Co byste měli vědět o jizvách po operaci žlučníku

Operace žlučníku má obvykle za následek tři nebo čtyři malé jizvy na břiše. Tyto mohou nakonec zmizet, ale můžete podniknout kroky, které napomohou procesu hojení a minimalizují jejich výskyt.

Váš žlučník je malý orgán pod játry na pravé straně břicha. Jeho úkolem je ukládat žluč, kterou tenké střevo využívá k trávení tuku. Pokud máte žlučové kameny, lékař vám může doporučit odstranění žlučníku.

Na rozdíl od životně důležitých orgánů nepotřebujete žlučník k plnohodnotnému a dlouhému životu. Ve skutečnosti odstranění žlučníku nezkracuje délku života. Chirurgové provádějí více než 300 000 operace odstranění žlučníku každý rok.

Operace žlučníku (cholecystektomie) zanechává jizvy. Tento článek popisuje typ jizev, které mohou vzniknout, a poskytuje tipy, jak jim pomoci léčit a minimalizovat jejich vzhled.

Jak vypadají jizvy po operaci žlučníku?

Tvoří se jizvy, které chrání a opravují poškození kůže. Jakýkoli chirurgický zákrok, který vyžaduje řez (řez), způsobuje poranění kůže, které bude mít za následek zjizvení.

Chirurgové používají k odstranění žlučníku dva postupy. Typ operace, kterou podstoupíte, určí, jak budou vaše jizvy vypadat.

Otevřená operace

Pokud máte závažné žlučové kameny, jizvu nebo jiné komplikace, může váš chirurg doporučit odstranění močového měchýře pomocí otevřené cholecystektomie. Během tohoto postupu váš chirurg provede řez o šířce 4 až 6 palců v pravé horní části vašeho břicha. Tento velký řez umožňuje přístup ke žlučníku, aby jej mohli odstranit.

Laparoskopická (klíčová dírka) operace

Laparoskopická cholecystektomie je minimálně invazivní postup k odstranění vašeho žlučníku. Místo jednoho velkého řezu vám váš chirurg udělá tři nebo čtyři malé řezy v břiše. Do řezů umístí pozorovací nástroj, nazývaný laparoskop, a chirurgické nástroje, aby extrahovali žlučník.

Laparoskopická operace je běžnější než otevřená operace. Vytváří mnohem menší jizvy, generuje méně krvácení a vyžaduje kratší dobu zotavení.

Z bezpečnostních důvodů může váš chirurg po zahájení procedury přejít z laparoskopické na otevřenou operaci. V některých případech to může vést k dalším jizvám.

jizvy po operaci žlučníku se stehy
Laparoskopická operace odstranění žlučníku (cholecystektomie) obvykle zanechává čtyři malé jizvy – jednu poblíž pupku a tři kolem horní části břicha. Kim, CC BY-SA 2.0, prostřednictvím Wikimedia Commons

Proč jsou 4 jizvy po operaci žlučníku?

Chirurgické jizvy vznikají z řezů provedených během zákroku. Laparoskopická operace žlučníku často zahrnuje tři nebo čtyři malé řezy v břiše.

První z nich je blízko pupku, do kterého zavedou laparoskop (malou videokameru). Prostřednictvím dalších dvou nebo tří řezů umístí chirurgické nástroje k manévrování a odstranění vašeho žlučníku.

Tyto jizvy budou malé a obvykle časem výrazně vyblednou.

Spánek s jizvami na žlučníku

Spánek po operaci žlučníku může být během rekonvalescence náročný. Několik dní můžete očekávat nepohodlí a nadýmání.

Během operace bude váš chirurg pumpovat vzduch do vašeho žaludku, aby získal lepší výhled na váš žlučník. Tento přebytečný vzduch může tlačit na jizvy po řezu po operaci a způsobovat tlak a bolest.

Spánek na řezech může výrazně zvýšit nepohodlí. Pokud chirurg použil nerozpustné stehy, spaní na nich je může vytáhnout nebo uvolnit.

I když jste zvyklí spát na břiše nebo na pravém boku, zkuste spát na zádech nebo na levém boku. To může snížit nepohodlí, takže si můžete dopřát tolik potřebný odpočinek.

Váš lékař vás s největší pravděpodobností propustí s léky na předpis ke snížení bolesti, abyste mohli spát. Berte to s mírou, podle potřeby. Mohou vám také doporučit, abyste si vzali prostředek na snížení plynu, jako je simethikon (Gas-X), a změkčovač stolice.

Pokud budete i nadále pociťovat nepohodlí, které narušuje spánek, můžete si vzít volně prodejné léky proti bolesti, jakmile přestanete užívat léky proti bolesti na předpis.

Jak dlouho trvá, než se jizvy po operaci žlučníku zahojí?

Chirurgické řezy jsou rány, které vyžadují hojení. Zjizvení je způsob, jakým se vaše tělo hojí samo.

Když lékaři proříznou kožní tkáň, tkáň uvolní kolagen, protein, který napomáhá hojení. Vaše tělo bude nadále produkovat kolagen po dobu několika měsíců nebo déle, zatímco bude pracovat na hojení řezu. Během této doby bude jizva po řezu vypadat červeně nebo růžově u lidí se světlou kůží nebo červená nebo hnědočervená u lidí s tmavou kůží.

Nakonec se produkce kolagenu zastaví a jizva se stane hladší. Tento proces je postupný a může trvat až 2 roky.

U lidí se světlejším odstínem pleti jsou výsledkem často bledé, průsvitné jizvy, které jsou světlejší než váš přirozený odstín pleti. Tyto jizvy mohou být viditelnější, pokud opálíte okolní oblast kůže.

U lidí s tmavším odstínem pleti mohou být výsledkem jizvy, které jsou světlejší (hypopigmentace) nebo tmavší (hyperpigmentace), než je váš přirozený odstín pleti. Nadměrná produkce kolagenu může také způsobit tvorbu keloidních jizev.

Jizva po otevřené operaci žlučníku může být vzhledem ke své délce vždy oku zřejmá. Menší řezy provedené při laparoskopické operaci žlučníku se mohou časem stát téměř neviditelnými.

Jak mohu pomoci své jizvě zahojit nebo minimalizovat její vzhled?

Zatímco se vaše jizva hojí, dbejte na to, aby byla čistá. Dodržujte pokyny lékařů o pooperační péči o rány, abyste se vyhnuli infekci, která může prodloužit proces zjizvení.

Jakmile stehy zmizí, umyjte je vodou a mýdlem alespoň jednou denně. Tím se odstraní nečistoty a bakterie způsobující infekci.

Americká akademie dermatologie doporučuje aplikovat na oblast po každodenním mytí vazelínu (petrolatum). Tím zabráníte vysychání jizvy a tvorbě strupů. Může také snížit svědění. Zakryjte oblast obvazem nebo nelepivým gázovým tamponem, který denně vyměňujte a vyhazujte.

Můžete také aplikovat silikonové gely nebo fólie na oblast pro zjemnění pokožky a zploštění jizvy.

Co jiného čekat po operaci žlučníku

Bez ohledu na to, jaký typ operace máte, budete potřebovat nějaký čas na zotavení. Může trvat měsíc nebo déle, než se budete cítit jako obvykle.

Budete také muset provést určité úpravy stravování. Život bez žlučníku bude vyžadovat změny ve stravě, jako je omezení příjmu tuků a vlákniny.

Některé stavy, které ovlivňují váš žlučník, mohou vyžadovat operaci k jeho odstranění. Kolik jizev máte a jak rychle se hojí, může záviset na typu operace, kterou máte.

Výsledkem otevřené operace žlučníku je jedna velká jizva, která nemusí nikdy zcela zmizet. Laparoskopická operace žlučníku vám zanechá tři ze čtyř malých jizev, které mohou časem vyblednout. To poslední je mnohem běžnější.

Po operaci je nezbytná správná péče o ránu, aby se zabránilo infekci a minimalizovala se doba hojení rány.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY