Co je příčinou mé bolesti břicha a bolestivého močení?

Co jsou bolesti břicha a bolestivé močení?

Vaše břicho je domovem mnoha orgánů, z nichž některé jsou zodpovědné za trávení a močení. Všichni jsou vystaveni dysfunkci a infekci, což může vést k bolesti břicha a bolestivému močení.

Povaha bolesti břicha se může lišit od ostré po tupou a pálení až po křeče. Může to být způsobeno něčím, co jste snědli, infekcí nebo dokonce úzkostí.

Bolestivé močení je příznak, který se vyskytuje, když během močení pociťujete nepohodlí. Může to být způsobeno infekcí nebo podrážděním tkání obklopujících močové cesty.

Zde je 14 možných příčin bolesti břicha a bolestivého močení.

Infekce močových cest (UTI)

Infekce močových cest (UTI) se může objevit v jakékoli části močového traktu. Bakterie způsobují převážnou většinu UTI. Přečtěte si více o infekcích močových cest.

Prostatitida

Prostatitida je zánět vaší prostaty. Zánět se může rozšířit do oblasti kolem prostaty. Přečtěte si více o prostatitidě.

Chlamydiová infekce

Chlamydie je běžná sexuálně přenosná infekce (STI) způsobená bakteriemi. Lidé, kteří mají chlamydie, často nemají vnější příznaky v raných stádiích. Přečtěte si více o příznacích chlamydií.

Genitální opar

Genitální herpes je sexuálně přenosná nemoc (STD). Tato pohlavně přenosná choroba způsobuje herpetické vředy, což jsou bolestivé puchýře (hrbolky naplněné tekutinou), které se mohou otevřít a vytékat tekutina. Přečtěte si více o genitálním herpesu.

Systémová gonokoková infekce (kapavka)

Kapavka je STI, která se může šířit vaginálním, análním nebo orálním stykem. Přečtěte si více o kapavce.

Ledvinové kameny

Tyto tvrdé kameny vyrobené z minerálů blokují vaše močové cesty. To může způsobit intenzivní bolest, dokud kámen neprojde. Přečtěte si více o ledvinových kamenech.

Rakovina močového měchýře

Rakovina močového měchýře se vyskytuje v tkáních močového měchýře, což je orgán v těle, který zadržuje moč. Přečtěte si více o rakovině močového měchýře.

Rakovina endometria

Rakovina endometria je typ rakoviny, který začíná ve vnitřní výstelce vaší dělohy. Tato výstelka se nazývá endometrium. Přečtěte si více o rakovině endometria.

Uretritida

Uretritida je stav, kdy se močová trubice nebo trubice, která vede moč z močového měchýře ven z těla, zanítí a podráždí. Semeno také prochází mužskou močovou trubicí. Zjistěte více o uretritidě.

Epididymitida

Epididymitida je zánět nadvarlete. Epididymis je trubice umístěná v zadní části varlat, která uchovává a nese spermie. Když tato trubice oteče, může to způsobit bolest a otok ve varlatech. Přečtěte si více o příznacích epididymitidy.

Pyelonefritida

Akutní pyelonefritida je náhlá a závažná infekce ledvin. Způsobuje otoky ledvin a může je trvale poškodit. Přečtěte si více o pyelonefritidě.

Zánětlivé onemocnění pánve (PID)

Pánevní zánětlivé onemocnění (PID) je infekce reprodukčních orgánů u žen. Přečtěte si více o symptomech PID.

Obstrukční uropatie

Obstrukční uropatie je stav, kdy vaše moč nemůže proudit (částečně nebo úplně) močovodem, močovým měchýřem nebo močovou trubicí kvůli nějakému typu obstrukce. Místo toho, aby proudila z ledvin do močového měchýře, moč proudí zpět, neboli refluxuje se do ledvin. Přečtěte si více o obstrukční uropatii.

Striktura močové trubice

Obvykle je močová trubice dostatečně široká, aby jí moč mohla volně proudit. Když se močová trubice zúží, může to omezit průtok moči. Přečtěte si více o zúžení močové trubice.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte následující příznaky:

 • potíže s dýcháním
 • stolice, která se jeví jako černá nebo dehtovitá
 • neobvyklý výtok nebo drenáž z vašeho penisu nebo vagíny
 • zvracení krve

Domluvte si schůzku se svým lékařem, pokud vaše příznaky trvají déle než jeden den nebo se u vás objeví horečka. Tyto příznaky mohou naznačovat infekci a vyžadovat antibiotika. Pokud ještě poskytovatele nemáte, náš nástroj Healthline FindCare vám může pomoci spojit se s lékaři ve vaší oblasti.

Mezi další příznaky, které vyžadují výlet do ordinace lékaře, patří:

 • bolest břicha, která po dvou dnech neustoupí
 • průjem, který trvá déle než pět dní
 • nevysvětlitelné hubnutí
 • zhoršující se bolesti břicha

Tyto informace jsou souhrnem. Vždy vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud se obáváte, že byste mohli zažít lékařskou pohotovost.

Jak se léčí bolesti břicha a bolestivé močení?

Váš lékař může předepsat antibiotika, pokud bakteriální infekce způsobuje vaše příznaky. Infekce ledvin, které jsou závažné, mohou vyžadovat intravenózní podání antibiotik.

Lék zvaný pyridium zmírňuje pálení v močových cestách, ale může zbarvit vaši moč do jasně oranžové nebo červené.

Antibiotika nebo antivirotika jsou předepisována k léčbě sexuálně přenosných infekcí.

Jak se postarám o bolesti břicha a bolestivé močení doma?

Pití velkého množství tekutin vám může pomoci překonat bolestivé močení. To může zředit množství bakterií ve vašem močovém traktu a podpořit močení.

Můžete také chtít vzít volně prodejný lék proti bolesti, jako je např ibuprofen k úlevě od bolesti.

Pokud je příčinou UTI, příznaky obvykle vymizí brzy poté, co začnete užívat antibiotika. Ujistěte se však, že užíváte celou léčbu antibiotiky, abyste zajistili vyléčení infekce.

Jak mohu předejít bolestem břicha a bolestivému močení?

Vaše tělo nemůže vyplavit bakterie z močových cest, pokud nebudete často močit. Pití velkého množství tekutin může pomoci snížit frekvenci infekcí močových cest.

Navíc, pokud jste žena, měli byste se po použití koupelny otřít zepředu dozadu. Opačný postup může zanést bakterie do vašeho močového traktu.

Následující produkty osobní hygieny mohou dráždit vaši močovou trubici a způsobit bolest při močení:

 • deodorantové spreje
 • výplachy
 • parfémy
 • prášky

Mít chráněný pohlavní styk je zásadní pro prevenci pohlavně přenosné infekce.

Pokud ledvinové kameny způsobují bolesti břicha a bolestivé močení, může vám lékař doporučit, abyste si ledvinové kameny šetřili. Laboratoř může otestovat kameny, aby zjistila, z čeho jsou vyrobeny. To vám může pomoci určit, které potraviny mohou způsobovat tvorbu ledvinových kamenů. Pokud jsou vaše kameny například kameny z kyseliny močové, měli byste se vyhýbat potravinám s vysokým obsahem kyseliny močové. Patří mezi ně korýši a červené maso.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY