Co byste měli vědět o zádi u dospělých

Přehled

Záď je infekce, která ovlivňuje vaše dýchání a způsobuje zřetelný „štěkavý“ kašel. Obvykle postihuje malé děti, ale ve vzácných případech se u dospělých může objevit také záď.

Vědci nevědí, jak častá je záď u dospělých. Studie publikovaná v roce 2017 informovala o tom, co autoři popsali jako 15. případ zádi u dospělých zdokumentovaný v literatuře.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tom, co způsobuje krupici a jak ji lékaři léčí.

Příznaky

Příznaky zádi mohou zahrnovat:

 • hlasitý, štěkavý kašel, který se v noci zhoršuje
 • namáhavé, hlučné nebo „pískavé“ dýchání
 • vysoká horečka
 • chraplák
 • míchání
 • únava

Tyto příznaky trvají asi tři až pět dní.

Nejvýraznějšími příznaky krupice jsou kašel, který zní jako štěkot tuleně, a vysoký pískavý zvuk, když se nadechnete. Pokud máte tyto příznaky onemocnění, navštivte svého lékaře.

Příznaky jsou obvykle horší u dospělých než u dětí. Studie z roku 2000 zkoumala 11 případů zádi u dospělých a porovnávala je se 43 případy zádi u dětí. Výzkumníci zjistili, že symptomy horních cest dýchacích a hlučné dýchání byly častější u dospělých.

Příčiny

Záď je obvykle způsobena nakažlivým virem, jako je virus parainfluenzy. Tyto viry se mohou šířit, pokud dýcháte kapičky vzduchu, když infikovaná osoba kašle nebo kýchá. Kapky mohou také přežít na površích, takže se můžete nakazit, když se dotknete předmětu a poté se dotknete očí, nosu nebo úst.

Když virus napadne vaše tělo, může způsobit otoky kolem vašich hlasivek, průdušek a průdušek. Tento otok způsobuje příznaky zádi.

Dospělí mohou chytit nakažlivý virus, ale mají větší dýchací cesty, takže je nepravděpodobné, že by se u nich vyvinula záď. Děti, kvůli jejich menším dýchacím cestám, lépe pociťují účinky otoku a zánětu.

Záď u dospělých může být také způsobena:

 • jiné viry
 • bakteriální infekce, jako je stafylokoková infekce
 • plísňová infekce

Diagnóza

Váš lékař může diagnostikovat krupici poslechem vašeho dýchání stetoskopem a vyšetřením vašeho krku. Někdy se provádí rentgen hrudníku, aby se potvrdilo, že jde o záď a ne o něco jiného.

Je důležité získat diagnózu včas, abyste mohli zahájit léčbu dříve, než se váš stav stane vážným. Pokud máte podezření na záď, navštivte svého lékaře.

Léčba

Dospělí s krupicí mohou potřebovat agresivnější léčbu než děti.

Váš lékař vám může předepsat steroid, jako je dexamethason (DexPak) nebo adrenalin (nebulizovaný – to znamená ve formě mlhy), aby zmírnil otoky vašich dýchacích cest.

Pokud je váš stav vážný, možná budete muset strávit čas v nemocnici. Studie ukazují, že dospělí s krupicí obvykle zůstávají v nemocnici déle než děti s krupicí.

Někdy vám lékaři budou muset do průdušnice umístit dýchací trubici, která vám pomůže dýchat.

Většina dětí se začne cítit lépe během tří až pěti dnů, ale dospělí mohou potřebovat více času na zotavení.

Domácí prostředky

Některé domácí prostředky, které mohou pomoci urychlit vaše zotavení, zahrnují následující:

 • Použijte zvlhčovač. Toto zařízení může pomoci zvlhčit vzduch, což by mohlo usnadnit dýchání. Pořiďte si zvlhčovač ještě dnes.
 • Pijte hodně tekutin. Když máte záď, je důležité zůstat hydratovaný.
 • Odpočinek. Dostatek spánku může vašemu tělu pomoci bojovat s virem.
 • Zůstaňte ve vzpřímené poloze. Vzpřímené sezení může pomoci vašim příznakům. Podložení dalších polštářů pod hlavou vám může v posteli také pomoci lépe spát.
 • Používejte volně prodejné léky proti bolesti. Acetaminofen (Tylenol), ibuprofen (Advil) nebo jiné léky proti bolesti mohou snížit horečku a snížit bolest.

Prevence

Abyste předešli krupici, použijte stejná opatření, která byste použili, abyste se vyhnuli nachlazení a chřipce.

 • Často si myjte ruce, abyste se vyhnuli kapkám ve vzduchu, které mohou způsobit šíření virů. Obzvláště důležité je umýt si ruce předtím, než budete jíst nebo se dotýkat očí.
 • Pokud je to možné, vyhýbejte se nemocným.
 • Nesdílejte nápoje nebo jídlo s někým, kdo má krupici.

Výhled

Záď u dospělých je neobvyklá, ale možná. Pokud se u vás objeví záď jako dospělý, můžete zaznamenat horší příznaky a potřebovat agresivnější léčbu. Pokud si myslíte, že byste mohli mít tuto infekci, navštivte svého lékaře, protože včasné zachycení by mohlo vést k lepšímu výsledku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY