Co způsobuje tmavé podpaží a jak se léčí?

Je to důvod k obavám?

Vaše podpaží by přirozeně mělo mít přibližně stejný odstín jako zbytek vaší pokožky. Ale někdy může kůže v podpaží získat tmavší odstín. Tmavé podpaží obvykle nesvědčí o ničem vážném, ale některým lidem může připadat trapné – zvláště v období tílka a plavek.

Ztmavnutí je často způsobeno stavem kůže nazývaným acanthosis nigricans (AN). Způsobuje ztluštění a ztmavnutí kůže v záhybech kolem těla.

Mezi běžné oblasti ztmavení patří:

 • podpaží
 • zadní části krku
 • slabina
 • lokty
 • kolena

Vaše kůže může v těchto oblastech také svědit nebo mít nepříjemný zápach.

Kdekoli od 7 do 74 procent lidí zažívá nějakou formu AN, podle a Přehled roku 2014 stavu. Pravděpodobnost vzniku tmavého podpaží často závisí na faktorech, jako je rasa, zdraví a rodinná historie.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, proč k tomu dochází a co můžete dělat.

Co způsobuje tento stav a kdo je ohrožen?

Barvu vaší pleti určují pigmentové buňky zvané melanocyty. Když se tyto buňky více rozmnoží, mohou zbarvit kůži do tmavší barvy.

Každý může vyvinout AN, ale někteří lidé mají větší riziko. Lidé, kteří mají tmavší pleť, jsou spíše mít pod paží ztmavnutí než lidé se světlejší pletí.

AN někdy běží v rodinách. Zdědíte to přes vadný gen. Ty jsi spíše mít tmavé skvrny na kůži, pokud máte rodiče, sourozence nebo jiného blízkého příbuzného s tímto onemocněním.

Ačkoli AN je obvykle genetická nebo spojená se základním stavem, existují nějaké důkaz naznačit, že na vině může být i odstranění chloupků. Předpokládá se, že podráždění z opakovaného holení nebo škubání může stimulovat nadměrnou produkci melanocytů.

Aby nedošlo k podráždění podpaží, namažte pokožku před holením jemným mýdlem nebo krémem na holení. Poté naneste neparfémovaný hydratační krém.

Pravděpodobnost, že se u vás vyvine AN, je také pravděpodobnější kvůli:

Obezita

Díky nadbytečné zátěži je vaše tělo odolnější vůči účinkům inzulínu. Tento hormon pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina inzulínu ve vaší krvi může vést ke zvýšené produkci kožních pigmentových buněk.

Více než polovina dospělých kteří jsou o 200 procent nebo více nad svou ideální tělesnou hmotností, pociťují ztmavnutí v podpaží a jiných kožních záhybech.

Diabetes typu 2

Obezita je také rizikovým faktorem pro diabetes 2. typu, onemocnění vysoké hladiny cukru v krvi. Lidé, u kterých se rozvine diabetes 2. typu, mají zvýšené riziko AN.

Hormonální syndromy

Některé stavy, které narušují hladiny inzulínu, mohou vést k AN.

To zahrnuje:

 • syndrom polycystických vaječníků
 • Cushingův syndrom
 • akromegalie
 • hypotyreóza, snížená činnost štítné žlázy

Léky

Některé léky zvyšují hladinu inzulínu, což může vést ke ztmavnutí podpaží.

To zahrnuje:

 • inzulín
 • kortikosteroidy, jako je prednison (Rayos)
 • lidský růstový hormon
 • antikoncepční pilulky
 • vysoká dávka niacinu (Niacor)

Rakovina

v vzácné případynáhlé ztmavnutí kůže může být příznakem rakoviny. Když k tomu dojde, často to postihne žaludek, játra nebo tlusté střevo. Tyto nádory zvyšují hladiny růstových faktorů, které stimulují kožní pigmentové buňky.

Když je AN způsobena rakovinou, nazývá se to maligní acanthosis nigricans. Pravděpodobně uvidíte tmavé skvrny kolem úst.

jak se to léčí?

Problém často vyřeší léčba zdravotního stavu, který způsobil vaše tmavé podpaží. Zesvětlení barvy by mohla pomoci kombinace léků a domácích prostředků.

Změny životního stylu a domácí léčba

Obezita je jednou z hlavních příčin tmavého podpaží. Hubnutí může často problém vyřešit. Hubnutí je také účinný způsob léčby cukrovky. Promluvte si se svým lékařem o dietě a fitness strategiích, které vám pomohou dosáhnout zdravé hmotnosti pro vaši výšku.

Pokud máte podezření, že lék, který užíváte, způsobuje tmavé podpaží, poraďte se se svým lékařem o přechodu na jiný.

Přírodní prostředky

Pro zesvětlení pigmentované pokožky bylo propagováno několik přírodních prostředků, včetně:

 • výtažky z mořské okurky
 • kurkumin
 • extrakt z ostropestřce mariánského

U těchto produktů nebylo prokázáno, že zesvětlují tmavé podpaží a některé z nich mohou způsobit vedlejší účinky. Před použitím jakéhokoli přírodního léku se poraďte se svým lékařem nebo dermatologem.

Léky a postupy

Váš dermatolog vám může předepsat léky, které pomohou zesvětlit pokožku pod pažemi.

Mezi oblíbené možnosti patří:

 • Retinoidní krémy nebo pilulky. Tretinoin (Retin-A) je považován za léčbu první volby u AN. Při pravidelném používání může pomoci ztenčit a zesvětlit pokožku v postižených oblastech.
 • Chemický peeling. Peelingy obsahující kyselinu trichloroctovou (TCA) mohou pomoci exfoliovat pokožku. Tento proces pomáhá odstranit silnější, poškozenou pokožku a odhalit novou, hladkou pokožku.
 • Kalcipotrien (Dovonex). Tento krém na bázi vitamínu D redukuje kožní pigmentové buňky.

K ošetření tmavé kůže v podpaží se také používá dermabraze, která obnovuje povrch kůže, a laserové terapie.

Pokud máte rakovinu, váš lékař provede operaci k odstranění nádoru. Jakmile je nádor odstraněn, ztmavená kůže se často vyčistí.

Kdy navštívit svého lékaře

Ačkoli tmavé podpaží je obvykle neškodné, stojí za to je nechat zkontrolovat dermatologem – zvláště pokud si myslíte, že byste mohli mít onemocnění, jako je cukrovka nebo nedostatečná činnost štítné žlázy. Léčba stavu, který ji způsobil, obvykle způsobí vyblednutí tmavé kůže.

Pokud náhle uvidíte tmavé skvrny pod paží a na jiných oblastech pokožky, okamžitě navštivte svého dermatologa nebo lékaře primární péče. To může být příznakem vážnějšího stavu, jako je rakovina.

Pomocí našeho nástroje Healthline FindCare si můžete zarezervovat schůzku s dermatologem ve vašem okolí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY