Co by lidé s psoriatickou artritidou měli vědět o vakcíně COVID-19

Odborníci doporučují, aby se lidé s psoriatickou artritidou (PsA) nechali očkovat, aby se ochránili před COVID-19. Lidé s PsA mohou mít sníženou odpověď na vakcínu a mohou potřebovat další dávku. Výhody očkování výrazně převažují nad případnými riziky.

Když žijete s psoriatickou artritidou (PsA), můžete strávit spoustu času přemýšlením o tom, jak nejlépe spravovat své zdraví. Musíte dodržet schůzky a zvážit léčbu. Kromě toho máte před sebou další zdravotní rozhodnutí.

Jedním z těchto rozhodnutí je, zda získat vakcínu COVID-19. Můžete se obávat, že vakcína COVID-19 může způsobit vzplanutí vašeho PsA. Může se také zdát, že pokyny týkající se vakcín proti COVID-19 se neustále mění. To může být matoucí.

Vakcíny COVID-19 jsou bezpečné a účinné pro lidi s PsA. Ačkoli existují určitá rizika pro lidi s PsA, riziko vážného onemocnění COVID-19 je mnohem větší.

Některé z vašich léků na PsA mohou potlačit váš imunitní systém. To může zvýšit vaši šanci dostat COVID-19 a mít horší příznaky.

Vakcíny mohou pomáhat chránit proti těžkým nemocem. To platí pro každého, kdo žije s autoimunitním onemocněním.

Pokud nejste rozhodnuti, je důležité prodiskutovat s lékařem. K tomuto rozhodnutí vám může pomoci i další informace o vakcíně COVID-19. Pokračujte ve čtení, abyste našli odpovědi na běžné otázky o PsA a vakcíně COVID-19.

Měli by lidé s PsA dostat vakcínu COVID-19?

Ano. Odborníci doporučují lidem s PsA, aby se nechali očkovat proti COVID-19. Je důležité dostávat primární dávky a mít aktuální informace o posilovačích.

Národní nadace pro psoriázu (NPF) vydala pokyny týkající se COVID-19, aby pomohla lidem a zdravotníkům orientovat se v rozhodování o COVID-19.

NPF navrhuje, aby lidé s PsA dostali alespoň dvě primární vakcíny proti COVID-19. Možná budete potřebovat třetí dávku, pokud užíváte léky, které snižují vaši imunitní odpověď.

Vakcíny spouštějí váš imunitní systém k tvorbě protilátek. Tyto protilátky bojují proti infekcím ve vašem těle. Pokud užíváte léky, které potlačují váš imunitní systém, budete po očkování vytvářet méně protilátek.

Třetí dávka vakcíny COVID-19 může vašemu tělu pomoci vytvořit více protilátek, které vás ochrání. Tento třetí výstřel je stále součástí primární série, nikoli booster.

Zdravotnický pracovník vám může sdělit, zda je pro vás třetí dávka dobrý nápad. Pokud ji potřebujete, NPF doporučuje, abyste dostali tuto extra dávku 28 dní po druhé vakcíně COVID-19.

Posilovací dávka je trochu jiná. Pomáhá udržet ochranu měsíce po vaší primární dávce. Někteří lidé dostali dva výstřely původního boosteru.

Nyní je k dispozici nový bivalentní booster. Pomáhá chránit před novějšími variantami viru SARS-CoV-2. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) mohou lidé ve věku 5 let a starší získat aktualizovaný booster 2 měsíce po jejich předchozím výstřelu, ať už šlo o primární dávku nebo původní booster.

Mám získat aktualizovaný bivalentní booster?

Pokud od primární série uplynuly 2 měsíce, můžete dostat posilovací dávku.

Vaší primární sérií mohla být dvě nebo tři očkování proti COVID-19. Posilovač pomáhá udržovat protilátky proti SARS-CoV-2, viru, který způsobuje COVID-19. Postupem času tyto hladiny protilátek začnou klesat. Posilovač pomáhá opět zvýšit hladinu protilátek.

Na 31. srpna 2022, Food and Drug Administration (FDA) povolil bivalentní boostery pro lidi ve věku 12 let a starší. Bivalentní boostery pomáhají chránit před dvěma různými kmeny SARS-CoV-2, které způsobují COVID-19:

  • původní kmen
  • Omikronové varianty BA.4 a BA.5

Bivalentní boostery poskytují lepší ochranu proti COVID-19. Pokud máte podat posilovací dávku, zdravotnický pracovník vám pravděpodobně nabídne bivalentní posilovací dávku. Pro jistotu se jich můžete zeptat.

Jsou vakcíny COVID-19 bezpečné pro lidi s PsA?

Ano. Několik studií a CDC potvrzují, že Vakcíny proti COVID-19 jsou bezpečné. A studie 2021 také poznamenává, že vakcína je bezpečná pro lidi s PsA.

Přesto jsou mírné vedlejší účinky běžné. Jsou známkou toho, že váš imunitní systém reaguje na vakcínu a vytváří protilátky.

Někteří lidé nemají žádné vedlejší účinky. To neznamená, že vakcína nefunguje.

Mezi běžné nežádoucí účinky patří:

  • bolest a zarudnutí v místě vpichu
  • mírná horečka
  • nevolnost
  • bolesti těla
  • bolest hlavy

Jsou vakcíny COVID-19 méně účinné pro lidi s PsA?

Léčba PsA často zahrnuje léky, které potlačují váš imunitní systém. To pomáhá snížit imunitní odpověď, která způsobuje příznaky PsA.

Vakcíny fungují tak, že spouští váš imunitní systém, aby vytvořil protilátky. Vakcíny COVID-19 vytvářejí protilátky proti SARS-CoV-2, viru, který způsobuje COVID-19. Tímto způsobem má váš imunitní systém náskok v boji s infekcí v případě expozice.

Ale když máte nižší imunitní odpověď, vaše tělo po očkování nevytváří tolik protilátek. To znamená, že léky PsA mohou způsobit, že vakcína bude méně účinná.

Výzkum od roku 2022 naznačuje, že lidé, kteří užívají léky PsA, mají sníženou odpověď na vakcínu. Ale výzkum také naznačuje, že stále vytvářejí protilátky, které se podobají počtu lidí, kteří neužívají léky PsA. Účinek může také záviset na tom, jaké léky užíváte.

jiný výzkum od roku 2021 naznačuje, že snížená odpověď může být způsobena spíše samotným PsA než medikací.

Když jsou nové vakcíny v klinických studiích, jedním z hlavních výsledků je podívat se na imunitní odpověď. Zkoušky odhalily, že dvě dávky vakcíny proti COVID-19 by mohly vytvořit dostatek protilátek, aby byly ochranné. Proto základní série obsahuje dvě dávky vakcíny.

Doporučení se liší pro osoby s oslabeným imunitním systémem. Možná budete potřebovat tři očkování proti COVID-19 jako primární sérii. Snížená imunitní odpověď znamená, že potřebujete extra dávku k vytvoření dostatečného množství protilátek.

Jakou vakcínu proti COVID-19 by měli dostat lidé s PsA?

Existují čtyři Vakcíny COVID-19 schválené k použití FDA. Zahrnují tři různé třídy vakcíny COVID-19:

  • mRNA vakcíny: Pfizer-BioNTech (COMIRNATY) a Moderna (Spikevax)
  • Proteinová podjednotková vakcína: Novavax
  • Vakcína proti virovým vektorům: Janssen ze společnosti Johnson & Johnson

NPF radí, že mRNA vakcíny jsou první volbou pro lidi s psoriázou nebo PsA. V závislosti na typu vakcíny, kterou dostanete, můžete mít mírně odlišné schéma pro vaše dávky. Ujistěte se, že rozumíte plánu se svým zdravotnickým týmem.

Bude vakcína COVID-19 narušovat moji léčbu PsA?

Je nepravděpodobné, že by vakcína COVID-19 ovlivňovala vaše léky. Užívání léků, které snižují vaši imunitní odpověď, může ovlivnit, jak na vás vakcína působí.

Typická dvoudávková základní série nebude stačit k vytvoření ochranné imunitní odpovědi. Odborníci doporučují třetí dávku každému, kdo užívá imunosupresiva. Podle CDCTato třetí dávka vám může pomoci vytvořit dostatek protilátek.

V některých případech vám může lékař doporučit, abyste před očkováním proti COVID-19 přestali užívat imunosupresiva. To může zvýšit odpověď těla na vakcínu. Ale většinou to není nutné.

Vysazení léků může být rušivé a může způsobit změny v jiných částech vašeho zdraví. Můžete to probrat s lékařem.

Může vakcína COVID-19 způsobit PsA?

FDA dokumentuje zprávy o nežádoucích účincích vakcíny COVID-19. Tyto zprávy a údaje z klinických studií využívají k neustálému sledování bezpečnosti vakcín.

Existuje několik případů, kdy došlo k vzplanutí PsA nebo se objevily nové případy PsA v době získání vakcíny COVID-19. Není jasné, zda je způsobila vakcína COVID-19. Mnoho faktorů může zvýšit riziko vzplanutí PsA.

Existuje také výzkum z roku 2022, který zkoumá potenciální souvislost mezi COVID-19 a autoimunitními stavy.

Přesto přínos očkování převažuje nad případnými riziky. Pokud můžete, možná se budete chtít nechat očkovat, abyste zmírnili následky COVID-19.

Odborníci doporučují, aby lidé s PsA dostali vakcínu COVID-19. Výzkum ukázal, že čtyři dostupné vakcíny jsou bezpečné a účinné, a to i pro lidi s PsA. Očkování zahrnuje základní sérii vakcín a přeočkování podle potřeby.

Pokud užíváte léky, které potlačují váš imunitní systém, pravděpodobně budete potřebovat další dávku vakcíny COVID-19.

Váš imunitní systém nebude schopen vytvořit dostatek protilátek ze dvou primárních dávek. Studie ukazují, že třetí primární vakcína proti COVID-19 vám může pomoci vytvořit dostatek protilátek, které vás ochrání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY