Co je durální žilní sinusová trombóza?

Trombóza durálního žilního sinu (DVST) je vzácný typ cévní mozkové příhody. Je to způsobeno krevní sraženinou, která snižuje nebo blokuje průtok krve v jednom z durálních žilních dutin. To zase může narušit oběh krve do mozku.

Trombóza durálního žilního sinu (DVST) je stav, kdy krevní sraženina postihne jeden z durálních žilních dutin. Tyto dutiny odvádějí krev vyčerpanou o kyslík z vašeho mozku. Pokud se neléčí rychle, může mít potenciálně vážné zdravotní účinky.

DVST je často častěji označována jako mozková žilní trombóza. Je to technicky vzácný typ cévní mozkové příhody, která představuje asi 0,5 % až 1 % hospitalizovaných pacientů s cévní mozkovou příhodou.

Tento článek pomáhá vysvětlit, co způsobuje DVST, jaké jsou rizikové faktory a příznaky a jak je diagnostikována a léčena.

Co způsobuje trombózu durálního žilního sinu?

DVST je způsobena krevní sraženinou, která snižuje nebo blokuje průtok krve v jednom z durálních žilních dutin.

Když je krevní sraženina přítomna v durálních žilních dutinách, narušuje systém, kterým krev cirkuluje v mozku. To znamená, že mozková tkáň nedostává tolik kyslíku, kolik by měla.

Účinky DVST mohou způsobit otok, nazývaný edém, v mozkové tkáni. DVST také ovlivňuje odtok mozkomíšního moku (CSF), tekutiny, která obklopuje a tlumí váš mozek a míchu.

Jak otok mozkové tkáně, tak změny v odtoku tekutiny mohou zvýšit tlak kolem mozku. Toto se nazývá zvýšený intrakraniální tlak a je to vážný stav, který může způsobit potenciálně život ohrožující komplikace.

Kdo dostane trombózu durálního žilního sinu?

Zatímco DVST se může stát komukoli, někteří lidé jsou vystaveni vyššímu riziku než jiní. Obecně řečeno, jedinci, kteří jsou vystaveni vyššímu riziku krevních sraženin, mají také zvýšené riziko DVST. Mezi rizikové faktory patří:

 • být těhotná nebo po porodu
 • užívání perorální antikoncepce
 • mající dědičnou poruchu krvácení

Mezi další možné příčiny DVST patří:

 • nedávné poranění hlavy nebo operace mozku
 • infekce postihující hlavu, jako je infekce ucha, infekce dutin nebo meningitida
 • některá zánětlivá onemocnění, jako je lupus nebo sarkoidóza

Většina lidí s DVST, asi 85 %, mají alespoň jeden z výše uvedených rizikových faktorů. U více než poloviny jedinců s DVST je přítomno více rizikových faktorů.

Navíc a recenze 2017 poznamenává, že DVST je častější u lidí mladších 50 let, zejména u jedinců, kterým je při narození přiřazena žena.

Jaké jsou příznaky trombózy durálního žilního sinu?

The nejčastější příznakem DVST je bolest hlavy. Může se cítit podobně jako epizoda migrény, ale obvykle se intenzita v průběhu času zvyšuje. Někdy může být bolest hlavy intenzivní a přijít náhle. Tomu se říká bouřlivá bolest hlavy.

Mezi další potenciální příznaky DVST patří:

 • nevolnost nebo zvracení

 • problémy se zrakem, jako je dvojité vidění nebo rozmazané vidění
 • svalová slabost nebo paralýza
 • potíže s řečí nebo jazykem
 • záchvaty
 • zmatek
 • ztráta vědomí

Jak se diagnostikuje trombóza durálního žilního sinu?

Diagnóza DVST může být náročná. Nejen, že je DVST vzácná, ale příznaky se mohou mezi jednotlivci lišit nebo se podobat příznakům běžnějších stavů.

K diagnostice DVST se používá zobrazení mozku a jeho krevních cév. Pomocí zobrazování může lékař vizualizovat krevní sraženinu ve vašem durálním žilním sinu.

Zobrazování může zahrnovat vyšetření CT nebo MRI. CT nebo MRI venografie je však citlivější pro diagnostiku DVST. Tyto techniky využívají vyšetření CT nebo MRI a přidání speciálního barviva, které vám pomůže lépe vidět vaše žíly.

Pokud výsledky CT nebo MRI venografických testů nejsou přesvědčivé, lze použít cerebrální angiogram. To využívá rentgenové záření a speciální barvivo k vytvoření snímků vašich krevních cév.

Laboratorní testy se obvykle provádějí také během diagnostického procesu. Tyto však nemohou samy o sobě potvrdit ani vyloučit DVST. Některé příklady laboratorních testů, které lze provést, zahrnují:

 • kompletní krevní obraz (CBC)
 • metabolický panel
 • koagulační testy
 • Test D-dimeru

Jak se léčí trombóza durálního žilního sinu?

Léčba DVST zahrnuje poskytování podpůrné péče a řešení krevní sraženiny. Podpůrná péče zahrnuje stabilizaci vašich vitálních funkcí a zvládnutí případných komplikací, jako jsou záchvaty a zvýšený intrakraniální tlak.

Záchvaty lze zvládnout pomocí antikonvulziv, zatímco zvýšený intrakraniální tlak může vyžadovat monitorování intrakraniálního tlaku.

Krevní sraženinu lze řešit několika způsoby. Prvním je užívání antikoagulancií, které působí na zastavení procesu srážení krve.

Antikoagulační léčba DVST typicky zahrnuje injekci antikoagulačního léku, často heparinu, jakmile je diagnóza potvrzena.

Poté budete pravděpodobně muset užívat perorální antikoagulant, jako je warfarin, když se zotavíte. To pomáhá zabránit tvorbě dalších sraženin.

Endovaskulární léčba může být také použita u lidí, kteří mají závažné příznaky a nezlepšují se antikoagulační terapií. To zahrnuje buď použití léků k rozpuštění sraženiny nebo chirurgické odstranění sraženiny.

Často kladené otázky

Jak závažná je trombóza durálního žilního sinu?

Protože se jedná o typ mrtvice, DVST je lékařská pohotovost a je třeba kontaktovat 911 nebo místní pohotovostní služby. Pokud se neléčí, může potenciálně vést k invaliditě nebo smrti.

Jak častá je trombóza durálního žilního sinu?

DVST je vzácné. Odhaduje se, že to ovlivní pouze 3 až 4 z každého 1 milionu Dospělí.

Jaký je výhled pro lidi, kteří mají trombózu durálního žilního sinu?

Když je DVST diagnostikována a léčena okamžitě, lidé s DVST mají příznivý výhled. Jedna recenze z roku 2020 uvádí, že 75 % lidí má úplné funkční zotavení.

Sečteno a podtrženo

DVST je stav, kdy krevní sraženina postihuje durální žilní dutiny, které odvádějí krev z vašeho mozku. Pokud nedostanete okamžitou lékařskou pomoc, může to být život ohrožující stav.

Vzhledem k tomu, že je to vzácné a příznaky se mohou lišit od člověka k člověku, může být těžké diagnostikovat DVST. Jakmile je však stanovena diagnóza, lze ji často účinně léčit antikoagulační léčbou.

Bolest hlavy je hlavním příznakem DVST. Okamžitě vyhledejte péči, pokud máte náhlou, intenzivní bolest hlavy, zejména pokud se stále zhoršuje. I když to nemusí být způsobeno DVST, může to být způsobeno jiným potenciálně závažným zdravotním stavem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY