Co byste měli vědět o cystách (močového měchýře)

Co je cysta močového měchýře?

Cysta je vak-jako kapsa membranózní tkáně naplněné tekutinou, hnisem, vzduchem nebo jinými látkami. Cysty mohou růst prakticky kdekoli ve vašem těle. Cysty, které se tvoří uvnitř výstelky močového měchýře, dutého orgánu, kde se moč shromažďuje před jejím vyloučením z těla, jsou velmi vzácné u pacientů s jinak normálními močovými cestami.

Když se cysta nebo skupina cyst tvoří uvnitř močového měchýře, jsou obvykle benigní a ne rakovinné. Některé cysty močového měchýře však mohou být spojeny s vyšším rizikem vzniku rakoviny močového měchýře v budoucnu.

Cysty vs. polypy

Cysty nejsou totéž jako polypy a nádory, což jsou různé typy abnormálního růstu tkáně. Stejně jako cysty mohou být některé polypy a nádory buď benigní nebo rakovinné.

Váš lékař může pomoci určit, zda růst je cysta, provedením zobrazení, jako je například ultrazvuk, a poté provedením biopsie, aby se určil její obsah. To zahrnuje odebrání vzorku tkáně a bližší pohled na něj pod mikroskopem. Většina cyst močového měchýře nevyžaduje chirurgickou léčbu.

Způsobují cysty močového měchýře příznaky?

Cysty močového měchýře obvykle nezpůsobují příznaky, pokud cysta není velmi velká nebo spojená se základním onemocněním. Pokud způsobují příznaky, mohou zahrnovat:

 • bolest při močení
 • bolest v oblasti střední pánve nebo boku
 • krev v moči
 • časté močení
 • naléhavá potřeba močit
 • páchnoucí moč
 • močová inkontinence

Tyto příznaky mohou být velmi podobné těm, které se vyskytují u jiných stavů, jako jsou:

 • infekce močových cest (UTI)
 • ledvinové nebo močové kameny
 • benigní růst prostaty
 • rakovina močového měchýře (vzácné)

To je důvod, proč cysta močového měchýře není diagnostikována pouze vašimi příznaky.

Co způsobuje cysty močového měchýře?

Lékaři ne vždy přesně vědí, proč se cysty močového měchýře tvoří. Předpokládá se, že některé cysty vznikají v důsledku chronického zánětu močového měchýře.

Můžete mít vyšší riziko cysty močového měchýře, pokud:

 • mají časté UTI
 • máte v anamnéze močové kameny nebo ledvinové kameny
 • použít katetr
 • podstoupil(a) operaci na močovém měchýři nebo v jeho blízkosti

Vzácný stav známý jako cystitis cystica vede k tvorbě mnohočetných benigních cyst v močovém měchýři. Cystitis cystica je častější u žen. Předpokládá se, že je to důsledek chronického podráždění močového traktu způsobujícího zánět močového měchýře.

Diagnostika cyst močového měchýře

Váš lékař odebere podrobnou anamnézu a zeptá se vás na vaše příznaky. Mohou vás požádat, abyste se vymočili do šálku, aby vaše moč mohla být testována na věci, jako jsou bakterie, které způsobují infekce. Obvykle se nejprve provádí analýza moči pro screening, aby se zjistilo, zda vaše moč nemá nějaké abnormální vlastnosti. Pokud je podezření na infekci, provede se na vaší moči specifičtější testování, nazývané kultivace moči.

Pokud má váš lékař podezření, že máte cystu uvnitř močového měchýře, může vás poslat k urologovi. Urolog je lékař, který se specializuje na problematiku močových cest. Urolog pravděpodobně provede další diagnostické studie, aby vyloučil jiné typy lézí nebo stavů močového měchýře. Zobrazovací testy mohou být použity, aby pomohly lékaři vidět váš močový měchýř. Mohou zahrnovat jednu nebo více z následujících možností:

 • prostý filmový rentgen
 • CT sken, který obvykle používá silnější dávku rentgenových paprsků (ve srovnání s prostým filmovým rentgenovým zářením) k vytvoření podrobnějších řezů

 • ultrazvuk, který nezahrnuje záření, používá zvukové vlny k vytvoření obrázků orgánů

 • MRI sken, který také nezahrnuje záření, využívá magnetické pole a radiofrekvenční vlny k vytvoření detailních snímků měkkých tkání v těle.

Pokud testy odhalí masu uvnitř vašeho močového měchýře, je pravděpodobné, že urolog bude chtít provést cystoskopii a biopsii močového měchýře, aby se podíval dovnitř vašeho močového měchýře a zjistil, zda hmota obsahuje rakovinné buňky.

Během cystoskopie váš lékař zavede tenkou hadičku s malou kamerou (cystoskop) přes močovou trubici a do močového měchýře. Během biopsie vám lékař odebere vzorek tkáně, aby se na něj blíže podíval pod mikroskopem.

Cysty močového měchýře mohou být také objeveny během diagnostického postupu pro nesouvisející stav. Lékař si například může všimnout, že máte cysty v močovém měchýři během hodnocení operace náhrady kyčelního kloubu.

Komplikace cyst močového měchýře

Cysty močového měchýře obvykle nezpůsobují žádné problémy. Někdy však mohou vést ke komplikacím, včetně:

 • infekce v cystě
 • prasknutí
 • obstrukce moči (blokáda)

Jak se léčí cysty močového měchýře?

Většina cyst uvnitř močového měchýře nezpůsobuje problémy a nevyžaduje žádnou léčbu. Pokud cysta způsobuje závažné příznaky nebo pokud praskne nebo se infikuje, může být odstraněna chirurgicky.

Pokud se váš lékař domnívá, že vaše cysty souvisely s infekcemi močových cest nebo močovými kameny, budete také dostávat léčbu těchto stavů.

Výhled

Cysty močového měchýře jsou obvykle benigní léze v močovém měchýři. Pokud máte cystu močového měchýře, neznamená to, že máte rakovinu. Většina cyst močového měchýře nezpůsobuje žádné příznaky a nebude vyžadovat žádnou léčbu.

Váš lékař bude chtít sledovat vaši cystu (cysty) v průběhu času, protože pokud máte cystu močového měchýře, můžete být vystaveni vyššímu riziku vzniku rakoviny močového měchýře v budoucnu. Máte-li některý z příznaků cyst močového měchýře nebo máte-li opakované infekce močových cest, navštivte svého lékaře, aby je vyhodnotil.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY