Co je to pupeční granulom a jak se léčí?

Co je to pupeční granulom?

Když je pupeční šňůra vašeho dítěte přestřižena, budete muset pupík pečlivě sledovat, abyste se ujistili, že se správně hojí. Klíčovými problémy jsou pupeční infekce a krvácení.

Další vývoj, který nese sledování, se nazývá pupeční granulom. Je to malý růst tkáně, který se tvoří v pupíku během prvních týdnů po přestřižení pupeční šňůry.

Pupeční granulom vypadá jako malá červená bulka a může být pokrytý žlutým nebo čirým výtokem. Odhaduje se, že 1 z 500 novorozenců má pupeční granulom.

Pupeční granulom nemusí vaše dítě obtěžovat. Může se však nakazit. To může vést k dalším příznakům, jako je podráždění kůže kolem pupku a horečka.

Granulomy u dospělých

Zatímco pupeční granulomy postihují primárně novorozence, tyto malé výrůstky se mohou tvořit i na bříšcích dospělých. Piercing do pupku může někdy vyvolat tvorbu granulomů. U dospělých mohou být bolestivé.

Pokud z hrudky vytéká hnis, je to známka infekce. K léčbě budete potřebovat antibiotika. Pokud pociťujete bolest a otok kolem pupku, může se také jednat o pupeční kýlu.

Abyste si byli jisti, v čem je problém, měli byste navštívit lékaře, pokud se vám v pupku nebo kolem něj vytvoří výrůstek.

co to způsobuje?

Normálně, když se přestřihne pupeční šňůra, zůstane v pupku malý „pahýl“. Většinou zaschne a bez komplikací odpadne. Někdy se však při odpadnutí pahýlu vytvoří pupeční granulom. Pupeční granulom je jako zjizvená tkáň, která se tvoří, když se pupík hojí po ztrátě pupečníku.

jak se to léčí?

Měl by se léčit pupeční granulom. V opačném případě se může nakazit a představovat zdravotní riziko pro vaše dítě.

Naštěstí lze většinu pupečníkových granulomů snadno ošetřit malým množstvím chemikálie zvané dusičnan stříbrný. Spálí tkáň. V růstu nejsou žádné nervy, takže postup nezpůsobuje žádnou bolest.

Pokud dusičnan stříbrný nefunguje nebo je preferován jiný postup, vy a dětský lékař vašeho dítěte máte několik možností:

  • Na granulom lze nalít malé množství kapalného dusíku, aby se zmrazil. Poté se tkáň rozpustí.
  • Růst lze svázat šicí nití. Zanedlouho vyschne a zmizí.
  • Na granulom lze nanést trochu soli a udržet na místě pomocí kousku gázy přelepeného přes pupík. Po 10 až 30 minutách očistěte oblast gázovým tamponem, který jste namočili teplou vodou. Opakujte dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů. Pokud se granulom nezmenší a nezačne vysychat, navštivte svého lékaře. Pokud se zdá, že léčba solí zabírá, pokračujte v ní, dokud granulom nezmizí a pupík se nezačne hojit.
  • Ve vzácných případech je nutná operace k odstranění granulomu a zastavení šíření infekce.

Domácí péče během a po ošetření

Obecně platí, že během této doby chcete mít pupík čistý a suchý. Jemně očistěte pupík teplou vodou a mýdlem. Při jakékoli léčbě je nejdůležitější řídit se pokyny vašeho pediatra, ale zvláště pokud je vaše dítě léčeno dusičnanem stříbrným.

Užitečné může být také vystavení pupku vzduchu. Můžete si pomoci srolováním přední části plenky, aby nezakrývala pupík. Dokud se pupík nezahojí, měli byste se také vyvarovat umístění dítěte do vany.

jaký je výhled?

Pupečníkový granulom lze ve většině případů účinně léčit bez komplikací. Pokud si všimnete tvorby granulomu, neváhejte a nechte svého pediatra zhodnotit stav. To platí zejména, pokud je granulom doprovázen dalšími příznaky, jako jsou:

  • horečka vyšší než 100,4 °F
  • krvácení kolem granulomu

  • otok nebo zarudnutí kolem granulomu
  • bolest nebo citlivost kolem pupku
  • páchnoucí drenáž z pupku
  • vyrážka v blízkosti pupku

Včasná identifikace granulomu a zahájení léčby dříve než později může pomoci zajistit rychlejší zotavení.

Měli byste se také zeptat svého lékaře na to, co hledat v případě, že se zdá, že počáteční léčba nezabírá. Naštěstí jednoduché léčby, jako je dusičnan stříbrný, jsou obvykle účinné při trvalém odstranění pupečního granulomu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY