Co je nodulární akné a jak se léčí?

Co je nodulární akné?

Veškeré akné začíná sevřenými póry. Olej (kožní maz) se mísí s odumřelými kožními buňkami a ucpává vaše póry. Tato kombinace často způsobuje tvorbu černých a bílých teček.

Nodulární akné také zahrnuje bakterie tzv p. akné. Přestože je normální mít tento typ bakterií na kůži, může se změnit v infekci, když se zachytí ve vašich pórech spolu s mazem a odumřelými kožními buňkami. Výsledná infekce se může dostat hluboko pod kůži, což způsobí, že postižené póry zčervenají a otečou.

Protože způsobuje problémy hluboko v kůži, nodulární akné je považováno za závažnější formu akné. Na rozdíl od jiných typů akné, jako jsou černé tečky, nelze uzliny po akné odstranit samotnými volně prodejnými (OTC) přípravky.

Jak vypadá nodulární akné?

Jak identifikovat nodulární akné

Uzlík akné vypadá jako malý hrbolek pod vaší kůží. Může mít tón pleti, ale může také zčervenat, když se okolní oblast více zanítí. Nemá „hlavu“ jako méně závažný pupínek. Nodulární akné je také bolestivé na dotek.

Je nodulární akné to samé jako cystické akné?

Nodulární akné a cystické akné jsou dvě nejzávažnější formy akné. Někdy se navzájem zaměňují, protože se oba tvoří hluboko pod povrchem kůže:

 • Na povrchu může cystické akné vypadat jako velké červené vředy. Cysty, stejně jako uzliny, sídlí hluboko pod povrchem kůže. Ale protože jsou plné hnisu, cysty jsou měkčí než uzliny. Pupínky, které definují cystické akné, praskají, což často vede k infekci. Akné cysty se vyvinou, když se obsah černých nebo bílých teček „rozlije“ do okolních oblastí kůže. Ve snaze napravit situaci tělo vnímá útok a místní imunitní systém reaguje tvorbou hnisu.
 • Naproti tomu uzlíky akné zůstávají nedotčené, hluboko pod kůží. Nodulární akné může být také tónované pleti. Uzliny mohou přetrvávat týdny nebo dokonce měsíce, v důsledku čehož jejich obsah ztvrdne do hlubokých (a tvrdohlavých) cyst.

Jaké možnosti léčby jsou k dispozici?

OTC produkty na akné obvykle nefungují na nodulární akné. Široce dostupné volně prodejné přísady, jako je kyselina salicylová a benzoylperoxid, pomáhají zbavit se přebytečného mazu a odumřelých kožních buněk pouze na povrchu. To může pomoci vyčistit ucpané póry na povrchu kůže, ale nebude to dělat nic dobrého pro uzliny, které jsou hluboko pod kůží.

Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o všech možnostech léčby. Mohou doporučit jednu nebo více z následujících možností.

Lokální léky na akné

Topické přípravky na předpis, spíše než OTC, se aplikují přímo na uzlík akné. Toto jsou preferované první kroky pro nodulární akné, zvláště pokud se snažíte léčit izolovanější případy, kdy máte pouze jeden nebo dva uzliny najednou.

Váš poskytovatel zdravotní péče může předepsat:

 • antibiotika, která pomáhají zabíjet bakterie uvězněné ve vašich pórech
 • benzoylperoxid s účinkem na předpis, který je mnohem koncentrovanější než druhy z drogerie
 • Kyselina salicylová na předpis k vysušení odumřelé kůže a mastnoty zachycené v uzlíku
 • retinoidy, což jsou silné deriváty vitamínu A, které uvolňují ucpané vlasové folikuly

Perorální antibiotika

Rozšířené případy nodulárního akné by mohly naznačovat problém s příliš velkým množstvím p. akné bakterií na vaší kůži. Můžete si všimnout, že uzlíky akné se po léčbě neustále vracejí, nebo mohou být uzlíky rozšířené po celém těle.

V takových případech může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit perorální antibiotikum, které pomůže vyčistit přebytečné bakterie. To se provádí tak, aby se bakterie nezachytily pod vašimi póry a nevedly k nodulárnímu akné. Antibiotika mohou také snížit bolestivý zánět spojený s tímto typem akné.

Jiné léky

Problém s perorálními antibiotiky je v tom, že byste je měli užívat pouze krátkou dobu – obvykle 7 až 10 dní v kuse, aby se vaše tělo nestalo odolným vůči bakteriím – ale v případě potřeby můžete pokračovat i několik měsíců.

S ohledem na to může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit jiné typy léků, které lze užívat dlouhodobě. U žen mohou antikoncepční pilulky pomoci kontrolovat hormonální výkyvy, které někdy způsobují akné.

Další možností je isotretinoin (běžně známý pod obchodním názvem Accutane, ačkoli tato značka již není na trhu). To je také vyrobeno z vitaminu A, ale je mnohem účinnější než retinoidy. Jedná se o denní lék, který lze použít k léčbě všech typů akné – včetně uzlů. Může však trvat měsíce, než léky plně zaberou.

Pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět, váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit benzoylperoxid na předpis – isotretinoin (Accutane) a některé typy antibiotik nelze během této doby užívat.

Kancelářské postupy

Některé ordinační procedury mohou být také přínosné v kombinaci s léky na předpis.

Tyto postupy mohou pomoci snížit bakterie a záněty a také pomoci předcházet jizvám:

 • drenáž a extrakce akné
 • chemický peeling
 • laserová terapie
 • terapie modrým světlem
 • injekce léků

Vyvine se jizva?

Nodulární akné může jizvu ze dvou důvodů. Za prvé, selhání léčby uzliny může vést k dalšímu zánětu, který může poškodit okolní kožní buňky. Jakmile konečně vyhledáte léčbu, zanícená kůže se může změnit na tmavou skvrnu.

Podle Americké akademie dermatologie může odstranění tmavých skvrn trvat několik měsíců (i let). Mohou se dokonce změnit v trvalé jizvy.

Výraznější jizvy se mohou vyvinout, pokud si vyberete nebo se pokusíte vylézt nodulární akné. Pravděpodobně vám také zůstane stroupek a rozšířené póry.

Nejlepší způsob, jak zabránit jizvám po nodulárním akné, je ošetřit je okamžitě a zároveň odolat nutkání prasknout. Pokud skončíte s jizvami po akné po léčbě, zvažte OTC lék s hydrochinonem ke snížení zánětu a ztmavnutí pokožky. Oblíbenou možností je Murad’s Post-Acne Spot Lightening Gel.

Péče o pleť co dělat a co ne

Stejně jako u jiných forem akné začíná prevence nodulárního akné dobrou péčí o pleť. Minimálně se ujistěte, že to děláte.

Kdy navštívit svého dermatologa

Nodulární akné se dá těžko zbavit, ale rozhodně to není nemožné. Dobré návyky péče o pleť ve spojení s odoláváním nutkání objevovat uzliny po akné jsou začátek. Další rady ohledně uzlů po akné a jejich léčby vám může nabídnout váš dermatolog.

Jako bonus je váš dermatolog také skvělým zdrojem pro řešení jizev po akné. Pokud OTC produkty nefungují, mohou doporučit vlastní postupy, jako je profesionální dermabraze nebo laserová terapie.

Je obzvláště důležité navštívit svého dermatologa, pokud máte opakované případy nodulárního akné. Možná budete potřebovat více preventivních léčebných opatření, abyste zabránili návratu uzlů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY