Co je Anhedonia?

Anhedonia je slovo, které popisuje snížený zájem o činnosti, které si jedinec užíval, stejně jako sníženou schopnost cítit potěšení. Je to základní příznak velké depresivní poruchy, ale může být také příznakem jiných poruch duševního zdraví.

Zatímco vědci stále diskutují o tom, zda lze anhedonii skutečně rozdělit do dvou hlavních typů, některá literatura naznačuje, že tento problém duševního zdraví lze rozdělit na sociální anhedonii a fyzickou anhedonii.

Sociální anhedonie je často definována jako zvýšený nezájem o všechny aspekty mezilidských vztahů a nedostatek potěšení ze sociálních situací. Fyzická anhedonie je neschopnost cítit hmatové potěšení, jako je jídlo, dotyky nebo sex.

Příznaky anhedonie mohou zahrnovat:

 • sociální vyčlenění
 • snížené potěšení z každodenních činností
 • nedostatek vztahů nebo ústup z předchozích vztahů
 • menší zájem o předchozí koníčky
 • ztráta libida nebo nedostatek zájmu o fyzickou intimitu

Příklady anhedonie

Několik příkladů toho, jaké to je zažít anhedonii:

 • Dříve jste rádi hráli po večerech fotbalovou ligu, ale nyní už nemáte touhu hrát hru nebo komunikovat s někým ze svého týmu.
 • Vaření bývalo vaším oblíbeným koníčkem, ale teď už vás to nezajímá a občas si musíte připomenout, že máte jíst.
 • Už vás nebaví chodit ven s přáteli.
 • Cítíte se lhostejní nebo odtažití od svého partnera a máte výrazně snížené libido.
 • Činnost, která vás naplňovala štěstím, jako je návštěva živé hudby, již nepřináší pozitivní pocity.

Zatímco anhedonie může být příznakem vážného stavu duševního zdraví, je důležité odolat vlastní diagnóze. Pokud se domníváte, že máte co do činění s anhedonií, promluvte si co nejdříve se svým lékařem nebo odborníkem na duševní zdraví.

Jaké jsou příčiny anhedonie?

Anhedonie je základním příznakem deprese a schizofrenie, ale má také byl identifikován u jedinců trpících chronickou bolestí a Parkinsonovou chorobou.

Navíc může být způsobeno zneužíváním látek (jako je obvyklé užívání nelegálních drog).

Jedna důležitá poznámka k odlišení: Anhedonie není totéž jako sociální úzkost, která je kategorizována jako stažení ze sociálních situací kvůli strachu z toho, jak by tyto situace mohly probíhat. Pokud se jedinec potýká s anhedonií, vyhýbá se sociálním situacím, protože se zdá, že neexistuje žádná odměna ani poukaz na účast.

Jaké jsou rizikové faktory anhedonie?

Pokud vám byla diagnostikována deprese nebo schizofrenie, existuje zvýšené riziko rozvoje anhedonie. Mezi další rizikové faktory patří:

 • žít s PTSD z traumatické události nebo událostí
 • chronické onemocnění, které ovlivňuje kvalitu vašeho života
 • an poruchy příjmu potravy

Ne každý, kdo zažívá anhedonii, má diagnostikovaný problém s duševním zdravím.

Jak se anhedonie diagnostikuje?

Váš lékař se vás zeptá na vaše příznaky a celkovou náladu. Mohou se také zeptat, zda jste v minulosti užívali látky, jako jsou nelegální drogy.

Váš lékař může provést fyzickou prohlídku, aby zjistil, zda máte nějaké fyzické problémy.

Kromě toho může lékař nařídit odběr krve k testování nedostatek vitaminu (jako vitamin D) nebo problém se štítnou žlázou, který by mohl přispívat k příznakům deprese.

Jak se anhedonie léčí?

Anhedonia může být náročná na léčbu. V mnoha případech léčba začíná nástroji, které vám pomohou zvládnout problém duševního zdraví, který pravděpodobně způsobuje příznak, jako je deprese.

Prvním krokem ve vaší léčbě by mělo být vyhledání pomoci lékaře. Odborník primární péče by měl být vaší první volbou, abyste vyloučili lékařskou příčinu vašich příznaků. Pokud nenajdou žádné zdravotní problémy, mohou vám doporučit návštěvu psychiatra, psychologa nebo jiného odborníka na duševní zdraví.

Odborník primární péče vás může odkázat na terapeuta nebo můžete požádat svou pojišťovnu, aby vám pomohla někoho najít.

Léky a terapie

Vaše léčba může zahrnovat talk terapii spolu s léky na předpis, jako jsou antidepresiva. V některých případech mohou být doporučeny jiné třídy léků, váš lékař vám pomůže vytvořit plán léčby, který je pro vás vhodný.

Měli byste užívat léky podle předpisu a informovat svého lékaře, pokud máte nějaké nežádoucí účinky. Možná budou muset upravit vaše dávkování nebo léky.

Tyto léky ovlivňují lidi různými způsoby. Lék, který funguje u vás, nemusí fungovat u někoho jiného se stejnými příznaky.

ECT terapie

Dalším typem léčby, která může být v některých případech použita, je elektrokonvulzivní terapie (ECT). ECT je jedním z nejúčinnějších způsobů léčby těžké deprese, která nebyla odstraněna terapií nebo léky. Někteří odborníci domníváte se, že by měl být použit spíše dříve než později – zvláště u lidí, kteří mají nekomplikovanou depresi.

Během tohoto ošetření lékař umístí elektrody na hlavu a aplikuje elektrický proud, zatímco osoba podstupující výkon je v celkové anestezii. To vyvolává malý mozkový záchvat.

TMS

Transkraniální magnetická stimulace (TMS) využívá magnetické pole ke stimulaci nervových buněk. Využívá menší elektrický proud než ECT a nevyžaduje celkovou anestezii. TMS může léčit velkou depresi u lidí s depresí, která nereaguje na léky.

VNS

Třetí možností léčby je stimulace vagusového nervu (VNS). Lékař vám do hrudníku implantuje lékařské zařízení podobné kardiostimulátoru. Dráty tohoto zařízení vytvářejí pravidelné elektrické impulsy, které stimulují váš mozek. Stejně jako u ECT a TMS může VNS léčit depresi u lidí, kteří mají depresi, která nereagovala na jinou léčbu.

Možnosti online terapie

Přečtěte si naši recenzi nejlepších možností online terapie, abyste našli to pravé pro vás.

Bylo to užitečné?

jaký je výhled?

Neschopnost prožívat potěšení a/nebo snížený zájem o věci, které vás dříve činily šťastnými, může ovlivnit kvalitu vašeho života. S těmito pocity nemusíte žít a pomoc je k dispozici.

Pokud jste zaznamenali klesající zájem o věci, které vám kdysi přinášely radost, kontaktujte lékaře nebo odborníka na duševní zdraví.

Dobrou zprávou je, že jakmile začnete s léčbou, měli byste být schopni znovu začít pociťovat potěšení a štěstí. Anhedonie se obvykle rozptýlí, jakmile je základní stav zvládnut.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY