokyny, kdy odstranit nebo vyměnit obvaz. Zatímco se hojí, měli byste mít místo zakryté, když jste na jasném slunci, protože spálenina může trvale ztmavit ránu, takže jizva bude znatelnější.

V místě, kde byl výrůstek odstraněn, můžete cítit určité nepohodlí nebo pocit pálení. Pro zmírnění nepohodlí můžete užívat volně prodejné léky proti bolesti, jako je acetaminofen nebo ibuprofen. Váš lékař vám také může doporučit, abyste na ránu nanášeli antibiotickou mast pro podporu hojení.

Místo excize může být několik týdnů červené, ale postupně bude světlejší. Snažte se být trpěliví; proces hojení může být pomalý. Pokud zaznamenáte nadměrné zjizvení nebo známky rozvoje infekce, zavolejte svého lékaře.

Co znamenají výsledky testů?

Váš lékař může poslat růst do laboratoře k analýze, aby zjistil, zda je nerakovinný nebo benigní. Mezi benigní výrůstky patří:

 • angiofibrom, což jsou malé červenohnědé léze
 • kožní štítky, což jsou stopkovité vyčnívající léze
 • dermatofibrom, což jsou malé tvrdé léze, které se obvykle vyskytují na spodní části těla

Alternativně se váš lékař může dozvědět, že růst je rakovinný nebo maligní. V takovém případě doporučí následné kroky. Mohou vás například odkázat na léčbu ke specialistovi na rakovinu kůže.

Jaké komplikace jsou spojeny s excize holení?

Po excizi holení se může objevit určité krvácení. Pokud k tomu dojde, pevně zatlačte na ránu sterilním obvazem nebo obvazem po dobu 20 až 30 minut. Kontaktujte svého lékaře, pokud krvácí déle než 30 minut.

Můžete také očekávat, že se v místě excize vytvoří nějaké jizvy. Vzhled jizvy můžete zesvětlit aplikací:

 • topický silikonový gel nebo silikonové gelové listy
 • masti na bázi ropy
 • krém s vitamínem A nebo krém s vitamínem C

Tyto produkty jsou k dostání v mnoha drogeriích. Pokud si všimnete, že se tvoří tvrdá, vyvýšená nebo kopulovitá jizva, zavolejte svého lékaře.

Infekce je vzácná, ale může se objevit. Zavolejte svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků infekce:

 • extrémní něžnost
 • otok nebo zvyšující se zarudnutí
 • hnis vycházející z místa rány

Někdy se nádory nebo výrůstky vrátí po excizi holení. Zavolejte svého lékaře, pokud máte podezření, že se váš růst vrací.

Vyhledání lékaře pro excizi holení

Hledáte lékaře se zkušenostmi s excizemi holení? Použijte níže uvedený nástroj pro vyhledávání lékařů, který využívá náš partner Amino. Můžete najít nejzkušenější lékaře, filtrované podle vašeho pojištění, lokality a dalších preferencí. Amino vám také může pomoci s rezervací vašeho termínu zdarma.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY