Co popáleniny způsobují jizvy a jak se léčí jizvy?

Jizvy po popáleninách

Náhodný dotyk s něčím horkým, jako je vytažení pánve přímo z trouby nebo opaření vařící vodou, může popálit kůži. Chemické látky, slunce, záření a elektřina mohou také způsobit popáleniny kůže.

Popáleniny způsobují odumírání kožních buněk. Poškozená kůže produkuje protein zvaný kolagen, který se opravuje. Jak se kůže hojí, tvoří se ztluštělé, zbarvené oblasti zvané jizvy. Některé jizvy jsou dočasné a časem vyblednou. Ostatní jsou trvalé.

Jizvy mohou být malé nebo velké. Jizvy po popáleninách, které pokrývají široký povrch vašeho obličeje nebo těla, mohou ovlivnit váš vzhled.

Typy popálenin a jizev

Množství tepla a doba, po kterou zůstane v kontaktu s pokožkou, určuje, zda se objeví jizva a jak je velká. Popáleniny jsou klasifikovány podle toho, jak velkou část pokožky postihují:

Popálení prvního stupně Popálení druhého stupně (částečná tloušťka) Popálení třetího stupně (v plné tloušťce)
poškozuje epidermis (vnější vrstvu kůže)
poškozuje dermis (vrstva pod epidermis)
může poškodit kosti a šlachy
zčervená kůže
puchýře na kůži
způsobuje bolest
změní kůži na bílou nebo černou
poškozuje nervová zakončení

Popáleniny prvního stupně se často hojí samy bez jizev. Popáleniny druhého a třetího stupně za sebou obvykle zanechávají jizvy.

Popáleniny mohou způsobit jeden z těchto typů jizev:

 • Hypertrofické jizvy jsou červené nebo fialové a vyvýšené. Mohou se cítit teplé na dotek a svědění.
 • Jizvy po kontraktuře napněte kůži, svaly a šlachy a ztěžujte vám pohyb.
 • Keloidní jizvy tvoří lesklé bezsrsté hrbolky.

Kdy navštívit lékaře

Malé popáleniny prvního stupně můžete ošetřit svépomocí. U popálenin druhého stupně se zeptejte svého lékaře, zda byste se měli objednat. Hledejte známky infekce, jako je zarudnutí, otok nebo hnis. U popálenin třetího stupně jeďte co nejdříve do nemocnice.

I když je popálenina malá nebo prvního stupně, poraďte se s lékařem, zda se do týdne nezhojí. Volejte také, pokud je jizva velká nebo nebledne. Pokud ještě poskytovatele nemáte, náš nástroj Healthline FindCare vám může pomoci spojit se s lékaři ve vaší oblasti.

Léčba jizev po popáleninách

Léčba bude záviset na stupni a velikosti popáleniny. Bez předchozí konzultace s lékařem nezkoušejte žádnou domácí léčbu.

Pro popáleniny druhého stupně:

 • Aplikujte na popáleninu tenkou vrstvu antibiotické masti, která ji pomůže zahojit.
 • Popáleninu zakryjte sterilní, nepřilnavou gázou, která oblast ochrání, zabrání infekci a pomůže pokožce zotavit se.

Pro popáleniny třetího stupně:

 • Noste těsné, podpůrné oblečení nazývané kompresní oděvy na popáleninu, aby se vaše pokožka zahojila. Možná budete muset nosit kompresní prádlo celý den, každý den po dobu několika měsíců.
 • Možná budete potřebovat kožní štěp. Tato operace odebírá zdravou kůži z jiné oblasti vašeho těla nebo od dárce, aby pokryla vaši poškozenou kůži.
 • Můžete také podstoupit operaci, která uvolní oblasti vašeho těla, které byly napjaté kontrakturami, a pomůže vám znovu se pohybovat.
 • Fyzikální terapeut vás může naučit cvičení, která vám pomohou znovu získat pohyb v oblastech, které byly zpřísněny kontrakturami.

Další informace: Kožní štěp »

Obnova popálenin

Jak rychle se popálenina zahojí, závisí na její závažnosti:

 • Popáleniny prvního stupně by se měly samy zahojit do týdne bez vzniku jizev.
 • Popáleniny druhého stupně by se měly zahojit zhruba do dvou týdnů. Někdy zanechávají jizvu, ale ta může časem vyblednout.
 • Léčení popálenin třetího stupně může trvat měsíce nebo roky. Zanechávají za sebou jizvy. Možná budete potřebovat kožní štěp k minimalizaci těchto jizev.

Komplikace popálenin

Drobné popáleniny by se měly zahojit, aniž by způsobovaly nějaké trvalé problémy. Hlubší a závažnější popáleniny mohou způsobit jizvy a také následující komplikace:

Infekce

Jako každá rána, popáleniny vytvářejí otvor, který umožňuje bakteriím a jiným choroboplodným zárodkům proniknout dovnitř. Některé infekce jsou drobné a léčitelné. Pokud se vám bakterie dostanou do krevního oběhu, mohou způsobit infekci zvanou sepse, která je život ohrožující.

Dehydratace

Při popáleninách ztrácí tělo tekutiny. Pokud ztratíte příliš mnoho tekutin, váš objem krve se může tak snížit, že nebudete mít dostatek krve k zásobení celého těla.

Nízká tělesná teplota

Vaše pokožka pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Když je poškozen popálením, můžete ztratit teplo příliš rychle. To může vést k hypotermii, nebezpečnému poklesu tělesné teploty.

Kontraktury

Když se na popálenině vytvoří zjizvená tkáň, může vám to napnout kůži natolik, že nemůžete hýbat kostmi nebo klouby.

Poškození svalů a tkání

Pokud popálenina prochází vrstvami vaší pokožky, může poškodit struktury pod ní.

Emocionální problémy

Velké jizvy mohou být znetvořující, zvláště pokud jsou na obličeji nebo na jiných viditelných oblastech. To může vést k emocionálním problémům.

Výhled

Váš výhled závisí na tom, jak závažná je popálenina a jak se léčí. Drobné popáleniny by se měly hojit s malými nebo žádnými jizvami. Hlubší popáleniny lze ošetřit kožními štěpy a tlakovým oblečením, aby se minimalizovaly jizvy.

Předcházení vzniku jizev po popáleninách

Správná léčba popálenin druhého stupně může pomoci předejít jizvám. Pokud jste spáleni:

 • Opláchněte popálenou oblast ve studené nebo vlažné vodě. Nechte pokožku uschnout na vzduchu.
 • Použijte sterilní jazykový depresor k aplikaci antibiotické masti na popáleninu. To pomůže zabránit infekci.
 • Zakryjte popáleninu nepřilnavým obvazem a poté kolem ní položte gázu.
 • Každý den popálenou oblast na několik minut natahujte, abyste předešli kontraktuře.
 • Pokud máte puchýř, počkejte, až sám praskne. Poté odřízněte odumřelou kůži nebo navštivte svého lékaře, aby kůži odstranil.
 • Popálené místo chraňte před sluncem oblečením nebo opalovacím krémem. Tato oblast bude několik měsíců velmi citlivá.
 • Pravidelně se poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že se popálenina správně hojí.

Nejlepší léčbou jizvy je prevence. Nebudete vždy schopni zabránit zjizvení, ale pokud budete postupovat podle pokynů svého lékaře, měli byste být schopni zlepšit své šance na menší nebo žádné jizvy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY