Co byste měli vědět, pokud máte hypertyreózu a chcete kojit

Pokud je hypertyreóza, nazývaná také Gravesova choroba, správně léčena léky, je pravděpodobné, že budete moci kojit. Většina léků používaných k léčbě hypertyreózy je pro kojence během kojení bezpečná.

Jamie Grill Atlas/Stocksy United

Hypertyreóza neboli Gravesova choroba nastává, když vaše tělo produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy. Hypertyreóza je stav, při kterém se vaše štítná žláza, žláza ve tvaru motýla na přední straně krku, stává nadměrně aktivní.

Hypertyreóza může způsobit zrychlení vašeho metabolismu a příznaky mohou zahrnovat ztrátu hmotnosti, úzkost, srdeční frekvenci a nespavost.

Pokud jste kojící rodič s hypertyreózou, můžete mít několik otázek. Možná budete chtít vědět, jak tento stav ovlivní kojení a zda jsou vaše léky na štítnou žlázu bezpečné pro vaše kojící dítě.

Můžeš kojit s hypertyreózoua většina léků na štítnou žlázu je bezpečná při kojení.

Zjistěte více o příznacích a příznacích hypertyreózy.

Můžete kojit, pokud máte hypertyreózu?

Pokud máte hypertyreózu, která je diagnostikována před těhotenstvím, během těhotenství nebo po porodu (po porodu), možná vás zajímá, jak tento stav ovlivní vaši schopnost kojit vaše dítě. Když vaše štítná žláza nefunguje správně, může být ovlivněna vaše schopnost laktovat a produkovat mléko.

Jak hypertyreóza, tak hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) mohou ovlivnit vaši produkci mléka a způsobit, že se vám mléko vytvoří pod nebo nadměrně. Pokud je však hypertyreóza správně léčena léky, měli byste být schopni napravit jakékoli problémy s laktací nebo dodávkou mléka, které se mohou objevit.

Pokyny Americké asociace štítné žlázy pro léčbu stavů štítné žlázy během těhotenství a po porodu doporučují, aby pediatři pečlivě sledovali všechna miminka kojících rodičů, kteří užívají léky na hypertyreózu, aby se ujistili, že děti mají zdravý růst a vývoj.

Kdy byste neměli kojit, pokud máte hypertyreózu?

Některé testy používané k diagnostice hypertyreózy nemusí být pro vaše dítě bezpečné, pokud kojíte. Následující testy se používají k diagnostice hypertyreózy.

Pokud potřebujete během kojení podstoupit jakýkoli test štítné žlázy, který zahrnuje radioaktivní jód, Americká asociace štítné žlázy doporučuje, abyste přestali kojit na několik dní po zákroku.

Pokud plánujete pokračovat v kojení svého dítěte po testu radioaktivním jódem, můžete mléko odsát a vyhodit (často nazývané „odsát a vypustit“) pro pohodlí a pro udržení stabilního přísunu mléka.

Test příjmu radioaktivního jódu

Kromě krevních testů může váš lékař nařídit test příjmu radioaktivního jódu, který zahrnuje spolknutí kapsle radioaktivního jódu a testování, kolik jódu je absorbováno vaší štítnou žlázou.

Jakýkoli test, který zahrnuje radioaktivní jód, není bezpečný pro kojící dítě, podle pokynů American Thyroid Association. Pokud potřebujete tento test provést během kojení, doporučuje se přerušit kojení na několik dní po zákroku.

Během období, kdy nekojíte, bude vaše dítě muset být krmeno mateřským mlékem, které jste odsáli před testem příjmu radioaktivního jódu. I když nekojíte, můžete mléko odsát a vylít, aby se vaše zásoby mléka neponořily. Lékař nebo zdravotník vám sdělí, kdy je bezpečné pokračovat v kojení.

Krevní testy

Krevní testy na hypertyreózu jsou během kojení bezpečné. Tyto krevní testy na hypertyreózu měří množství:

  • hormon stimulující štítnou žlázu (TSH)
  • T3 a T4 hormony štítné žlázy
  • protilátky thyrotropinového receptoru (TRAb)

Můžete kojit, pokud užíváte léky na hypertyreózu?

K léčbě hypertyreózy se běžně používají dvě antithyroidní léky: propylthiouracil (PTU) a metimazol. Oba tyto léky jsou považovány za bezpečné pro použití během kojení.

PTU je často považován za lék volby při léčbě hypertyreózy během kojení, protože množství PTU vylučován do mateřského mléka je malý. Dávky až do 450 miligramů (mg) denně jsou považovány za bezpečné během laktace.

Užívání metimazolu zatímco nebylo zjištěno, že by kojení ovlivnilo funkci nebo vývoj štítné žlázy u dětí. Dávky až 20 mg denně jsou podle Americké asociace štítné žlázy považovány za bezpečné.

Můžete kojit, pokud podstupujete jinou léčbu hypertyreózy?

Nedostatek jódu je často spojen s dysfunkcí štítné žlázy a někteří lidé s poruchami štítné žlázy zvažují suplementaci jódu. Neexistují však žádné konkrétní pokyny o tom, kolik jódu je bezpečné pro kojené děti příliš mnoho jódu může ve skutečnosti způsobit zhoršení funkce štítné žlázy.

American Thyroid Association doporučuje, aby těhotné a kojící rodiče neužívaly více než 150 mikrogramů jodidu draselného ve formě doplňku, aby se během kojení obecně vyhnuli nadměrnému množství jódu.

Pokud kojíte a máte hypertyreózu, možná budete chtít užívat pouze takové množství jódového doplňku, které doporučí lékař nebo zdravotnický pracovník. Možná budete chtít být opatrní při konzumaci potravin bohatých na jód, jako jsou mořské řasy.

Co je poporodní hypertyreóza?

Poporodní hypertyreóza nastává, když se hypertyreóza rozvine po porodu. Když k tomu dojde, je to obvykle způsobeno stavem nazývaným „poporodní tyreoiditida“.

Poporodní tyreoiditida je autoimunitní stav, který se vyznačuje zánětem štítné žlázy. Nejprve se štítná žláza stane hyperaktivní a může vyústit v hypertyreózu. Později může stav přejít do hypotyreózy.

Poporodní tyreoiditida postihuje asi 5 % rodičů po porodu a často sama odezní bez léčby. Někdy se léky, jako jsou beta-blokátory, používají ke kontrole příznaků během fáze hypertyreózy poporodní tyreoiditidy.

Tipy pro kojení, pokud máte hypertyreózu

Když je hypertyreóza kontrolována léky, je bezpečné kojit. Přesto je důležité sledovat zdravý růst vašeho dítěte, protože problémy se štítnou žlázou někdy mohou ovlivnit dodávku mléka.

Zde je několik tipů, jak zajistit, aby vaše dítě dostávalo dostatek mléka:

  • U novorozenců hledejte pět až šest mokrých plen a alespoň dvě pokakané plenky denně.
  • Kojte své dítě 8 až 12krát za 24 hodin.
  • Nabídněte, že budete kojit své dítě, kdykoli je nervózní nebo vykazuje příznaky hladu (mlaskání rty, cucání prstů nebo koření).
  • Nechejte si miminko pravidelně vážit v ordinaci dětského lékaře.

Často kladené otázky

Můžete kojit, pokud potřebujete operaci odstranění štítné žlázy?

Vzácně se stavy štítné žlázy léčí odstraněním štítné žlázy (tyreoidektomie). Anestetika používaná během operace se v mateřském mléce nacházejí v malém množství. Podle Americké společnosti anesteziologů byste měli být schopni obnovit kojení po operacích, jako je odstranění štítné žlázy.

Můžete užívat beta-blokátory při kojení?

Beta-blokátory jsou někdy předepisovány ke kontrole příznaků hypertyreózy, jako jsou:

  • arytmie (závodní srdeční frekvence)

  • úzkost
  • chvění

Některé beta-blokátory, jako např metoprolol a propranolol, mohou být bezpečné během kojení, ale ne všechny beta-blokátory jsou považovány za bezpečné. Poraďte se s lékařem, abyste zjistili, které léky jsou pro vás nejlepší.

Jak mohu zjistit více o tom, které léky na hypertyreózu jsou během kojení bezpečné?

Promluvte si s lékařem nebo pediatrem o všech doporučených lécích. Můžete se také poradit LactMeddatabáze sponzorovaná National Library of Medicine, která shromažďuje nejnovější výzkumy o tom, jak mohou léky ovlivnit kojení.

Mít zdravotní stav, jako je hypertyreóza, může být stresující, pokud jste kojící rodič, ale je možné kojit, pokud máte hypertyreózu. Řízení vašeho stavu pomocí správných léků vám může pomoci zajistit dobrý přísun mléka.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se kojení a hypertyreózy, promluvte si se svým gynekologem, porodní asistentkou nebo laktační poradkyní, která byla schválena Mezinárodní radou vyšetřovatelů laktačních poradců.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY