Co je Tinea Nigra?

Přehled

Tinea nigra je infekce, která napadá nejsvrchnější vrstvy kůže. Způsobuje to houba tzv Hortaea werneckii.Houba také odešla pod názvy Phaeoannellomyces werneckii, Exophiala werneckii,a Cladosporium werneckii.

Tato houba se nachází v půdě, odpadních vodách a rozkládající se vegetaci tropických nebo subtropických pobřežních oblastí. Mezi tyto oblasti patří zejména Karibik a pobřeží Jižní Ameriky. Tinea nigra je ve Spojených státech vzácná, ale když se objeví, je to obvykle v horkém a vlhkém podnebí jihovýchodu.

Houba způsobuje bezbolestné hnědé nebo černé skvrny na dlaních a chodidlech. Někdy mohou být postiženy i jiné oblasti těla, jako je krk a trup.

co to způsobuje?

Tinea nigra pochází z infekce houbou Hortaea werneckii. K přenosu je nutný přímý kontakt s houbou. Potřesení ruky například někomu s tinea nigra tento stav nerozšíří.

Houba může infiltrovat kůži přes otevřené rány nebo řezy. Má tendenci prospívat na mokré, vlhké a zpocené kůži, a proto se dlaně a plosky nohou zdají být běžným cílem infekce.

Léze se obvykle objevují asi dva až sedm týdnů po expozici houbě, podle výzkumu v Dermatology Online Journal. A i když tento stav může postihnout kohokoli, časopis Anais Brasileiros de Dermatologia uvádí, že se obvykle vyskytuje u žen mladších 20 let.

Jaké jsou příznaky?

Tinea nigra je z velké části bezbolestná a neškodná, ale vyvolává několik příznaků. Obsahují:

  • Hnědá nebo černá skvrna připomínající skvrnu, která se obvykle vyskytuje na dlani nebo vzácněji na chodidle. V jedné studii publikované ve Studies in Mycology, 19 z 22 lidé s tinea nigra měli skvrny na dlaních, zatímco na nohou je měli jen tři.
  • Patch je obecně plochý, s definovanými okraji.
  • Nejtmavší oblast náplasti je na okrajích. Stínování je lehčí, když se rozšiřuje dovnitř. Tato tmavší vnější oblast může vypadat jako svatozář.
  • Léze pomalu roste a obvykle se objevuje pouze na jedné ruce nebo noze.

Obrázky tinea nigra

Jak se diagnostikuje?

Váš lékař provede fyzickou prohlídku a zeptá se na vaši anamnézu a také na vaše nedávné cesty.

Tinea nigra může vypadat jako závažnější kožní onemocnění, jako je maligní melanom, smrtelná forma rakoviny kůže, která se může projevovat jako tmavé skvrny. Z tohoto důvodu může váš lékař chtít seškrábnout vzorek léze a poslat jej do laboratoře k testování. V některých případech může být léze zcela seškrábána a nevyžaduje žádnou další léčbu.

Možnosti léčby

Tinea nigra ovlivňuje nejsvrchnější vrstvy kůže. Z tohoto důvodu dobře reaguje na místní masti a krémy. Tyto léky se aplikují přímo na kůži.

Váš lékař může doporučit léky, jako je kyselina salicylová, močovina nebo kyselina benzoová. Ty urychlují buněčnou výměnu a způsobují odlupování kůže. Účinné jsou také antimykotické krémy používané po dobu dvou až čtyř týdnů. V některých případech jsou předepsány sušicí prostředky, jako je chlorid hlinitý.

Tipy na prevenci

Vzhledem k tomu, že houba, která způsobuje tinea nigra, se nachází v půdě, odpadních vodách a hnijící vegetaci, nejlepším způsobem, jak zabránit infekci, je chránit pokožku. Pokud se budete pohybovat v horkých a vlhkých oblastech, kde se houba vyskytuje, noste boty. Pokud existuje nějaké riziko, že se dotknete vegetace – například pokud budete na pěší turistice, zahradničit nebo sázet – nezapomeňte si také vzít rukavice.

Jídlo s sebou

Tinea nigra je vzácné a neškodné kožní onemocnění. Při léčbě obvykle odezní během několika týdnů. Nemá žádné trvalé vedlejší účinky a je nepravděpodobné, že se bude opakovat, pokud nebudete znovu vystaveni houbě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY