Co byste měli vědět o hypotyreóze a tinnitu

Lidé s nižší hladinou štítné žlázy čelí zvýšenému riziku vzniku tinnitu, zvonění v uších. Léčba hypotyreózy může pomoci zmírnit tinnitus.

Téměř 5 % Američanů věk 12 nebo starší trpí hypotyreózou a přibližně 10 % až 25 % dospělých trpí stavem zvaným tinnitus. Tato čísla však neodhalují, že existuje značný počet lidí, kteří mají jak hypotyreózu, tak tinnitus.

Je důležité si uvědomit, kdy zvonění v uších může souviset s hypotyreózou. V těchto případech je léčba základního onemocnění štítné žlázy často klíčem k odstranění nebo alespoň snížení tinnitu.

Shromáždili jsme informace, které vám pomohou lépe porozumět hypotyreóze a tinnitu, abyste porozuměli symptomům. Nezapomeňte si promluvit se svým lékařem, pokud máte nějaké přetrvávající obavy o své zdraví.

Může hypotyreóza způsobit zvonění v uších?

Hypotyreóza znamená, že máte sníženou činnost štítné žlázy.

The nejčastější příčinou hypotyreózy je Hashimotova tyreoiditida. Mezi další potenciální příčiny patří tyreoiditida a vrozená hypotyreóza.

Příznaky hypotyreózy mohou zahrnovat:

  • únava
  • přibývání na váze
  • problém snášet chlad
  • bolesti kloubů a svalů
  • Deprese

K léčbě hypotyreózy vám lékař předepíše léky, které nahradí hormony, které vaše štítná žláza nevytváří. Mohou také navrhnout změny stravy a životního stylu.

Přečtěte si více o příčinách, příznacích, diagnostice a léčbě hypotyreózy.

Hypotyreóza může ovlivnit mnoho tělesných funkcí. Je také spojován se ztrátou sluchu a stavem zvaným tinnitus. To je, když lidé zažijí zvonění v uších, které ostatní neslyší. Přibližně 40 % dospělých s hypotyreózou mají senzorineurální ztrátu sluchu nebo ztrátu sluchu způsobenou poškozením vnitřního ucha v obou uších.

Zatímco výzkum od roku 2022 zjistila souvislost mezi hypotyreózou a problémy souvisejícími s ušima, jako je tinnitus a ztráta sluchu, přesný důvod této souvislosti není zcela objasněn.

Lékaři uznávají, že hypotyreóza představuje zvýšené riziko tinnitu a ztráty sluchu, ale není jasné, proč někteří lidé trpí těmito stavy a jiní ne.

Není také zcela pochopeno, proč jsou léky na štítnou žlázu dostatečné k úlevě od tinnitu u některých lidí s hypotyreózou, zatímco jiní nadále pociťují určitý stupeň tinnitu nebo ztráty sluchu i po léčbě.

Lidé s těžkým tinnitem mohou mít problémy se sluchem, spánkem a prací, což může ovlivnit kvalitu jejich života.

Z tohoto důvodu je důležité mluvit s lékařem, pokud pociťujete příznaky tinnitu. Mohou pomoci vyřešit základní příčinu.

Máte zájem dozvědět se více o tinnitu? Přečtěte si více o různých potenciálních léčbách tohoto stavu a jeho příznacích.

Jaké poruchy štítné žlázy mohou zhoršit tinnitus?

Jeden studie 2022 použití údajů z National Health Insurance Research Database of Taiwan ukázalo, že jedinci se ztrátou sluchu, vertigem nebo nespavostí a hypotyreózou měli větší pravděpodobnost, že budou trpět tinnitem.

Je důležité poznamenat, že další výzkumy to ukazují hypertyreózanebo hyperaktivní štítná žláza, může také vést k tinnitu.

Jak léky na štítnou žlázu ovlivňují tinnitus?

Léky na štítnou žlázu mají často pozitivní vliv na tinnitus. Mohou ji dokonce úplně zmírnit zvýšením funkce štítné žlázy na normální hodnoty.

V některých případech však jedinci, kteří dříve neměli tinnitus může zažít jakmile začnou užívat léky na předpis, zvláště pokud je užívají ve vysokých dávkách.

Je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, pokud zaznamenáte nežádoucí účinky jakýchkoli léků, včetně léků na štítnou žlázu. Mohou vám poradit, jaké další možnosti léčby jsou k dispozici.

Je také důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, než se rozhodnete přestat užívat jakékoli předepsané léky. Váš zdravotnický tým vám může poradit, jak nejlépe vysadit léky a v případě potřeby začít s novými.

Je ztráta sluchu z hypotyreózy reverzibilní?

Ztráta sluchu způsobená hypotyreózou se může zlepšit nebo dokonce úplně zvrátit, jakmile se vyřeší základní problémy se štítnou žlázou.

Studie z roku 2017 zjistila, že u 48 % lidí došlo po náhradě hormonu štítné žlázy ke zlepšení sluchu a u 15 % lidí v této studii se ztráta sluchu zcela zvrátila po 6 až 12 měsících léčby.

Pokud máte hypotyreózu, můžete také zaznamenat tinnitus. Toto zvonění ve vašich uších lze často odstranit nebo alespoň zmírnit léčbou základního problému štítné žlázy pomocí léků.

Je důležité, abyste informovali svého lékaře, pokud máte tinnitus nebo jakékoli známky hypotyreózy. Mohou vám pomoci určit průběh léčby ke snížení příznaků a potenciálně předejít dalším problémům se sluchem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY