Co potřebujete vědět o otocích břicha

Přehled

Oteklé břicho nastane, když je oblast vašeho žaludku větší než obvykle. Toto je někdy známé jako nafouklé břicho nebo nafouklé břicho. Oteklé břicho je často nepříjemné nebo dokonce bolestivé. Oteklé břicho má řadu potenciálních příčin a je běžným jevem.

Co způsobuje otoky břicha?

Vaše břicho může být oteklé z různých důvodů. Ty se pohybují od přílišného přejídání až po těhotenství. Pouze váš lékař bude schopen určit přesnou příčinu vašeho oteklého břicha.

Častou příčinou otoku břicha je plynatost. Polykání vzduchu jako součást nervového návyku nebo z konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny může vést k tvorbě plynu. Pokud tento plyn neuvolníte, může to vést k otoku břicha.

Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je porucha, která kromě jiných příznaků způsobuje křeče a bolest v žaludku. IBS může také způsobit nadýmání a plynatost, což by mohlo způsobit, že budete mít natažené břicho.

Podle International Foundation for Functional Gastrointestinal Diseases má asi 1 z 10 lidí příznaky IBS.

Laktózová intolerance

Laktózová intolerance je stav, ke kterému dochází, když vaše tělo není schopno strávit laktózu, cukr, který se nachází v mléčných výrobcích. Mezi příznaky intolerance laktózy patří nadýmání břicha a plynatost. Tyto příznaky mohou způsobit otoky břicha.

Pokud zaznamenáte oteklé břicho do dvou hodin po požití mléčných výrobků, můžete mít intoleranci laktózy. Laktózová intolerance je nejčastější u lidí afrického, asijského, hispánského a indiánského původu.

Ascites

Ascites je stav, ke kterému dochází, když se uvnitř břicha hromadí tekutina. Toto nahromadění je obvykle způsobeno problémy s játry, jako je cirhóza. Cirhóza nastává, když jsou vaše játra extrémně zjizvená.

Když se ascites poprvé rozvine, pravděpodobně nezaznamenáte žádné příznaky. Jak se tekutina v průběhu času hromadí, začnete si všímat, že vaše břicho je čím dál tím více oteklé. Ascites vám může způsobit nepohodlí.

Jiné příčiny

Vaše oteklé břicho by mohly být způsobeny jinými, méně častými příznaky. Například žlučové kameny jsou tvrdé hmoty, které se mohou hromadit ve vašem žlučníku.

Pankreatitida je zánět slinivky břišní. Zvýšení hmotnosti může také způsobit otok břicha, stejně jako zablokování střev. Ovariální cysta může také vést k oteklému břichu.

Jaké jsou možnosti léčby otoku břicha?

Domácí ošetření

V závislosti na příčině vašeho oteklého břicha můžete své příznaky snadno léčit doma.

Pokud je vaše břicho oteklé, protože jste jedli příliš mnoho, může váš problém vyřešit pouhé čekání, až se jídlo stráví. Konzumace menších jídel může pomoci tomuto problému v budoucnu předejít. Zvažte také pomalejší stravování, aby měl žaludek čas jídlo zpracovat.

Pokud je vaše břicho oteklé kvůli plynatosti, zkuste se vyhnout potravinám, o kterých je známo, že způsobují plynatost. Některé z těchto potravin jsou fazole a brukvovitá zelenina, jako je brokolice a zelí. Vyhněte se pití sycených nápojů a pití z brčka. Pomalé jedení může také pomoci zabránit polykání vzduchu, což vede k plynatosti.

Vyhýbání se mléčným výrobkům může pomoci zmírnit otoky břicha způsobené intolerancí laktózy. V případě IBS se ukázalo, že snížení hladiny stresu a zvýšení příjmu vlákniny pomáhá zmírnit příznaky. Pokud máte ascites, klid na lůžku a snížení příjmu sodíku může pomoci vašemu tělu zbavit se přebytečné tekutiny.

Lékařské ošetření

Pokud odpočinek a snížení množství sodíku ve vaší stravě nefungují ke zmírnění příznaků, může vám lékař doporučit použití diuretik.

Diuretika pomohou ledvinám odstranit více tekutiny způsobující otok. Ve vzácných případech se ve vaší ascitické tekutině může vyvinout infekce. Pokud k tomu dojde, budete muset podstoupit přísnou léčbu antibiotiky.

Není k dispozici mnoho lékařské péče, která by zmírnila oteklé břicho kvůli IBS a intoleranci laktózy.

Ascites je obvykle vedlejším účinkem jiného závažného problému v těle, jako je cirhóza. Měli byste si promluvit se svým lékařem o plánu péče.

Kromě léčby vyvolávajícího onemocnění možná budete muset podstoupit odstranění tekutiny. Postup odstranění tekutiny nebo paracentéza se liší v délce trvání, protože závisí na tom, kolik tekutiny je třeba odstranit.

Kdy bych měl vyhledat lékařskou pomoc?

Je nepravděpodobné, že by vaše oteklé břicho bylo důsledkem nějaké vážné nemoci, ale existuje několik věcí, na které byste si měli dát pozor. Zavolejte svého lékaře, pokud se vaše břicho zvětšuje nebo pokud máte jiné příznaky, které doprovázejí otok, jako je horečka nebo nevolnost.

Vyhledejte lékařskou péči, pokud máte extrémní průjem nebo krev ve stolici. Pokud zjistíte, že nejste schopni jíst nebo pít déle než osm hodin, řekněte to svému lékaři.

Pomocí nástroje Healthline FindCare se můžete spojit s lékařem primární péče ve vaší oblasti.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY