Co se stane dál: Život po léčbě rakoviny prostaty

Přehled

Každý rok cca 180 890 jsou diagnostikovány nové případy rakoviny prostaty. Přibližně 1 ze 7 mužům bude diagnostikována rakovina prostaty.

Ačkoli se může jednat o vážné onemocnění, mnoho mužů, kteří mají rakovinu prostaty, úspěšně prochází léčbou a pokračuje ve svém životě. Zde je to, co potřebujete vědět o životě po dokončení léčby.

Vytvoření plánu péče

Pokud ukončujete léčbu rakoviny prostaty, měli byste se svým lékařem probrat plán péče.

V prvních týdnech a měsících po ukončení léčby můžete mít časté návštěvy. To umožňuje lékaři zmapovat váš pokrok, sledovat jakékoli změny a odhalit jakékoli nové problémy dříve, než se stanou pokročilými. Tyto schůzky budou pravděpodobně postupem času méně časté.

Ve většině případů vám lékař doporučí, abyste přišli na kontrolu a test prostatického specifického antigenu (PSA) dvakrát ročně po dobu prvních pěti let po léčbě. Poté může být vše, co váš lékař vyžaduje, každoroční kontrola.

Budete také chtít diskutovat o svém riziku opakování. Váš lékař vám může pomoci zmapovat kroky ke snížení rizika a zmírnění jakýchkoli příznaků, které můžete stále pociťovat.

Držet krok se schůzkami a projekcemi

Po dosažení remise je velmi důležité navštěvovat schůzky lékaře. Pokud potřebujete přeskočit schůzku, měli byste si co nejdříve domluvit další schůzku.

Využijte tyto schůzky jako čas k prodiskutování jakýchkoli obav, které můžete mít se svým lékařem. Váš lékař může také provést testy, aby zkontroloval návrat rakoviny během těchto schůzek.

Dva testy k detekci recidivující rakoviny prostaty zahrnují digitální rektální vyšetření (DRE) a krevní test PSA. Během DRE vám lékař vloží prst do konečníku. Pokud váš lékař zjistí něco neobvyklého, pravděpodobně vás požádá o další následné testy. Tyto testy mohou zahrnovat skenování kostí a zobrazovací studie, jako je ultrazvuk nebo MRI.

Rizika a vedlejší účinky léčby

Muži často pociťují vedlejší účinky léčby rakoviny prostaty. Některé z těchto nežádoucích účinků mohou být okamžité a dočasné. U jiných může trvat několik týdnů nebo měsíců, než se objeví a nikdy zcela nezmizí.

Mezi běžné vedlejší účinky léčby rakoviny prostaty patří:

Močové potíže

Neschopnost zadržet moč nebo únik moči je po léčbě běžné, zvláště pokud jste podstoupili operaci. Radioterapie může dráždit citlivou výstelku močového měchýře a močové trubice. To může způsobit, že budete mít pocit, že potřebujete močit častěji a s větší naléhavostí.

Erektilní dysfunkce (ED)

Problémy s dosažením a udržením erekce jsou po léčbě rakoviny prostaty běžné. To může být problém několik měsíců nebo dokonce let po léčbě rakoviny. Někteří muži mohou být schopni tento problém vyřešit léčbou ED.

Suchý orgasmus a neplodnost

Prostata i žlázy odpovědné za produkci spermatu jsou odstraněny během chirurgického zákroku, což je běžná léčba rakoviny prostaty. Pokud byste podstoupili tuto léčbu, stále byste byli schopni dosáhnout orgasmu, ale již byste neejakulovali.

To znamená, že už nebudete plodní. Pokud plánujete mít v budoucnu děti, můžete zvážit uložení spermatu před operací.

Únava

Účinky některých způsobů léčby rakoviny prostaty, jako je ozařování a chemoterapie, mohou způsobit únavu a únavu. Tyto příznaky mohou začít během léčby a pokračovat poté, co jste vstoupili do remise.

Zjistěte více: Ovlivní rakovina prostaty váš sexuální život? »

Budete muset provést nějaké změny životního stylu?

Je přirozené mít obavy z opakování. Můžete změnit životní styl, abyste snížili pravděpodobnost návratu rakoviny.

Cvičit pravidělně

Pravidelné fyzické cvičení a zůstat aktivní je skvělý způsob, jak zlepšit své celkové zdraví. Výzkum navíc ukazuje, že u mužů, kteří po léčbě rakoviny prostaty cvičí, je menší pravděpodobnost úmrtí než u mužů, kteří necvičí. AStudie z roku 2008 také ukazuje, že muži s nadváhou nebo obezitou mohou mít horší výsledky než muži, kteří mají zdravou váhu, pokud se jim rakovina vrátí.

Přestat kouřit

A studie 2011 zjistili, že muži, kteří kouří v době, kdy jim byla diagnostikována, mají zvýšené riziko úmrtí ve srovnání s muži, kteří nekouří. Navíc muži, kteří přestali kouřit alespoň na 10 let, mají a podobné nebo snížené riziko pro úmrtí související s rakovinou prostaty ve srovnání s muži, kteří nikdy nekouřili.

Vyhledejte léčbu pro sexuální zdraví

Muži, kteří podstupují léčbu rakoviny prostaty, často trpí ED v týdnech a měsících po léčbě. Někdy je to dočasné. V jiných případech může být trvalejší. Promluvte si se svým lékařem o svých možnostech a o tom, jak byste mohli obnovit své sexuální zdraví.

Co když se rakovina vrátí?

U 20 až 30 procent mužů, kteří byli léčeni na rakovinu prostaty, dochází k recidivě. V mnoha případech je při kontrolních návštěvách zjištěn recidivující karcinom prostaty. Muži, kteří měli rakovinu prostaty může být pravděpodobnější k rozvoji jiných typů rakoviny.

Pokud váš lékař zjistí, že se vaše rakovina vrátila, měli byste se vy dva zabývat těmito otázkami:

  • Je tentokrát k dispozici pokročilejší možnost léčby?
  • Měli byste zvážit operaci?
  • Jak rychle rakovina postupuje?
  • Pokud postupuje pomalu a nemáte příznaky, potřebujete léčbu?

Promluvte si se svou rodinou. Získání podpory od vašich přátel a rodiny nebo podpůrné skupiny je důležité, když se připravujete na opětovné rozhodnutí o léčbě.

Pokračujte ve změnách zdravého životního stylu. Ačkoli to může být odrazující od získání nové diagnózy, udržování zdravého životního stylu může být důležitým aspektem vaší léčby.

Získání podpory

Pokud vaše rakovina vstupuje do remise a hledáte podporu u mužů, kteří jsou v podobné situaci, máte několik skvělých možností:

Yana

Tuto webovou stránku provozují muži, kteří žijí s rakovinou prostaty nebo kteří mají rakovinu prostaty v remisi. Toto je skvělé místo, kde najdete mentora nebo podpůrného průvodce pro váš léčebný kurz. Sekce webu jsou také zřízeny pro manželky a partnerky. Přečtěte si příběhy přeživších, pošlete e-mail mentorům Yana nebo procházejte diskusní fóra, kde najdete nápady na léčbu, odpovědi na otázky a další.

My také

Tuto webovou stránku vytvořili lidé, kteří byli diagnostikováni, léčí se nebo jsou jinak postiženi rakovinou prostaty. Můžete se spojit s podpůrnou skupinou, zavolat na linku pomoci a promluvit si s vyškoleným členem podpůrného týmu nebo se přihlásit k odběru newsletterů a najít aktuální možnosti léčby.

Místní komunitní skupiny

Kontaktujte vzdělávací a informační kancelář vaší nemocnice. Mnoho místních nemocnic má podpůrné skupiny pro lidi s rakovinou a pro lidi, kteří mají rakovinu v remisi. Někteří dokonce nabízejí podpůrné skupiny pro pečovatele, manžele a partnery.

Co můžete udělat teď

Pokud jste nedávno vstoupili do remise po léčbě rakoviny prostaty, je to skvělá zpráva. Proces sledování změn a náznaků, že se rakovina mohla vrátit, začíná nyní.

Pamatujte na tyto věci:

Opatruj se

Čím zdravější jste, tím lepší může být vaše zotavení z rakoviny. Ani na to, abyste se uzdravili, není nikdy pozdě. U mužů, kteří cvičí a udržují si zdravou váhu, je menší pravděpodobnost recidivy rakoviny.

Dodržujte své následné schůzky

Následné schůzky vám a vašemu lékaři pomohou udržet si přehled o vašich vedlejších účincích a pomohou lékaři odhalit rakovinu, pokud se vrátí.

Dostat podporu

Ať už se jedná o online komunitu nebo místní komunitu, najděte si organizaci, která splní vaše potřeby podpory, povzbuzení a vzdělávání. Nemusíte absolvovat léčbu a remisi sami. Mnoho mužů a rodin tím prochází s vámi.

Život po léčbě: příběh Alana Weinera

Když Alan Weiner zjistil, že má rakovinu prostaty, byl to „obrovský a děsivý emocionální výbuch bomby“.

Rodák z New Yorku byl diagnostikován v únoru 2014 ve věku 69 let. Po zjištění názorů různých lékařů podstoupil Weiner v dubnu robotickou prostatektomii v nemocnici Mount Sinai v New Yorku.

Kvůli emocionálním ztrátám, které si jeho diagnóza vybrala, Weiner říká, že našel podpůrnou skupinu, která mu pomohla překonat toto nejisté období v jeho životě. „Do Gilda’s Club jsem vstoupil po operaci, ale kdybych o tom věděl, navštěvoval bych sezení před rozhodnutím o léčbě,“ říká. “Našel jsem přítele, který prošel tímto procesem a chápal mé úzkosti, strachy a projekce.”

„Nikdy jsem si nemyslel, že s emocionálními aspekty toho bude tak těžké se vypořádat,“ dodává Weiner. „Nikdy jsem nevěřil, že úmrtnost na rakovinu prostaty je velmi nízká, a věřil jsem, že já budu ten, kdo to nezvládne. Teď už vím, že můj strach a negativní myšlení byly věci, kterými prochází většina mužů.“

Dnes Weiner chodí na rutinní kontroly a dva roky po prvotní diagnóze je jeho hladina PSA nezjistitelná. Zabývá se přetrvávající sexuální dysfunkcí, ale problémy s kontrolou močového měchýře, které poprvé zažil po operaci, se vyřešily.

“Vždy je tu oblak opakování, který číhá poblíž.” Mám na výběr, zda budu pod tímto mrakem neustále žít, nebo se od něj co nejvíce vzdálit,“ říká. “Vím, že věci už nikdy nebudou jako kdysi, ale vracím se k tomu, že jsem naživu.” Tohle mě nezabije a musím ze svého života vytěžit maximum a nenechat se znevýhodnit tím, co se ‚může stát‘.“

Pokračujte ve čtení: Nejlepší blogy o rakovině prostaty roku »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY