Co jsou Valsalvovy manévry a jsou bezpečné?

Definice

Valsalvův manévr je dechová technika, kterou lze použít k diagnostice problému s autonomním nervovým systémem (ANS). Může být také použit k obnovení normální srdeční frekvence, pokud vaše srdce začne bít příliš rychle.

Tato technika, pojmenovaná po italském lékaři ze 17. století Antoniu Marii Valsalvovi, vyžaduje, abyste zkusili vydechnout, když jsou vaše dýchací cesty zablokované. Verzi Valsalvova manévru lze také použít k vyrovnání tlaku vzduchu v uších.

Kromě toho, že zavřete ústa a štípnete si nos, snesete, jako byste měli stolici. Manévr způsobí několik rychlých změn srdeční frekvence a krevního tlaku.

Nejprve byste měli vyzkoušet tuto techniku ​​pod dohledem lékaře, abyste se ujistili, že to děláte správně, a po bezpečnou, ale účinnou dobu.

Jak provést manévr

Chcete-li provést Valsalvův manévr, postupujte podle následujících kroků:

  1. Zavřete nos.
  2. Zavři pusu.
  3. Pokuste se vydechnout, jako byste nafukovali balónek.
  4. Skloňte se, jako byste měli stolici.
  5. Dělejte to asi 10 až 15 sekund.

Valsalvův manévr lze provádět vsedě nebo vleže. Zeptejte se svého lékaře, který přístup je pro vás ten pravý.

Jaké jsou čtyři fáze Valsalvova manévru?

Valsalvův manévr lze rozdělit do čtyř fází.

Fáze jedna

Foukání vzduchu proti uzavřeným dýchacím cestám, když se snášíte dolů, způsobuje zvýšení tlaku v hrudníku. Je to proto, že tlak ve vaší aortě uvnitř hrudníku se krátce zvýší a krev je vytlačena z vašeho srdce do vašich končetin a zbytku těla.

Tato první fáze způsobí dočasné zvýšení krevního tlaku.

Fáze dvě

Druhá fáze způsobuje trvalý pokles krevního tlaku, protože omezené množství krve v žilách se vrací do srdce.

Toto nižší množství krve vracející se do srdce má za následek menší pumpování krve ze srdce a pokles krevního tlaku. Váš ANS snímá tento pokles tlaku a reaguje zvýšením srdeční frekvence a výkonu a stažením vašich tepen.

To vše vede k návratu krevního tlaku do normálního rozmezí, pokud je váš ANS zdravý.

Fáze tři

Na konci manévru se uvolníte a váš krevní tlak na pár okamžiků klesne. Toto je třetí fáze.

Fáze čtyři

Krev se brzy začne hrnout zpět do srdce. Po několika úderech srdce by se průtok krve měl vrátit k normálu a váš krevní tlak se zvýší, protože vaše cévy jsou stále zúžené.

Zvýšení krevního tlaku v ideálním případě způsobí, že se srdeční frekvence vrátí do normálu. To je fáze čtyři.

K čemu slouží Valsalvův manévr?

Tento jednoduchý postup se používá z mnoha různých důvodů. Dva důležité účely souvisí s tím, jak Valsalvův manévr ovlivňuje váš krevní tlak a srdeční frekvenci.

Obnovení srdečního rytmu

Posuny krevního tlaku a srdeční frekvence, když procházíte čtyřmi fázemi manévru, mohou často obnovit normální srdeční rytmus, když vaše srdce zažívá tachykardii.

Tachykardie je abnormálně rychlá srdeční frekvence. Pokud jeden Valsalvův manévr nepomůže, může vám lékař doporučit, abyste to zkusili podruhé.

Diagnostika poruchy ANS

Kromě léčby abnormální srdeční frekvence lze Valsalvův manévr použít také k diagnostice poruchy ANS.

Vzorec vaší srdeční frekvence a změny krevního tlaku v různých fázích Valsalvova manévru může pomoci lékaři identifikovat problémy s vašimi sympatickými a parasympatickými nervovými funkcemi.

Pokud máte stav nazývaný syndrom posturální ortostatické tachykardie (POTS), zaznamenáte významné zvýšení krevního tlaku během druhé a čtvrté fáze.

POTS je stav, kdy váš krevní tlak dramaticky klesá, když stojíte poté, co jste seděli nebo leželi. Může se jednat o velmi vážný zdravotní problém, který vede k mdlobám, pádům a dalším komplikacím.

Léčba ucpaných uší

Valsalvův manévr může také pomoci s relativně neškodnými problémy, jako je vzduch, který dočasně ucpe Eustachovu trubici ve vašem vnitřním uchu. Možná jste tento pocit zažili při startu nebo přistání v letadle.

Valsalvův manévr může být často použit k tomu, aby pomohl vašim uším „prasknout“ tím, že protlačíte vzduch vašimi dutinami a Eustachovou trubicí.

Varování

Valsalvův manévr by se neměl používat k léčbě všech typů kardiovaskulárních problémů. Nezkoušejte tuto techniku, pokud máte vysoký krevní tlak a hrozí vám mrtvice nebo infarkt.

Poraďte se se svým lékařem, než vyzkoušíte tuto techniku, pokud máte problém se srdečním rytmem, známý také jako arytmie.

Pokud se pokusíte manévr několikrát zpomalit urychlené srdce, ale nedosáhnete žádné úlevy od tachykardie, jděte na pohotovost. Na pohotovost byste měli zajít také v případě, že máte neobvykle zrychlený srdeční tep a máte bolesti na hrudi, dušnost nebo se cítíte na omdlení.

Pokusy o Valsalvův manévr k pročištění vašich uší by měly být také prováděny opatrně. Pokud se pokusíte vydechnout příliš silně, můžete si protrhnout ušní bubínek.

Odnést

Valsalvův manévr může být užitečným léčebným a diagnostickým nástrojem, ale vždy by měl být proveden nejprve podle pokynů lékaře. Pokud jste schopni to udělat bezpečně, může to být rychlý a snadný způsob, jak zajistit, aby vaše srdce tlouklo bezpečnou a normální frekvencí.

Pokud to váš lékař nikdy nenavrhl, pokračujte a zeptejte se. Může se ukázat jako velká pomoc vašemu srdci a kvalitě vašeho života.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY