Co byste měli vědět o srdeční cirhóze

Srdeční cirhóza je vážná porucha jater, která může být vyvolána problémy se srdeční (srdcí) cirkulací, jako je srdeční selhání. Klíčem k jeho zvládnutí je účinná léčba základního srdečního onemocnění.

Pojem “srdeční cirhóza” se týká jakékoli jaterní poruchy, která se může vyvinout, když srdeční problémy vedou k přetížení nebo hromadění tekutiny v játrech. Aby vaše játra správně fungovala, spoléhají na zdravý oběh. Když srdeční onemocnění snižuje průtok krve, mohou se objevit vážné problémy s játry.

Srdeční cirhóza je obvykle spojena se srdečním selháním. Může být obtížné diagnostikovat, protože jiné stavy, jako je hepatitida a ztučnění jater, mohou ovlivnit zdraví a funkci jater.

Léčba srdeční cirhózy zahrnuje zvládnutí srdečního problému u kořene jaterní poruchy. Pokud máte srdeční cirhózu, váš výhled bude do značné míry záviset na zdraví a stavu vašeho srdce.

Tento článek se blíže podívá na příznaky, příčiny, diagnostiku a léčbu srdeční cirhózy.

Co je to srdeční cirhóza?

Zdraví srdce a zdraví jater spolu souvisí. Pokud máte onemocnění jater, znamená to, že toxiny nejsou z vaší krve účinně odfiltrovány. To může v konečném důsledku poškodit vaše srdce a další orgány.

Pokud vaše srdce trvale nepumpuje okysličenou a na živiny bohatou krev do vašich jater, mohou se u vašich jater vyvinout problémy, jako je srdeční cirhóza.

Diagnóza srdeční cirhózy, známá také jako městnavá hepatopatie, znamená, že se zvyšuje tlak v žilách procházejících vašimi játry. To je obvykle způsobeno srdečním selháním a oslabením schopnosti vašeho srdce pumpovat krev do celého těla.

Problémy s žilami v játrech mohou způsobit nahromadění tekutiny v játrech. To má za následek zjizvení a poškození hepatocytů – buněk, které tvoří většinu vaší jaterní tkáně. Časem to může negativně ovlivnit mnoho funkcí vašich jater.

Co způsobuje srdeční cirhózu a kdo je ohrožen?

Primárním rizikovým faktorem srdeční cirhózy je pravostranné srdeční selhání. Je to proto, že tento typ srdečního selhání zvyšuje tlak v pravé síni, horní pravé komoře vašeho srdce.

Pravá síň přijímá krev ze zbytku vašeho těla prostřednictvím sítě velkých a malých žil. Zvýšený tlak v pravé síni způsobuje zvýšení tlaku v žilách sloužících vašim játrům a vena cava. Dutá žíla je velká žíla, která přijímá filtrovanou krev z vašich jater a dodává ji do pravé síně.

Několik srdečních onemocnění, včetně levostranného srdečního selhání, může nakonec způsobit pravostranné srdeční selhání. Mezi další stavy, které mohou vést k pravostrannému srdečnímu selhání, patří:

 • chronické onemocnění plic (cor pulmonale)
 • Plicní Hypertenze
 • plicní embolie
 • chlopenní onemocnění (zejména stenóza mitrální chlopně a regurgitace trikuspidální chlopně)

 • vysoký krevní tlak
 • konstriktivní perikarditida

Některé typy vrozených srdečních chorob mohou také vést k srdeční cirhóze.

Jaké jsou příznaky srdeční cirhózy?

Srdeční cirhóza často nemá žádné příznaky. Pokud dysfunkce jater pokračuje, můžete pociťovat bolest v pravé horní části břicha a možná mírnou žloutenku (zežloutnutí kůže).

Pokud však máte pravostranné srdeční selhání, pravděpodobně budete mít příznaky, jako jsou:

 • bolest břicha a otok v důsledku nahromadění tekutiny (ascites)
 • nevolnost a nedostatek chuti k jídlu
 • přírůstek hmotnosti (více než 5 liber za 1 týden navzdory nedostatku chuti k jídlu)
 • otoky v dolních končetinách

Jak se diagnostikuje srdeční cirhóza?

Pokud jste obdrželi diagnózu srdečního selhání nebo jiného závažného srdečního onemocnění, zdravotnický pracovník by vás měl také vyšetřit na další komplikace, včetně dysfunkce jater.

To zahrnuje fyzikální vyšetření ke kontrole otoku nebo citlivosti jater a přezkoumání všech možných příznaků, jako je žloutenka, bolest břicha nebo změny ve vzhledu stolice nebo moči.

Dalším důležitým diagnostickým nástrojem je krevní test, který kontroluje hladiny jaterních enzymů. Zvýšené hladiny mohou naznačovat určitý typ poruchy. Pokud se zdá, že můžete mít nějakou jaterní dysfunkci, může váš lékař nařídit jeden nebo více zobrazovacích testů. Standardní zobrazování jater zahrnuje:

 • ultrazvuk jater
 • CT vyšetření
 • hepatosplenický sken

Studie z roku 2020 naznačuje, že srdeční cirhóza je z velké části poddiagnostikována, částečně proto, že standardní zobrazovací skeny mohou tento stav přehlédnout.

Vědci navrhují, aby lékaři zvážili provedení jaterní biopsie, při které je odebrána malá část jaterní tkáně a analyzována v laboratoři. To je zvláště užitečné v případech, kdy může být nutná transplantace srdce k léčbě závažného srdečního selhání.

Jak se léčí srdeční cirhóza?

Léčba srdeční cirhózy zahrnuje řešení základní příčiny pravostranného srdečního selhání. American Heart Association poskytuje následující pokyny pro posouzení a léčbu potenciálních příčin pravostranného srdečního selhání:

Potenciální příčina Potenciální léčba
Cor pulmonale identifikace a řešení základních plicních onemocnění
plicní embolie antikoagulační léky
poruchy srdečních chlopní oprava nebo výměna ventilu
elektrické zpoždění mezi levou a jízdní stranou srdce (blok svazku)

biventrikulární kardiostimulátor nebo srdeční resynchronizační terapie

selhání levé komory

léčebná terapie zaměřená na doporučení (beta-blokátory, ARNI, MRA, inhibitory SGLT2)

Mezi cílené léky, které lze použít pro pravostranné a levostranné srdeční selhání, patří:

 • Beta-blokátory: třída léků používaných ke snížení krevního tlaku a zmírnění zátěže srdečního svalu
 • Inhibitory enzymu konvertujícího angiotenzin/blokátory receptoru pro angiotenzin (ACEi/ARB) nebo inhibitory receptoru angiotenzinu-neprilysinu (ARNI), jako je Entresto: používá se k léčbě vysokého krevního tlaku a k prevenci poškození ledvin, ke kterému dochází při srdečním selhání
 • Antagonisté receptoru mineralokortikoidů (MRA), jako je spironolakton (Aldactone): používá se ke snížení otoků při onemocnění jater a k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečního selhání
 • Sodno-glukózový kotransportér 2 (SGLT2) Inhibitory, jako je empagliflozin (Jardiance): používá se ke kontrole hladiny cukru v krvi a ke snížení rizika úmrtí u dospělých s cukrovkou a onemocněním srdečních cév

A revize 2020 na „ose srdce-játra“ doporučuje diuretika pro lidi se srdečním selháním a srdeční cirhózou. Diuretika pomáhají předcházet zadržování tekutin tím, že snižují hladinu tekutin v celém těle. Diuretika také pomáhají se zvládáním symptomů.

Kromě toho, Národní institut srdce, plic a krve naznačuje, že mechanická srdeční pumpa může být nezbytná, pokud vaše srdce již nemůže uspokojovat požadavky vašeho těla na okysličenou krev.

Pokud máte srdeční cirhózu, měli byste se také pokusit osvojit si návyky zdravého životního stylu pro srdce a játra, včetně:

 • konzumovat malé množství alkoholu nebo žádný alkohol podle doporučení lékaře
 • pravidelně cvičit
 • hledání podpory, abyste přestali kouřit, pokud kouříte
 • pokusit se zhubnout, je-li to vhodné

Jaterní dysfunkce může být reverzibilní, pokud lze obnovit zdravou srdeční funkci.

Jaký je výhled pro někoho se srdeční cirhózou?

A recenze 2016 naznačuje, že onemocnění jater v důsledku srdeční cirhózy je zřídka faktorem, který ovlivňuje přežití. Místo toho má závažnost srdečního selhání nebo jiného srdečního onemocnění největší dopad na dlouhodobé zdraví a úmrtnost.

Zlepšení v léčbě srdečního selhání vedlo ke snížení úmrtnosti.

Podle a recenze 20171leté přežití je 80% až 90% po diagnóze, zatímco 5leté přežití se blíží 50% až 60%. Pokud se srdeční funkce nezlepší nebo se časem zhorší, může být jaterní dysfunkce stejně závažná jako srdeční onemocnění a mohla by zkomplikovat léčbu obou stavů.

Srdeční cirhóza je jednou z několika potenciálních komplikací srdečního selhání nebo vrozené srdeční choroby. Může ovlivnit schopnost vašich jater filtrovat toxiny a odpadní materiál z krve a vykonávat mnoho dalších životně důležitých funkcí.

Spolupráce s lékařem na zvládnutí srdečního selhání a podniknutí kroků na podporu zdravé funkce srdečního svalu může snížit tlak na vaše játra a pomoci zvrátit některé zjizvení a zranění způsobená vašimi srdečními komplikacemi.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY