Co způsobuje menopauzu mozková mlha a jak se léčí?

Co je to menopauzální mozková mlha?

Pokud jste žena ve věku 40 nebo 50 let, možná procházíte menopauzou nebo končíte menstruační cykly. Průměrný věk, kdy projdou touto změnou ve Spojených státech, je 51 let.

Příznaky se u každé ženy liší a zahrnují cokoli od nočního pocení přes přibírání na váze až po řídnutí vlasů. Mnoho žen také hlásit pocit zapomnění nebo obecná „mozková mlha“, která ztěžuje soustředění.

Jsou problémy s pamětí součástí menopauzy? Ano. A tato „mozková mlha“ je běžnější, než si možná myslíte.

Co říká výzkum?

V jedné studii vědci sdílejí, že asi 60 procent žen středního věku uvádí potíže se soustředěním a další problémy s kognicemi. Tyto problémy se objevují u žen procházejících perimenopauzou.

Perimenopauza je fáze těsně před úplným zastavením menstruačního cyklu. Ženy ve studii zaznamenaly jemné změny v paměti, ale vědci se také domnívají, že „negativní vliv“ mohl tyto pocity zvýrazňovat.

Výzkumníci vysvětlují, že ženy procházející menopauzou mohou obecně pociťovat negativnější náladu a tato nálada může souviset s problémy s pamětí. Nejen to, ale „mozková mlha“ může být také spojena s problémy se spánkem a vaskulárními příznaky spojenými s menopauzou, jako jsou návaly horka.

Další studie se také zaměřuje na myšlenku, že ženy v raných fázích menopauzy mohou pociťovat výraznější problémy s kognicí. Konkrétně ženy v prvním roce své poslední menstruace dosáhly nejnižšího skóre v testech hodnotících:

 • verbální učení
 • Paměť
 • funkce motoru
 • Pozornost
 • úkoly pracovní paměti

Paměť žen se postupem času zlepšila, což je opak toho, co vědci původně předpokládali.

Co způsobuje toto mlhavé myšlení? Vědci se domnívají, že to má něco společného s hormonálními změnami. Estrogen, progesteron, folikuly stimulující hormon a luteinizační hormon jsou zodpovědné za různé procesy v těle, včetně kognice. Perimenopauza trvá v průměru 4 roky a během této doby mohou vaše hormonální hladiny divoce kolísat a způsobit řadu příznaků, jak se tělo a mysl přizpůsobí.

Hledám pomoc

Problémy s pamětí během menopauzy mohou být zcela normální. Může se stát, že zapomenete, kam jste položili svůj mobil, nebo budete mít potíže se zapamatováním jména známého. Pokud však vaše kognitivní problémy začínají negativně ovlivňovat váš každodenní život, možná je čas navštívit svého lékaře.

Demence může také způsobit zatažené myšlení. Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence. Začíná to potížemi se zapamatováním věcí a potížemi s organizací myšlenek. Na rozdíl od „mozkové mlhy“ spojené s menopauzou je však Alzheimerova choroba progresivní onemocnění a časem se zhoršuje.

Mezi další příznaky Alzheimerovy choroby patří:

 • opakování otázek nebo prohlášení znovu a znovu
 • ztratit se, a to i na známých místech
 • potíže s hledáním správných slov k identifikaci různých předmětů
 • potíže s prováděním každodenních úkolů
 • potíže s rozhodováním
 • změny nálady, osobnosti nebo chování

Léčba

U mnoha žen může být menopauza „mozková mlha“ mírná a časem sama odezní. Závažnější problémy s pamětí mohou způsobit, že zanedbáte osobní hygienu, zapomenete jména známých předmětů nebo budete mít potíže s dodržováním pokynů.

Jakmile váš lékař vyloučí další problémy, jako je demence, můžete prozkoumat menopauzální hormonální terapii (MHT). Tato léčba zahrnuje užívání buď nízkých dávek estrogenu nebo kombinace estrogenu a progestinu. Tyto hormony mohou pomoci s mnoha příznaky, které během menopauzy zažíváte, nejen se ztrátou paměti.

Dlouhodobé užívání estrogenu může zvýšit riziko rakoviny prsu, kardiovaskulárních onemocnění a dalších zdravotních problémů. Promluvte si se svým lékařem o výhodách versus rizicích tohoto typu léčby.

Prevence

Možná nebudete schopni zabránit „mozkové mlze“ spojené s menopauzou. Přesto můžete provést určité změny životního stylu, které mohou zmírnit vaše příznaky a celkově zlepšit vaši paměť.

Jezte dobře vyváženou stravu

Dieta s vysokým obsahem cholesterolu a tuku s nízkou hustotou lipoproteinů (LDL) může být špatná pro vaše srdce i váš mozek. Místo toho se zkuste nasytit plnohodnotnými potravinami a zdravými tuky.

Středomořská strava může například pomoci se zdravím mozku, protože je bohatá na omega-3 mastné kyseliny a další nenasycené tuky.

Mezi dobré jídlo patří:

 • čerstvého ovoce a zeleniny
 • celá zrna
 • Ryba
 • fazole a ořechy
 • olivový olej

Dostatečně odpočívejte

Kvalita vašeho spánku může zhoršit vaši „mozkovou mlhu“. S problémy se spánkem vysoko na seznamu příznaků spojených s menopauzou může být dostatek odpočinku náročný úkol. Ve skutečnosti asi 61 procent žen po menopauze hlásí problémy s nespavostí.

Co můžeš udělat:

 • Vyhněte se konzumaci velkých jídel před spaním. A vyhýbejte se kořeněným nebo kyselým jídlům. Mohou způsobit návaly horka.
 • Před spaním vynechejte stimulanty, jako je kofein a nikotin. Alkohol může také narušit váš spánek.
 • Šaty pro úspěch. V posteli nenoste těžké oblečení a nehrňte se spoustou přikrývek. Ztlumení termostatu nebo použití ventilátoru vám může pomoci udržet chladnou hlavu.
 • Pracujte na relaxaci. Stres může odložení ještě ztížit. Zkuste hluboké dýchání, jógu nebo masáž.

Procvičte své tělo

Pravidelná fyzická aktivita se doporučuje všem lidem, včetně žen v menopauze. Vědci se domnívají, že cvičení může dokonce pomoci s příznaky, jako jsou problémy s pamětí.

Co můžeš udělat:

 • Zkuste alespoň pět dní v týdnu 30 minut kardiovaskulárního cvičení po dobu 150 minut. Mezi aktivity, které můžete vyzkoušet, patří chůze, jogging, jízda na kole a vodní aerobik.
 • Zařaďte do své rutiny také silový trénink. Zkuste zvedat volné činky nebo používat posilovací stroje v posilovně alespoň dvakrát týdně. Měli byste se snažit udělat osm cviků s 8 až 12 opakováními.

Cvičte svou mysl

Váš mozek potřebuje s přibývajícím věkem pravidelné cvičení. Zkuste luštit křížovky nebo začít s novým koníčkem, jako je hra na klavír. Pomoci může i společenský odchod. Dokonce i vedení seznamu věcí, které musíte během dne udělat, vám může pomoci uspořádat si mysl, když se cítíte mlhavo.

Odnést

Paměť a další kognitivní problémy spojené s menopauzou se může zlepšit s časem. Dobře jezte, dobře spěte, cvičte a udržujte svou mysl aktivní, abyste mezitím pomohli s vašimi příznaky.

Pokud se vaše „mozková mlha“ zhorší, domluvte si schůzku se svým lékařem, abyste vyloučili jiné zdravotní problémy nebo se zeptali na hormonální léčbu menopauzy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY