Co mi způsobuje závrať, když se ohýbám?

Přehled

Závratě, když se ohýbáte, je běžný jev. Někdy stačí k tomu, abyste získali ten závratný, omamný pocit, je podívat se nahoru nebo dolů nebo rychle pohnout hlavou ze strany na stranu. Obvykle existuje jednoduché vysvětlení. Možná jste vynechali jídlo, přehřáli jste se nebo jste příliš unavení. Nebo můžete mít rýmu nebo jiné běžné onemocnění.

Většina příčin závratí není vážná. Ale pokud se to stává často nebo se stává závažnějším, závratě mohou narušovat vaše každodenní aktivity. Pokud se vaše závratě stanou znepokojujícími, je nejlepší se poradit se svým lékařem, abyste určili a vyléčili jakýkoli základní stav, který je může způsobovat.

Příčiny

Závratě jsou jednou z nejčastějších zdravotních potíží. S přibývajícím věkem jsou závratě pravděpodobnější. O 30 procent lidí starších 60 let pociťuje závratě nebo vertigo, pocit, že se věci kolem vás točí. Ženy častěji než muži pociťují závratě.

Příčiny závratí, když se ohýbáte, se pohybují od jednoduchých (nízká hladina cukru v krvi) až po vážnější (srdeční problémy). Zde jsou některé možné příčiny závrať, když se ohýbáte:

1. Dehydratace

Pokud jste byli na slunci nebo cvičili, aniž byste vypili dostatek vody, dehydratace může způsobit, že se vám při rychlém ohnutí nebo pohybu hlavou bude točit hlava. Může být užitečné řídit se některými pokyny, kolik vody byste měli vypít.

2. Nízká hladina cukru v krvi

Když nejíte nebo nejíte dostatečně, můžete se cítit omámeně, když skloníte hlavu. Pokud máte cukrovku, je obzvláště důležité udržovat hladinu cukru v krvi stabilní. Pokud užíváte léky na cukrovku, zvýšení dávky může způsobit, že se vám bude točit hlava.

3. Nízký krevní tlak

Pokud je váš krevní tlak nízký a nedostáváte dostatek krve do mozku, můžete při předklánění pociťovat závrať. Rychlé vstávání vám může také způsobit závrať, pokud je váš krevní tlak nízký.

4. Špatná cirkulace

Nedostatek kyslíku do mozku, protože vaše srdce nefunguje správně, vám může způsobit závrať, když se ohýbáte. To může být důsledkem vážného stavu, jako je srdeční záchvat, městnavé srdeční selhání nebo abnormální srdeční tep (arytmie).

5. Anémie

Anémie má mnoho příčin. Může nastat, pokud:

 • máte nedostatek železa, vitamínu B12 nebo kyseliny listové
 • vaše kostní dřeň nevytváří dostatek červených krvinek
 • vaše tělo rozkládá vaše červené krvinky
 • ztrácíš krev

Těžká anémie ovlivňuje množství kyslíku, které se dostává do vašeho mozku. To vám může způsobit závratě, zvláště když se ohýbáte.

6. Záchvat paniky

Někdy zapomínáme, jak může emoční stres ovlivnit naše fyzické zdraví. Závrať při ohýbání může být důsledkem nízké hladiny oxidu uhličitého ve vaší krvi. A nízké hladiny uhlíku mohou souviset s hyperventilací spojenou s panickým záchvatem, strachem nebo úzkostí.

7. Problémy s vnitřním uchem

Váš vestibulární systém, který reguluje váš smysl pro rovnováhu, se nachází ve vnitřním uchu. Infekce ucha nebo zranění mohou narušit vaši rovnováhu a způsobit vám závrať, když se ohýbáte.

Jedním z běžných problémů s vnitřním uchem je, když se částice vápníku z jedné části ucha uvolní a přesune se do jiné části ucha. To může způsobit vertigo a závratě. Říká se tomu benigní paroxysmální polohové vertigo nebo BPPV.

8. Hypotyreóza

Pokud vaše štítná žláza nefunguje správně, může to způsobit nízkou srdeční frekvenci a nízký krevní tlak. Oba tyto efekty vám mohou způsobit závrať, když se předkloníte.

9. Vedlejší účinky léků

Mnoho běžných léků uvádí jako vedlejší účinek závratě, které mohou způsobit, že se vám bude točit hlava, když se ohýbáte. Tyto zahrnují:

 • léky proti bolesti
 • léky na krevní tlak
 • diuretika
 • sedativa
 • antidepresiva
 • trankvilizéry
 • nějaká antibiotika

10. Jiné příčiny

Několik stavů a ​​nemocí může způsobit nebo zhoršit vaše závratě, včetně:

 • hormonální změny s menstruací nebo těhotenstvím
 • migrenózní bolesti hlavy

 • Lymeská nemoc
 • chronický únavový syndrom
 • úzkost nebo deprese
 • demence
 • Parkinsonova choroba
 • roztroušená skleróza
 • periferní neuropatie

Léčba

Vaše léčba bude záviset na závažnosti vaší závratě a na jakémkoli základním stavu.

Pokud jsou závratě při ohýbání příležitostné a přechodné, zkuste:

 • lehnout si a zavřít oči
 • dostat se do stínu nebo klimatizace, pokud jste přehřátí
 • pijte hodně tekutin, pokud jste dehydrovaní
 • několik minut pomalu dýchat

Někteří lidé mají určitou úlevu od závratí, vertiga a nevolnosti používáním zázvoru v jídle nebo nápojích, ať už čerstvém nebo práškovém. Můžete jej užívat i perorálně jako doplněk.

Mayo Clinic doporučuje omezit kofein, alkohol, sůl a tabák, což může zhoršit vaše závratě. Pamatujte však, že pokud je váš krevní tlak nízký, možná budete muset konzumovat sůl.

Pokud vaše epizody závratě souvisejí s konkrétním základním onemocněním, lékař bude tento stav léčit. Zde jsou některé podmínky a nápravná opatření:

Nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak má mnoho příčin, od srdečních problémů až po nedostatek vitamínů.

Možná budete potřebovat ve stravě více soli a více tekutin.

Možná budete potřebovat specifické vitamíny ke zvýšení počtu červených krvinek. Lékař může také doporučit, abyste jedli vyváženější stravu.

Někdy mohou léky na krevní tlak snížit váš tlak příliš. Možná budete potřebovat nižší dávku.

Anémie

Existuje mnoho příčin nízkého počtu červených krvinek u anémie. Může souviset s nedostatkem železa, špatnou výživou, těhotenstvím, infekcí nebo chronickými onemocněními, jako je srpkovitá anémie a onemocnění ledvin.

Váš lékař nařídí krevní testy, aby zjistil, co je příčinou vaší anémie. Mohou předepsat doplňky železa, doplňky vitaminu B a dietní změny, které pomohou vašemu tělu vytvořit hemoglobin, který potřebuje pro krev bohatou na kyslík.

Hypotyreóza

Váš lékař může testovat hypotyreózu, zvláště pokud jste žena. Problémy se štítnou žlázou mají ženy pětkrát až osmkrát častěji než muži. Hypotyreóza může být léčena lékem, který vám dodává syntetický hormon štítné žlázy (levothyroxin), abyste dosáhli normální hladiny.

Problémy s vnitřním uchem

Pokud máte infekci ucha nebo poranění ucha, lékař ošetří bakteriální infekci nebo zranění. Pokud nachlazení nebo virus chřipky zanítil nerv ve vašem vnitřním uchu, mělo by se to časem samo zlepšit.

Váš lékař také zkontroluje BPPV. BPPV je častou příčinou závratí, zejména u starších lidí. Jeden ze tří případy závratí u starších lidí jsou způsobeny BPPV.

BPPV je benigní a váš lékař jej může léčit pomocí přemístění pohybů nazývaných Epleyho manévr.

Migrénové bolesti hlavy

Pokud máte chronické migrénové bolesti hlavy, můžete mít závratě v době, kdy vás hlava nebolí. Váš lékař vám může předepsat léky na prevenci migrény (antidepresiva a léky proti záchvatům). Váš lékař může také předepsat léky na úlevu od migrén, jakmile začnou. Také by nebylo na škodu vyzkoušet některé z těchto přírodních způsobů, jak zmírnit příznaky migrény.

Vedlejší účinky léků

Pokud závratě souvisí s novým lékem, který užíváte, může lékař snížit dávku nebo přejít na alternativní lék. Někdy mohou závratě zmizet samy, jak si vaše tělo zvykne na nový lék.

Jiné příčiny závratí

Pokud je určitá nemoc spojena s vaším pocitem závratě, když se skláníte, zeptejte se svého lékaře, zda můžete užít něco, co vám pomůže. Léky proti úzkosti mohou například pomoci při závratích souvisejících se stresem. Antihistaminika mohou pomoci zmírnit závratě, které souvisí s jinými specifickými stavy.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se vaše epizody závratí stanou častými, dlouhotrvajícími nebo závažnými, navštivte lékaře.

Měli byste také navštívit lékaře nebo jít na pohotovost, pokud máte další příznaky, které jsou závažnější. Tyto zahrnují:

 • zatemnění
 • zvracení
 • bolest na hrudi
 • rozmazané vidění

Všechny tyto příznaky naznačují závažnější problém.

Odnést

Točení hlavy, když se ohýbáte, je běžný jev a ve většině případů není vážný. Pokud závratě narušují vaši práci nebo každodenní aktivity, navštivte lékaře, abyste zjistili, zda existuje základní stav způsobující závratě. Většina možných příčin je léčitelná.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY