Co jsou srdeční enzymy?

Proč testovat srdeční enzymy?

Pokud má váš lékař podezření, že máte srdeční infarkt nebo že jste jej nedávno prodělali, může vám být proveden test srdečních enzymů. Tento test měří hladinu určitých proteinů cirkulujících ve vašem krevním řečišti.

Vyšší hladiny těchto chemikálií – známých jako biomarkery – se uvolňují při poškození srdečního svalu.

Protein troponin T je klíčovým biomarkerem měřeným v testu srdečních enzymů. Tento biomarker pomáhá informovat vašeho lékaře, když bylo vaše srdce ve stresu. Může také odhalit, zda váš srdeční sval nedostává dostatek kyslíku.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o procesu testování a o tom, co pro vás mohou výsledky znamenat.

Musím se připravit?

Test srdečních enzymů nevyžaduje žádnou přípravu. Nemusíte držet půst nebo přestat užívat některé léky.

V mnoha případech se srdeční enzymy měří v nouzové situaci, kdy je člověku podezření na infarkt. Vy nebo někdo z vašich blízkých byste měli informovat svého lékaře o všech lécích a doplňcích stravy, které užíváte.

Váš lékař by měl také znát jakékoli další důležité lékařské informace, včetně:

 • jakékoli předchozí srdeční onemocnění nebo mrtvice v anamnéze
 • zda máte vysoký krevní tlak
 • jakékoli nedávné operace nebo jiné postupy
 • jak dlouho se příznaky objevují

Co očekávat během testu

Krevní test na srdeční enzymy je jako standardní krevní test. Malá lahvička nebo dvě lahvičky krve se naplní jehlou zasunutou do vaší paže. Při zavádění jehly může dojít k mírné bolesti.

Váš lékař posoudí hladiny vašich biomarkerů, aby potvrdil, zda jste prodělali srdeční infarkt, a posoudí, jak velké poškození srdeční sval utrpěl. Často je zkontrolují více než jednou, aby zjistili, zda se úrovně mění.

Kromě kontroly vašich biomarkerů může váš lékař chtít získat další informace z vaší krve.

To zahrnuje vaše:

 • hladiny cholesterolu
 • hladiny glukózy (cukru) v krvi
 • počet bílých a červených krvinek a také hladiny krevních destiček
 • hladiny elektrolytů, jako je sodík a draslík
 • hladiny natriuretického peptidu typu B (BNP), hormonu, který může indikovat srdeční selhání

Možné vedlejší účinky a komplikace

Test srdečních enzymů je poměrně jednoduchý a bezbolestný postup. Můžete mít drobné modřiny nebo dočasnou bolest v místě vpichu jehly k odběru krve.

Ujistěte se, že osobě, která vám odebírá krev, řekněte, zda máte alergii na latex, abyste předešli komplikacím. Jinak je test bezpečný a většinou bez rizika.

Co znamenají výsledky?

Výsledky testů vašich srdečních enzymů mohou naznačit, zda je pravděpodobné, že jste měli infarkt. Například většině zdravých mladých lidí v krevním oběhu necirkuluje žádný troponin T. Čím více poškození srdečního svalu během srdečního infarktu, tím vyšší jsou hladiny troponinu T cirkulujícího ve vaší krvi.

Srdeční troponin T se měří v nanogramech na mililitr (ng/ml). Pokud je vaše hladina troponinu T vyšší než 99. percentil pro použitý test, váš lékař pravděpodobně diagnostikuje srdeční infarkt. Hladiny, které začínají vysoko a klesají, naznačují nedávné zranění srdce. Mohl to být lehký infarkt. Možná jste si to ani neuvědomovali.

Výsledky vyšetření srdečních enzymů jsou obvykle k dispozici do hodiny od odběru vzorku krve.

Mohou být výsledky zkresleny?

Hladiny srdečních enzymů se mohou zvýšit z jiných důvodů, než je infarkt. Například sepse, typ krevní infekce, může vést ke zvýšeným hladinám troponinu. Totéž platí pro fibrilaci síní, běžný problém srdečního rytmu.

Mezi další faktory, které mohou ovlivnit výsledky vašeho testu, patří:

 • jiné srdeční stavy, jako je kardiomyopatie
 • chlopenní onemocnění srdce
 • intrakraniální poranění

Vzhledem k tomu, že jiné faktory mohou produkovat vyšší hladiny srdečních enzymů, váš lékař nebude při diagnostice srdečního infarktu spoléhat pouze na vaše hladiny enzymů. Váš lékař také použije elektrokardiogram k potvrzení diagnózy.

Co se stane dál?

Pokud váš lékař diagnostikuje srdeční infarkt, je důležité, abyste se řídili jeho radami ohledně léků, stravy, cvičení a dalších možností zdravého životního stylu. Mohou také doporučit srdeční rehabilitaci.

Pokud máte vysoké hladiny srdečních enzymů, ale neprodělali jste infarkt, váš lékař s vámi promluví o způsobech, jak udržet vaše srdce zdravé. To může pomoci předejít budoucímu infarktu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY