Co byste měli vědět o drápové noze

Přehled

Drápová noha je také známá jako drápové prsty. Je to stav, kdy se vaše prsty ohýbají do polohy podobné drápům. Drápová noha se může objevit od narození, nebo se vaše nohy mohou později ohnout.

Obvykle to samo o sobě není vážný problém, ale může to být nepříjemné. Může také být příznakem základního zdravotního stavu, jako je dětská mozková obrna nebo cukrovka.

Pokud máte podezření, že máte drápovou nohu, domluvte si schůzku se svým lékařem. Aby se zabránilo zhoršení drápové nohy, je důležité získat včasnou diagnózu a léčbu.

Co hledat

Když máte drápovou nohu, klouby prstů nejblíže kotníku směřují nahoru, zatímco ostatní klouby prstů se ohýbají dolů. Díky tomu vaše prsty vypadají jako drápy.

V některých případech drápová noha nezpůsobuje žádnou bolest. V jiných případech vás mohou bolet prsty na nohou a na částech, které se třou o vaše boty, se vám mohou vytvořit kuří oka nebo mozoly nebo vředy.

Drápové prsty jsou někdy mylně označovány jako „kladivkové prsty“, ale není to totéž. Zatímco tyto dva stavy sdílejí mnoho podobností, jsou způsobeny různými svaly na chodidle.

Příčiny drápové nohy

Drápková noha se může vyvinout v důsledku několika různých podmínek. Například po operaci kotníku nebo zranění kotníku se u vás může objevit drápová noha.

Poškození nervů může oslabit svaly nohou, což vede k nerovnováze, která nutí vaše prsty se nemotorně ohýbat. Zánět může také způsobit ohnutí prstů na nohou do polohy podobné drápům.

Základní poruchy, které mohou způsobit drápovou nohu, zahrnují:

  • Revmatoidní artritida (RA). Jedná se o autoimunitní poruchu, která způsobuje, že váš imunitní systém napadá zdravé tkáně ve vašich kloubech. V důsledku toho se výstelka vašich kloubů zanítí, což může vést k deformacím kloubů.
  • Dětská mozková obrna (CP). Tento stav může ovlivnit váš svalový tonus, což má za následek svaly, které jsou buď příliš tuhé, nebo příliš volné. Může to být způsobeno abnormálním vývojem mozku před narozením nebo zraněním během porodu.
  • Diabetes. K tomuto stavu dochází, když má vaše tělo vysokou hladinu krevního cukru v důsledku inzulínové rezistence nebo nedostatečné produkce inzulínu. Poškození nervů, zejména nohou, je jednou z komplikací, které může cukrovka způsobit.
  • Charcot-Marie-Tooth choroba (CMT). Toto je vzácná dědičná porucha, která může ovlivnit váš nervový systém. Pokud máte tento stav, může to způsobit slabost vašich nohou a deformace prstů.
  • Mrtvice. K tomuto stavu dochází, když krev přestane proudit do oblasti vašeho mozku kvůli krevní sraženině nebo slabým krevním cévám. Mrtvice mohou způsobit vážné poškození nervů a ovlivnit vaše svaly, včetně svalů na chodidlech.

V některých případech není základní příčina drápové nohy nikdy identifikována.

Kdy navštívit svého lékaře

Zavolejte svého lékaře, pokud vaše prsty vykazují známky drápání. Zpočátku mohou být ohebné, ale časem mohou trvale uvíznout v poloze podobné drápům. Léčba je nezbytná, aby se tomu zabránilo.

Váš lékař také zkontroluje základní poruchy, které mohou způsobit drápovou nohu, jako je cukrovka a revmatoidní artritida. Včasná diagnostika a léčba mohou předejít vážným komplikacím a zlepšit kvalitu vašeho života.

Ošetření drápové nohy

K léčbě drápové nohy může lékař doporučit kombinaci lékařských zákroků a domácí péče.

Zdravotní péče

Pokud jsou vaše prsty stále ohebné, může je lékař zalepit páskou nebo vás požádat, abyste nosili dlahu, abyste je udrželi ve správné poloze. Mohou vás naučit, jak provádět cvičení domácí péče, abyste si udrželi flexibilitu prstů na nohou.

Váš lékař vám také může doporučit, abyste nosili určité typy bot, jako jsou boty s velkou špičkou, a jiným se vyhýbali.

Pokud tato léčba nepomůže nebo jsou vaše prsty příliš tuhé, může vám lékař doporučit operaci. K dispozici je několik chirurgických možností, včetně zkrácení kosti na základně vašeho prstu, což dává vašemu prstu více prostoru k narovnání.

Pokud je vaše drápová noha spojena se základní poruchou, může vám lékař předepsat léky, operaci nebo léčbu, která ji pomůže vyřešit.

Domácí péče

Pokud jsou vaše prsty stále pružné, pravidelné cvičení může pomoci zmírnit vaše příznaky nebo zabránit jejich zhoršení.

Váš lékař vám může například doporučit, abyste pomocí rukou posunuli prsty na nohou do jejich přirozené polohy. Pomoci může i sbírání předmětů prsty u nohou.

Nošení bot s dostatkem prostoru může pomoci zmírnit nepohodlí. Nenoste příliš těsné boty nebo boty s vysokými podpatky.

Pokud jsou vaše prsty pevnější, hledejte boty, které mají extra hloubku v oblasti prstů. Můžete také použít speciální podložku, která vám pomůže snížit tlak na bříško vašeho chodidla.

Výhled na drápovou nohu

Opatření domácí péče mohou pomoci zlepšit vaše příznaky, zvláště pokud jsou vaše prsty stále pružné. V některých případech možná budete potřebovat operaci, abyste zabránili trvalému drápání vašich prstů. Pokud podstoupíte operaci, vaše prsty by se měly zahojit do 6 až 8 týdnů.

Požádejte svého lékaře o další informace o vašem konkrétním stavu, možnostech léčby a dlouhodobém výhledu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY