Co potřebujete vědět o bolesti očí

Přehled

Bolest očí je běžná, ale jen zřídka je příznakem vážného stavu. Nejčastěji bolest odezní bez léků nebo léčby. Bolest oka je také známá jako oftalmalgie.

V závislosti na tom, kde pociťujete nepohodlí, může bolest oka spadat do jedné ze dvou kategorií: Oční bolest se vyskytuje na povrchu oka a orbitální bolest se vyskytuje v oku.

Bolest oka, která se vyskytuje na povrchu, může být pocit škrábání, pálení nebo svědění. Povrchová bolest je obvykle způsobena podrážděním cizím předmětem, infekcí nebo traumatem. Často se tento typ bolesti oka snadno léčí očními kapkami nebo odpočinkem.

Bolest oka, která se vyskytuje hlouběji v oku, může být bolestivá, pískavá, bodavá nebo pulzující. Tento druh bolesti očí může vyžadovat důkladnější léčbu.

Bolest oka doprovázená ztrátou zraku může být příznakem naléhavého zdravotního problému. Okamžitě zavolejte svého oftalmologa, pokud začnete ztrácet zrak a pociťujete bolest očí.

Co způsobuje bolest oka?

Následující mohou způsobit bolest oka, která má původ na povrchu oka:

Neznámý předmět

Nejčastější příčinou bolesti očí je prostě mít něco v oku. Ať už se jedná o řasu, špínu nebo make-up, cizí předmět v oku může způsobit podráždění, zarudnutí, slzení očí a bolest.

Zánět spojivek

Spojivka je tkáň, která vystýlá přední část oka a spodní stranu víčka. Může se nakazit a zanítit. Často je to způsobeno alergií nebo infekcí.

Ačkoli je bolest obvykle mírná, zánět způsobuje svědění, zarudnutí a výtok v oku. Konjunktivitida se také nazývá růžové oko.

Podráždění kontaktních čoček

Lidé, kteří nosí kontaktní čočky přes noc nebo si čočky řádně nedezinfikují, jsou náchylnější k bolesti očí způsobené podrážděním nebo infekcí.

Oděr rohovky

Rohovka, čirý povrch, který pokrývá oko, je náchylná k poranění. Když máte otěr rohovky, budete mít pocit, jako byste měli něco v oku.

Ošetření, která obvykle odstraňují dráždivé látky z oka, jako je vyplachování vodou, však nezmírní bolest a nepohodlí, pokud máte otěr rohovky.

Zranění

Chemické popáleniny a bleskové popáleniny oka mohou způsobit značnou bolest. Tyto popáleniny jsou často výsledkem vystavení dráždivým látkám, jako je bělidlo, nebo intenzivním zdrojům světla, jako je slunce, solária nebo materiály používané při obloukovém svařování.

Blefaritida

Blefaritida nastává, když se mazové žlázy na okraji očního víčka infikují nebo zanítí. To může způsobit bolest.

Sty

Infekce blefaritidy může vytvořit uzlík nebo vyvýšený hrbolek na očním víčku. Tomu se říká chlívek nebo chalazion. Chlév může být velmi bolestivý a oblast kolem chlívku je obvykle velmi citlivá a citlivá na dotek. Chalazion obvykle nebývá bolestivý.

Co způsobuje orbitální bolest?

Bolest oka pociťovaná v samotném oku může být způsobena následujícími stavy:

Glaukom

K tomuto stavu dochází, když nitrooční tlak neboli tlak uvnitř oka stoupá. Mezi další příznaky způsobené glaukomem patří nevolnost, bolest hlavy a ztráta zraku.

Náhlé zvýšení tlaku, nazývané glaukom s akutním uzavřeným úhlem, je naléhavé a je zapotřebí okamžitá léčba, aby se zabránilo trvalé ztrátě zraku.

Optická neuritida

Můžete pociťovat bolest oka doprovázenou ztrátou zraku, pokud se zanítí nerv, který spojuje zadní část oční bulvy s mozkem, známý jako optický nerv. Zánět může způsobit autoimunitní onemocnění nebo bakteriální nebo virová infekce.

Sinusitida

Infekce dutin může způsobit nárůst tlaku za očima. Jak to dělá, může způsobit bolest v jednom nebo obou očích.

migrény

Bolest očí je častým vedlejším účinkem záchvatů migrény.

Zranění

Penetrující poranění oka, ke kterým může dojít při zasažení člověka nějakým předmětem nebo při nehodě, mohou způsobit výraznou bolest oka.

Iritida

I když je to neobvyklé, zánět v duhovce může způsobit bolest hluboko uvnitř oka.

Kdy je bolest očí naléhavá?

Pokud kromě bolesti očí začnete pociťovat ztrátu zraku, může to být příznak nouzové situace. Mezi další příznaky, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc, patří:

  • silná bolest očí
  • bolest oka způsobená traumatem nebo expozicí chemikáliím nebo světlu
  • bolest břicha a zvracení, které doprovází bolest očí
  • bolest tak silná, že se nelze dotknout oka
  • náhlé a dramatické změny vidění

Jak se léčí bolest očí?

Léčba bolesti očí závisí na příčině bolesti. Mezi nejčastější léčby patří:

Domácí péče

Nejlepší způsob, jak léčit mnoho stavů, které způsobují bolest očí, je nechat oči odpočívat. Zírání do obrazovky počítače nebo televize může způsobit únavu očí, takže váš lékař může vyžadovat, abyste si jeden den nebo déle odpočinuli se zakrytýma očima.

Brýle

Pokud často nosíte kontaktní čočky, dejte rohovce čas na zahojení nošením brýlí.

Teplý obklad

Lékaři mohou nařídit lidem s blefaritidou nebo chlípkem, aby si na oči přikládali teplé vlhké ručníky. To pomůže vyčistit ucpanou mazovou žlázu nebo vlasový folikul.

proplachování

Pokud se vám do oka dostane cizí těleso nebo chemikálie, vypláchněte oko vodou nebo fyziologickým roztokem, abyste vymyli dráždivou látku.

Antibiotika

Antibakteriální kapky a perorální antibiotika lze použít k léčbě infekcí oka, které způsobují bolest, včetně konjunktivitidy a oděrek rohovky.

Antihistaminika

Oční kapky a perorální léky mohou pomoci zmírnit bolest spojenou s alergiemi v očích.

Oční kapky

Lidé s glaukomem mohou používat léčivé oční kapky ke snížení tlaku v očích.

kortikosteroidy

U závažnějších infekcí, jako je optická neuritida a přední uveitida (iritida), vám může lékař podat kortikosteroidy.

Léky proti bolesti

Pokud je bolest závažná a způsobuje přerušení vašeho každodenního života, může vám lékař předepsat lék proti bolesti, který vám pomůže zmírnit bolest, dokud se nevyléčí základní stav.

Chirurgická operace

Chirurgie je někdy nutná k opravě poškození způsobeného cizím tělesem nebo popáleninou. To je však vzácné. Jedinci s glaukomem mohou potřebovat laserovou léčbu, aby se zlepšila drenáž oka.

Co se stane, když bolest očí není léčena?

Většina bolestí oka odezní bez jakékoli nebo mírné léčby. Bolest oka a základní stavy, které ji způsobují, zřídka vedou k trvalému poškození oka.

Není tomu však vždy tak. Některé stavy, které způsobují bolest očí, mohou také způsobit problémy, které jsou vážnější, pokud nejsou léčeny.

Například bolest a příznaky způsobené glaukomem jsou známkou blížícího se problému. Pokud není glaukom diagnostikován a léčen, může způsobit problémy se zrakem a nakonec úplnou slepotu.

Vaše vize není nic, na co byste si mohli hazardovat. Pokud začnete pociťovat bolest oka, která není způsobena něčím jako řasa v oku, domluvte si co nejdříve schůzku s očním lékařem.

Jak můžete předejít bolesti očí?

Prevence bolesti očí začíná ochranou očí. Bolesti očí můžete předejít následujícím způsobem:

Používejte ochranné brýle

Předcházejte mnoha příčinám bolesti očí, jako jsou škrábance a popáleniny, nošením brýlí nebo ochranných brýlí při sportu, cvičení, sekání trávníku nebo práci s ručním nářadím.

Stavební dělníci, svářeči a lidé, kteří pracují kolem létajících předmětů, chemikálií nebo svářecího vybavení, by měli vždy nosit ochranné brýle.

S chemikáliemi zacházejte opatrně

Přímé chemikálie a účinné látky, jako jsou domácí čisticí prostředky, detergenty a hubení škůdců. Při jejich použití stříkejte směrem od těla.

S dětskými hračkami buďte opatrní

Nedávejte svému dítěti hračku, která by mu mohla poranit oči. Hračky s pružinovými součástkami, hračky, které střílejí, a hračky meče, zbraně a skákací míčky, to vše může zranit dětské oko.

Hygiena kontaktních čoček

Čistěte své kontakty důkladně a pravidelně. Noste občas brýle, aby si vaše oči odpočinuly. Nenoste kontakty déle, než jsou určeny k nošení nebo používání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY