Co vědět o atypické bolesti na hrudi

Atypická bolest na hrudi se obvykle cítí jako palčivá nebo bodavá bolest na hrudi. Vaše srdce není vždy zodpovědné. Plicní stavy, kyselý reflux nebo zánět chrupavky mohou také způsobit bolest na hrudi.

Atypická bolest se může objevit v jakékoli oblasti hrudníku. A naopak, typická bolest na hrudi se obvykle pociťuje jako pocit mačkání na hrudi blízko hrudní kosti uprostřed.

K léčbě vašich příznaků musí lékaři najít příčinu nepohodlí, protože atypická bolest na hrudi se může objevit z různých důvodů.

Tento článek se zabývá tím, co je atypická bolest na hrudi, včetně jejích mnoha možných příčin a jak se liší od typické bolesti na hrudi.

Co je to atypická bolest na hrudi?

Lékaři definují atypickou bolest na hrudi jako typ bolesti na hrudi, která nemá všechny tři charakteristiky, které definují typickou bolest na hrudi. Tyto vlastnosti jsou:

 1. bolest nebo nepohodlí ve středu hrudníku
 2. bolest, ke které dochází, když jste pod emočním stresem nebo během cvičení
 3. bolest, která se zlepší během několika minut klidu nebo po užití léků obsahujících nitráty

Atypická bolest na hrudi obvykle cítí jako bodavá nebo pálivá bolest na hrudi a někdy může mít vlastnosti podobné zažívacím potížím.

Pokud se bolest rozšíří také do vašich paží, zad nebo krku, nebo pokud se cítíte nevolně nebo máte potíže s dýcháním, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Jaký je rozdíl mezi atypickou bolestí na hrudi a typickou bolestí na hrudi?

Lékaři nazývají bolest na hrudi „typickou“, když bolest, kterou člověk pociťuje na hrudi, má tři specifické vlastnosti:

 • Pocit nepohodlí je ve středu hrudníku, v oblasti pod hrudní kostí.
 • Bolest na hrudi způsobila fyzická námaha nebo emoční stres.
 • Člověk najde úlevu od bolesti na hrudi odpočinkem nebo po užívání léků, jako jsou dusičnany.

Pokud pociťujete pouze dvě z těchto tří charakteristik, lékaři kategorizují vaši bolest na hrudi jako atypickou. Lékaři nazývají tento typ bolesti „atypickým“, protože u lidí s tímto typem nepohodlí je méně pravděpodobné, že dostanou diagnózu ischemie myokardu, což je částečné nebo úplné zablokování průtoku krve do srdce.

Jaké jsou příznaky atypické bolesti na hrudi?

Při typické bolesti na hrudi může člověk cítit tlak a nepohodlí v hrudi. Pokud máte atypické bolesti na hrudi, ty může zažít pocit bodání nebo pálení. Můžete také cítit bolest v zádech nebo v horní části břicha, pod hrudním košem.

Pokud se tento typ bolesti na hrudi vyskytuje obvykle po jídle, příčinou vaší atypické bolesti na hrudi může být špatné trávení, reflux nebo související s vaším gastrointestinálním traktem.

Místo toho mohou vedle bolesti na hrudi následující příznaky znamenat gastroezofageální refluxní choroba (GERD):

 • nevolnost
 • obtížné nebo bolestivé polykání
 • kašel
 • pocit, že máte knedlík v krku

Jaké jsou potenciální příčiny atypické bolesti na hrudi?

Atypická bolest na hrudi může mít nekardiální a srdeční příčiny. Mohou zahrnovat:

Příčiny související se srdcem

Atypická bolest na hrudi se může objevit jako příznak určitých srdečních onemocnění, včetně:

 • Ischemie nebo infarkt myokardu: Tento stav je, když se průtok krve ve vašem srdci sníží nebo úplně ustane.
 • Myokarditida: Tento typ zánětu srdce se obvykle vyskytuje po virové infekci a je častější u mladších lidí. Vyvinout se však může každý myokarditidaa jeho příčina může být také neinfekční.
 • Perikarditida: Tento stav se stane, když vak obklopující srdce (perikard) oteče nebo se zanítí. Perikard chrání vaše srdce a snižuje jeho tření s okolními strukturami těla.
 • Onemocnění srdeční chlopně: Také zvaný aortální stenóza, toto běžné cévní onemocnění obvykle postihuje starší dospělé. Spočívá v zúžení levé komory při uvolňování krve do aorty.

Příčiny související s gastrointestinálním traktem

Pokud pociťujete atypickou bolest na hrudi, můžete mít problémy s gastrointestinálním traktem. Některé stavy, které se mohou vyskytnout ve vašem trávicím systému, mohou způsobit bolest na hrudi, jako je gastritida a GERD.

Gastritida je zánět žaludku. Jeho příčiny může zahrnovat:

 • nadměrné pití
 • kouření
 • bakteriální infekce

GERD je chronický stav při kterém část obsahu vašeho žaludku proudí zpět do jícnu a způsobuje pocit pálení na hrudi (pálení žáhy) kvůli kyselosti refluxu.

Příčiny související s plícemi

Atypická bolest na hrudi se může objevit v případě plicní infekce nebo jiných plicních onemocnění. Tyto příčiny jsou však méně časté. Příčiny související s plícemi, které mohou vést k atypické bolesti na hrudi, zahrnují:

 • Zápal plic: Tento stav nastává, když se plicní tkáň infikuje. Bakterie, viry a plísně mohou způsobit plicní infekce.
 • Rakovina plic: To se stane, když nádor proroste do vašich průdušek nebo plic. Rakovina plic je jednou z nejčastějších příčin úmrtí ve Spojených státech. Nejčastějším rizikovým faktorem rakoviny plic je kouření.
 • Plicní embolie: Když krevní sraženina zastaví průtok krve do plicní tepny nebo jedné z jejích větví, plicní embolie se vyskytuje.

Muskuloskeletální bolest na hrudi

Vy může zažít atypická bolest na hrudi v případě zranění nebo pokud máte určité stavy, které se mohou objevit u vašich žeber a hrudních svalů.

Lidé mohou například cítit bolest na hrudi kvůli kostochondritidě, která způsobuje zánět chrupavky mezi žebry. Tento stav může způsobit ostrou a tupou bolest na hrudi, kterou si lidé mohou splést s příznaky infarktu.

Pokud máte ostrou bolest na hrudi, ale také pociťujete příznaky, jako je nevolnost, závratě a vyzařující bolest, měli byste okamžitě zavolat 911 nebo místní pohotovostní službu.

Jak se diagnostikuje atypická bolest na hrudi?

Chcete-li diagnostikovat zdroj atypické bolesti na hrudi, lékař možná bude potřeba provést sérii testů k vyloučení stavů, které by mohly způsobit vaše nepohodlí. Lékař nebo zdravotnický pracovník začnou hodnotit váš zdravotní stav fyzikálním vyšetřením a sledováním vašeho srdce, aby vyloučil jakoukoli život ohrožující událost.

K určení, zda má atypická bolest na hrudi srdeční příčiny, lékař nejprve provede elektrokardiogram spolu s krevními testy, včetně testu srdečních enzymů (troponin). Rentgen hrudníku může být také proveden, stejně jako vyšetření srdce MRI.

Lékař může také doporučit krevní a zobrazovací testy, jako jsou rentgenové nebo CT vyšetření, aby se vyloučila rakovina plic, zápal plic nebo jakýkoli jiný stav související s plícemi a muskuloskeletálním systémem.

Pokud mají lékaři podezření, že příčina atypické bolesti na hrudi souvisí s GERD, mají může doporučit máte esofagogastroduodenoscopy test k vyloučení jakékoli komplikace GERD. Mohou vám předepsat nějaké léky na zvládnutí refluxu kyseliny.

Jak se léčí atypická bolest na hrudi?

Typ léčby, kterou lékař doporučí, závisí na příčině atypické bolesti na hrudi. Léčba může zahrnovat léky a chirurgický zákrok.

Mezi léky pro léčbu atypické bolesti na hrudi patří:

Způsobit Léčba
Perikarditida

kolchicin a nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, aspirin a indometacin, po dobu 3 dnů až 2 týdnů

Myokarditida Mezi používané léky patří beta-blokátory, inhibitory sodno-glukózového kotransportéru-2, antagonisté mineralokortikoidních receptorů, inhibitory renin-angiotensin-aldosteronu a diuretika.
POZNÁMKA: Tyto léky se obvykle používají při srdečním selhání souvisejícím s myokarditidou (komplikace stavu).
Infarkt myokardu

nitráty, betablokátory, protidestičkové léky a aspirin, stejně jako srdeční katetrizace k posouzení nebo otevření jakýchkoli blokád

Zápal plic antibiotika
Rakovina plic V závislosti na stádiu nebo komplikacích rakoviny plic může léčba zahrnovat chemoterapii, radiační terapii nebo drenáž pleurálních výpotků.
Plicní embolie

léky na ředění krve, jako je heparin, k léčbě krevních sraženin

GERD

inhibitory protonové pumpy nebo antagonisté histaminových receptorů

Lékař může doporučit podstoupíte operaci, pokud potřebují opravit trhlinu ve vašem gastroezofageálním traktu z důvodu refluxu kyseliny nebo pokud nereagujete na léky na zvládání žaludeční kyseliny.

Lékaři může také zvážit chirurgická léčba v případě určitých oběhových stavů, jako je aortální stenóza. Rakovina plic a plicní embolie mohou také vyžadovat chirurgický zákrok.

Jaký je výhled pro lidi s atypickou bolestí na hrudi?

Výhled pro lidi s atypickou bolestí na hrudi závisí na jejích příčinách. Pokud příčina atypické bolesti na hrudi souvisí se srdcem, může váš stav vyžadovat okamžitou léčbu a může být život ohrožující. Čím dříve lékaři stanoví diagnózu a léčí srdeční onemocnění, tím lepší je obvykle výhled.

Výhled pro lidi s onemocněními, jako je rakovina plic se může lišit v závislosti na stadiu rakoviny. Lidé s jinými stavy, jako je zápal plic a GERD, mají obvykle dobrý výhled. Většina lidí zotavit se nebo se jejich příznaky po léčbě zlepší.

Atypická bolest na hrudi může mít srdeční i nekardiální příčiny. Pokud máte plicní nebo gastrointestinální onemocnění, můžete pociťovat atypickou bolest na hrudi. Můžete také pociťovat nepohodlí na hrudi, pokud jste si poranili žebra nebo pokud má chrupavka mezi nimi zánět.

Atypická bolest na hrudi se obvykle cítí jako ostrá bodavá bolest na hrudi. Pokud se vám také točí hlava nebo jste slabý, máte potíže s dýcháním nebo bolest vyzařuje do jiných oblastí vašeho těla, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Lékaři musí diagnostikovat příčinu vašeho nepohodlí, než mohou doporučit nejúčinnější léčbu ke zlepšení vašich příznaků.

Vyhlídky na osobu s atypickou bolestí na hrudi se velmi liší v závislosti na její příčině. Pokud máte obavy z jakékoli nové bolesti na hrudi, měli byste navštívit lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY