Co potřebujete vědět o mrtvici a bolesti paží

Mrtvice mohou často vést k bolesti, necitlivosti, slabosti a sníženému rozsahu pohybu v paži a rameni. Naštěstí lze bolest paží a ramen obvykle zvládnout léčbou, jako jsou léky na zmírnění bolesti a fyzikální terapie.

žena ve virtuální schůzce se ptá svého lékaře, zda její bolest paže je mrtvice
wagnerokasaki/Getty Images

Možná si mrtvici nespojujete s bolestí paže, ale bolest paží a ramen po mrtvici je velmi častá. Ve skutečnosti, podle Americká kardiologická asociaceaž u 84 % všech pacientů, kteří přežili mrtvici, se po mrtvici rozvine bolest ramene.

V průběhu času může fyzikální terapie zmírnit bolest a obnovit svalovou sílu.

Může mrtvice způsobit bolest paže?

Mrtvice vám může způsobit bolest v paži a rameni.

Účinky mrtvice mohou vést k slabosti svalů paží, napětí nebo k nedostatku citu v paži. Může to také vést k problémům s kulovým kloubem, který tvoří vaše rameno.

Jaké jsou příznaky bolesti paže při mrtvici?

Příznaky bolesti paže po mrtvici závisí na přesné příčině vaší paže po mrtvici. Můžete mít například potíže s používáním paže pro každodenní úkoly a můžete si všimnout nedostatku citlivosti v paži.

V jiných případech možná nebudete schopni před mozkovou příhodou pohnout paží tak daleko nebo tak dobře, jak byste mohli. Můžete mít potíže s dosahováním paže nad hlavu nebo do stran. Bolest v paži může vyzařovat z ramene do zápěstí nebo může být soustředěna do jedné oblasti.

Co způsobuje bolest paží při mrtvici?

Mrtvice způsobí odumření buněk v mozku. To může vést k paralýze a slabosti celého těla, včetně ramene a paže.

Vaše paže a rameno mohou být ovlivněny mnoha způsoby. To zahrnuje:

 • Částečná dislokace ramene: Mrtvice může způsobit částečnou dislokaci vašeho ramene, což vede k bolesti. Někdy se tomu říká subluxace.
 • Zmrzlé rameno: „Zmrzlé rameno“ nastane, když kulový kloub ramene ztuhne, zanítí se a poškodí. Tento stav může být velmi bolestivý a může omezit váš rozsah pohybu.
 • Kontraktura: Ke kontraktuře dochází, protože nedostatek pohybu způsobuje smršťování a následné zkrácení svalů. Fyzikální terapie může pomoci tento stav zlepšit.
 • Spasticita: Spasticita má za následek zvýšenou svalovou ztuhlost v paži, což může způsobit bolest a potíže s používáním paže.
 • Paralýza paží: Mrtvice často způsobuje jednostrannou paralýzu, která může zahrnovat i paži.
 • Neuropatie: Někdy mrtvice vedou ke komplikacím, jako je neuropatie nebo bolest nervů, které mohou postihnout paži.

Jak se diagnostikuje bolest paží z mrtvice?

Je důležité mluvit se zdravotnickým pracovníkem o jakékoli bolesti paže, kterou máte po mrtvici. Mohou vám pomoci získat péči, kterou potřebujete ke zmírnění příznaků.

Možná budou chtít provést fyzické vyhodnocení v kanceláři, jako je testování rozsahu pohybu nebo síly úchopu. V některých případech mohou být objednány také zobrazovací testy, jako je rentgenové záření. Pravděpodobně bude následovat posouzení fyzikální terapie.

Fyzikální terapeut může určit úroveň vaší bolesti a vypracuje plán, který vám pomůže znovu získat sílu a rozsah pohybu.

Jaká je léčba bolesti paže z mrtvice?

Fyzikální a pracovní terapie jsou dvě z největších součástí léčby bolesti paží po mrtvici. Přesný počet léčebných sezení a přesná ošetření a cvičení, které budete provádět, budou záviset na vaší bolesti a na pokroku, kterého během terapie dosáhnete.

Je pravděpodobné, že součástí vaší léčby budou i podpůrná zařízení. Můžete použít popruh nebo lehkou ortézu, která vám pomůže zvládnout vaše příznaky a stabilizovat vaše klouby. Další možnosti léčby mohou zahrnovat:

 • Léky proti bolesti: Váš lékař může doporučit nebo předepsat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) k léčbě bolesti. Pokud je vaše bolest závažná, můžete se svým lékařem probrat silnější možnosti úlevy od bolesti.
 • Uvolňovače svalů: Uvolňovače svalů na předpis mohou pomoci léčit spasticitu.
 • Botox nebo steroidní injekce: Botoxové injekce mohou pomoci uvolnit svaly na pažích. Steroidní injekce mohou zmírnit zánět a otok.
 • Elektrická stimulace svalů: Elektrická svalová stimulace může být provedena během sezení fyzikální terapie a může pomoci zmírnit bolest a posílit svaly.
 • Elektrická stimulace mozku: Stimulace mozku může pomoci vašim nervům a svalům paží spolupracovat.
 • Pomocná zařízení: Zařízení, jako jsou speciální polštáře a podnosy na klíny, vám mohou pomoci během zotavování.

Jaký je výhled pro lidi, které bolí paže z mrtvice?

Někteří lidé jsou schopni znovu plně používat svou paži během několika týdnů po mrtvici. Jiní lidé mají chronickou bolest paží a potřebují měsíce fyzické terapie.

Cesta k uzdravení po cévní mozkové příhodě je vysoce individuální a závisí na celé řadě faktorů. To zahrnuje váš věk, celkový zdravotní stav, kdy jste podstoupili léčbu mrtvice a terapii, kterou jste obdrželi.

Váš lékař, fyzioterapeut, ergoterapeut a další členové pečovatelského týmu vám mohou poskytnout představu o tom, co lze ve vaší konkrétní situaci očekávat.

Často kladené otázky

Více o bolesti paže po mrtvici se můžete dozvědět přečtením odpovědí na některé často kladené otázky.

Existují nějaké komplikace bolesti paže po mrtvici?

Bolest a ochrnutí paže při mrtvici mohou zvýšit riziko zlomeniny paže. Mohlo by to také zvýšit riziko nedostatečného používání, což by mohlo vést k dalšímu poškození svalů.

Co mohu jíst po mrtvici?

Je důležité jíst správné potraviny, které vašemu tělu pomohou zotavit se z mrtvice. Výživa je skvělý způsob, jak budovat svalovou sílu a léčit se.

Je dobré jíst potraviny, jako je čerstvé ovoce a zelenina a libové maso. Je také nejlepší vyhýbat se červenému masu a potravinám s vysokým obsahem cukru, soli a nasycených tuků.

Jaké jsou nejlepší způsoby, jak zabránit další mrtvici?

Váš lékař prodiskutuje vaše nejlepší možnosti léčby a váš plán, jak se vyhnout budoucí mrtvici. Existují však také kroky životního stylu, které můžete podniknout doma, abyste snížili riziko druhé mrtvice. Tyto zahrnují:

 • přestat kouřit
 • omezit nebo přestat pít alkohol
 • pravidelně cvičit
 • dodržovat dietu bohatou na výživu
 • udržet nebo dosáhnout zdravé hmotnosti
 • podnikněte kroky ke snížení krevního tlaku
 • zvládat úroveň stresu
 • starat se o své duševní zdraví

Sečteno a podtrženo

Cévní mozková příhoda může způsobit bolest paží a ramen. Můžete zaznamenat paralýzu paží, slabost, bolest a omezený rozsah pohybu. Léčby, jako je fyzikální terapie, závěsy, léky proti bolesti a botoxové injekce, mohou pomoci léčit vaši bolest.

Doba potřebná k léčbě a vyléčení bolesti paží se může lišit. Zotavení po mrtvici závisí na řadě osobních faktorů a může být obtížné předvídat.

Váš fyzioterapeut a další členové pečovatelského týmu s vámi budou spolupracovat na vývoji nejlepšího léčebného plánu pro vaši situaci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY