Co potřebujete vědět o prasklém jazyku

Přehled

Popraskaný jazyk je benigní stav postihující horní povrch jazyka. Normální jazyk je po své délce relativně plochý. Rozpukaný jazyk je označen hlubokou výraznou drážkou uprostřed.

Na povrchu mohou být také malé rýhy nebo trhliny, které způsobují, že jazyk má vrásčitý vzhled. Může existovat jedna nebo více trhlin různých velikostí a hloubek.

Popraskaný jazyk se vyskytuje přibližně u 5 procent Američanů. Může se projevit při narození nebo se může vyvinout v dětství. Přesná příčina prasklého jazyka není známa.

Někdy se však může objevit ve spojení se základním syndromem nebo stavem, jako je podvýživa nebo Downův syndrom.

Obrázky rozpraskaného jazyka

Příznaky popraskaného jazyka

Rozpraskaný jazyk může způsobit, že to vypadá, jako by byl jazyk podélně rozpůlen. Někdy je také více trhlin. Váš jazyk může také vypadat popraskaný.

Hluboká rýha v jazyku je obvykle velmi viditelná. Díky tomu mohou vaši lékaři a zubní lékaři snadno diagnostikovat stav. Nejčastěji bývá postižen střední úsek jazyka, ale mohou se vyskytovat i fisury na jiných oblastech jazyka.

Můžete zaznamenat další neškodnou abnormalitu jazyka spolu s prasklým jazykem, známým jako geografický jazyk.

Normální jazyk je pokryt drobnými, růžovo-bílými hrbolky zvanými papily. Lidem s geografickým jazykem chybí papily v různých oblastech jazyka. Skvrny bez papil jsou hladké a červené a často mají mírně vyvýšené okraje.

Popraskaný jazyk ani geografický jazyk nejsou nakažlivým nebo škodlivým stavem a ani jeden z těchto stavů obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Někteří lidé však uvádějí určité nepohodlí a zvýšenou citlivost na určité látky.

Příčiny popraskaného jazyka

Vědci dosud nezjistili přesnou příčinu popraskaného jazyka. Tento stav může být genetický, protože je často pozorován ve vyšších koncentracích v rodinách. Popraskaný jazyk může být také způsoben jiným základním stavem.

Popraskaný jazyk je však mnohými považován za variaci normálního jazyka.

Známky popraskaného jazyka se mohou vyskytovat v dětství, ale s přibývajícím věkem mají tendenci být výraznější a výraznější.

Muži mohou mít o něco větší pravděpodobnost, že budou mít popraskaný jazyk než ženy, a starší dospělí se suchem v ústech mívají závažnější příznaky.

Stavy spojené s prasklým jazykem

Popraskaný jazyk je někdy spojen s určitými syndromy, zejména Downovým syndromem a Melkersson-Rosenthalovým syndromem.

Downův syndrom, nazývaný také trizomie 21, je genetický stav, který může způsobit různé fyzické a duševní poruchy. Ti s Downovým syndromem mají tři kopie chromozomu 21 místo dvou.

Melkersson-Rosenthalův syndrom je neurologický stav charakterizovaný popraskaným jazykem, otokem obličeje a horního rtu a Bellovou obrnou, což je forma obličejové paralýzy.

Ve vzácných případech je prasklý jazyk také spojen s určitými stavy, včetně:

  • podvýživa a nedostatek vitamínů

  • psoriáza
  • orofaciální granulomatóza, vzácný stav, který způsobuje otoky rtů, úst a oblasti kolem úst

Jak se léčí rozpraskaný jazyk

Popraskaný jazyk obecně nevyžaduje léčbu.

Je však důležité udržovat správnou ústní a zubní péči, jako je čištění horního povrchu jazyka, aby se odstranily zbytky jídla a vyčistil jazyk. Bakterie a plak se mohou shromažďovat v trhlinách, což vede k zápachu z úst a zvýšenému riziku vzniku zubního kazu.

Držte krok se svou běžnou rutinou zubní péče, včetně každodenního čištění zubů a používání zubní nitě. Navštivte dvakrát ročně svého zubaře, aby vám provedl profesionální čištění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY