Co to znamená, když máte během těhotenství stázu moči?

Getty Images

Váš močový měchýř není přímo zapojen do reprodukčního procesu, ale těhotenství může mít mnoho vlivů na váš močový měchýř.

Potřeba častějšího močení je jak časným příznakem těhotenství, tak typickým příznakem ve třetím trimestru, protože vaše zvětšující se děloha vyvíjí tlak na váš močový měchýř a není schopen pojmout tolik jako dříve.

Dalším možným vlivem těhotenství na váš močový měchýř je stav zvaný stáza moči. To se týká neschopnosti močit jako obvykle.

Stáza moči může být nepříjemná a frustrující. Může také vést ke komplikacím, jako jsou infekce močových cest (UTI), což je poměrně častý – ale potenciálně závažný – problém během těhotenství.

Zde je to, co potřebujete vědět o stáze moči během těhotenství.

Co je stáza moči?

Stáza moči nebo retence moči je doslova definována jako zastavení moči. Ne vždy to ale znamená, že nemůžete močit vůbec.

Podle National Institute of Diabetes and Disgestive and Kidney Diseases (NIDDK)můžete také:

 • mají potíže se zahájením toku moči
 • močit jen v malých, častých množstvích
 • máte neschopnost úplně vyprázdnit močový měchýř
 • mají časté nutkání močit
 • uniká moč nebo má pomalý tok moči
 • pociťovat bolest nebo otok v podbřišku

Jaké komplikace může způsobit stáza moči během těhotenství?

Kromě toho, že je stáza moči nepohodlná, může během těhotenství způsobit další obavy. Tyto obavy mohou být vážné.

Infekce močových cest (UTI)

Nejčastější komplikací stázy moči během těhotenství je UTI. Pokud jste těhotná, jste již náchylnější k UTI z několika důvodů, včetně:

 • hormonální změny
 • anatomické rozdíly
 • tlak na močový měchýř kvůli rozšiřující se děloze

Když moč zůstává v močovém měchýři po dlouhou dobu, mohou se bakterie množit a vést k infekci v močovém traktu. výzkum 2022.

Infekce ledvin a poškození močového měchýře

Když jsou UTI léčeny okamžitě, lidé se obvykle zotaví bez jakýchkoli potíží.

Neléčené UTI se mohou rozšířit do ledvin a způsobit infekci nazývanou pyelonefritida. Jedná se o závažný problém vyžadující okamžitou léčbu.

Dlouhodobá retence moči může také oslabit močový měchýř a způsobit inkontinenci NIDDK.

Potrat

Potrat v důsledku stáze moči je velmi vzácný, vyskytuje se v méně než 1 % těhotenství — ale stát se to může.

Některé typy stázy moči se objevují na začátku těhotenství, v prvním a druhém trimestru, a jsou závažnější než jiné typy. Pokud k tomu dojde, nazývá se to akutní retence moči (AUR). Může se to stát kvůli určitým děložním rozdílům.

AUR se může objevit náhle a způsobit intenzivní příznaky. AUR během těhotenství se považuje za lékařskou pohotovost. Podle tři kazuistiky publikované v roce 2021, může znamenat vážné komplikace, jako je zvětšená děloha, prolaps dělohy a další anomálie.

Pokud se AUR neléčí, může představovat hrozbu pro dítě i rodiče, naznačuje kazuistika z roku 2022.

Jaké jsou příznaky stáze moči během těhotenství?

Příznaky stáze moči během těhotenství jsou stejné jako mimo těhotenství a zahrnují:

 • změny frekvence a průtoku močení
 • náhlé nutkání močit
 • neschopnost vyprazdňovat, začít vyprazdňovat nebo úplně vyprazdňovat
 • bolest nebo otok v dolní části břicha

Co způsobuje stázu moči během těhotenství?

Stáza moči se může objevit během těhotenství z několika důvodů. Obecně bývá na vině nějaký druh fyzického stlačení nebo zablokování v důsledku rostoucí dělohy.

Další možné příčiny stáze moči během těhotenství zahrnují:

Zácpa

Zácpa se může objevit častěji během všech 9 měsíců těhotenství. Protože zácpa může dráždit a tlačit na stěnu močového měchýře a močovody, může také vést ke stázi moči.

Obstrukce močového měchýře nebo močovodu

Stáza moči je běžná u starších mužů, zejména u těch se zvětšenou prostatou, protože prostata vyvíjí zvýšený tlak na močovou trubici a zastavuje typický tok moči.

Těhotenství může způsobit podobný problém, protože děloha nejen stlačuje močovou trubici, ale často přeplňuje jiné orgány.

Slabé svaly močového měchýře

Podle NIDDKtěhotenství může oslabit svaly močového měchýře, což může ztížit jeho úplné vyprázdnění při močení. Tato forma nedostatečně aktivního močového měchýře může způsobit stázi.

Děložní anomálie

Jak jsme zmínili, strukturální rozdíly v děloze mohou vést ke stázi moči nebo inkontinenci. To platí zejména pro nakloněnou nebo retrovertovanou dělohu.

Tento stav obvykle vymizí kolem konce prvního trimestru. Pokud tomu tak není, může se děloha uvěznit uvnitř pánve a způsobit vážné komplikace, podle výzkumu z roku 2019.

Jak se diagnostikuje stáza moči během těhotenství?

Pokud máte během těhotenství příznaky zadržování moči nebo stáze, je důležité, abyste o tom ihned informovali svého lékaře. Mohou to diagnostikovat mnoha způsoby, včetně:

 • fyzická zkouška
 • krvavá práce
 • analýza moči
 • zobrazovací testy, jako je ultrazvuk a CT vyšetření
 • měření po vyprazdňování (ke zjištění, jak dobře vaše moč proudí a kolik moči zbývá v močovém měchýři po vymočení)
 • urodynamické testy k posouzení, jak dobře váš močový měchýř ukládá a vyprazdňuje moč, per NIDDK

Jaká je léčba stázy moči během těhotenství?

Váš lékař bude muset určit příčinu vaší močové stázy, aby pro vás vybral nejlepší možnost léčby. Možnosti léčby stázy moči v těhotenství zahrnují:

Katétr

Pravděpodobně budete muset mít zaveden katétr k odvádění moči do močového měchýře. Katétr může pomoci zmírnit bolest a snížit stres na močový měchýř, močové cesty a ledviny.

Někteří lidé se stázou moči mohou potřebovat katétr, který chvíli zůstane na místě. Tento typ katétru se nazývá zavedený katétr.

Jiní mohou mít katétry, které si sami zavádějí a vyjímají, aby pomohli vyprázdnit močový měchýř. Váš zdravotník vás naučí, jak tento typ katétru používat.

Léky

Pokud je vaše močová stenóza způsobena léky, které užíváte, může lékař snížit dávkování nebo je můžete přestat užívat úplně. Vzhledem k tomu, že i některé volně prodejné léky mohou způsobit stázu moči, je důležité probrat všechny léky, které užíváte, se svým lékařem, zejména během těhotenství.

Pokud máte infekci močových cest, mohou vám být předepsána antibiotika.

Vaginální pesar

Vaginální pesar je zařízení, obvykle prstencového tvaru, které se zavádí do pochvy. Pomáhá zvednout a podepřít struktury, které mohou stlačovat močový měchýř a omezovat tok moči.

Fyzikální terapie

NIDDK doporučuje fyzikální terapii, abyste se naučili a procvičovali Kegelovy cviky, které mohou pomoci zlepšit strukturu vašeho pánevního dna.

Lékařské zásahy

Ačkoli se to zřídka provádí, pokud je vaše retence moči způsobena nakloněnou dělohou, může být váš lékař schopen ručně nebo chirurgicky přemístit dělohu tak, aby se vhodně vešla do vaší pánve a snížila tlak na váš močový měchýř, podle přehledu vědecké literatury z roku 2021 .

Jaké jsou rizikové faktory pro stázu moči během těhotenství?

Rizikové faktory pro stázu moči během těhotenství nejsou dobře prozkoumány, i když víme, že retrovertovaná děloha je primárním rizikovým faktorem, stejně jako pánevní adheze, defekty děložní stěny a endometrióza.

A kohortová studie z roku 2016 z Tchaj-wanu také identifikovali některé další potenciální rizikové faktory pro stázu moči, včetně:

 • pokročilý věk matky
 • předchozí předčasný porod
 • těhotenská cukrovka
 • předchozí potrat
 • existující UTI

Jaký je výhled pro lidi, kteří mají během těhotenství stázu moči?

Pokud máte AUR, je to považováno za lékařskou pohotovost – je nutný okamžitý zásah. S rychlou léčbou a bez dalších komplikací můžete mít zdravé těhotenství.

Chronická retence moči je méně závažná, ale obvykle vyžaduje zvládnutí příznaků během těhotenství.

Můžete být kandidátem na fyzikální terapii, trénink močového měchýře nebo v některých případech na léky bezpečné pro těhotenství k udržení zdravého toku moči.

Bez řádné léčby byste mohla být během těhotenství náchylnější k opakujícím se infekcím, které mohou vést k poškození ledvin a močového měchýře a také k předčasnému porodu.

Často kladené otázky

Znamená to, že jsem během těhotenství dostal UTI, že mám stázu moči?

Ne, ne nutně. Pokud nemáte také potíže s močením nebo úplným vyprázdněním močového měchýře, pravděpodobně nemáte stázu moči. UTI jsou extrémně časté během těhotenství kvůli hormonálním a anatomickým změnám, takže většina lidí s UTI během těhotenství také nezažívá stázu moči.

Budu potřebovat operaci, když mám během těhotenství stázu moči?

Je to možné, ale nebude to první léčebný přístup. Pokud máte trvalejší blokádu močové trubice, jako je krevní sraženina nebo kámen v močovém měchýři, může být nutné ji chirurgicky odstranit. Stejně tak, pokud máte retrovertovanou dělohu, kterou nelze ručně korigovat, možná budete potřebovat operaci k její změně polohy.

Zmizí moje stáza moči po porodu?

Pokud je vaše stáza moči chronická a způsobená hormonálními a anatomickými změnami těhotenství, je velká šance, že se po porodu sama vyřeší. To znamená, že poporodní stáza moči je také běžným stavem, zejména u lidí, kteří rodí vaginálně.

Sečteno a podtrženo

Mnoho lidí má během těhotenství problémy s močením, ať už jde o zvýšenou frekvenci nebo opakující se infekce močových cest. Ale stáza moči nebo závažné zhoršení vaší schopnosti močit mohou být způsobeny typickými změnami souvisejícími s těhotenstvím nebo závažnými anatomickými rozdíly.

V každém případě to vyžaduje léčbu. Pokud tedy máte během těhotenství potíže s močením nebo pociťujete bolesti v podbřišku, měli byste to ihned oznámit svému lékaři nebo zdravotníkovi.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY