CT vyšetření krční páteře

Co je to CT vyšetření krční páteře?

CT vyšetření krční páteře je lékařský postup, který využívá specializované rentgenové zařízení a počítačové zobrazování k vytvoření vizuálního modelu vaší krční páteře. Krční páteř je část páteře, která prochází krkem. Z tohoto důvodu se test také nazývá CT vyšetření krku. Váš lékař může nařídit tento test, pokud jste nedávno měli nehodu nebo pokud trpíte bolestí krku.

Důvody pro CT vyšetření krční páteře

Nejčastějším důvodem pro CT vyšetření páteře je kontrola zranění po nehodě. Vyšetření může pomoci vašemu lékaři přesně diagnostikovat potenciální poranění této specifické oblasti páteře. Váš lékař však může také nařídit test, aby prošetřil:

  • vyhřezlé ploténky, které jsou nejčastější příčinou bolestí zad

  • vrozené vady krční páteře u dětí

  • nádory, které mohly začít v páteři nebo někde jinde v těle
  • zlomené kosti nebo oblasti potenciální nestability
  • infekce postihující krční páteř

Může také poskytnout důležité informace, pokud máte některá onemocnění kostí, jako je artritida nebo osteoporóza, měřením hustoty kostí. To může pomoci vašemu lékaři určit závažnost vašeho stavu a identifikovat všechna oslabená místa, která by měla být chráněna před zlomeninami.

Pokud váš lékař provádí biopsii (odstranění tkáně) nebo odstraňuje tekutinu z infikované oblasti krční páteře, může během procedury použít CT vyšetření krku.

CT vyšetření krku může být provedeno spolu s dalšími testy, jako jsou MRI nebo rentgenové paprsky.

Jak funguje CT vyšetření krční páteře?

Běžný rentgen nasměruje do vašeho těla malé množství záření. Kosti a měkké tkáně absorbují záření odlišně, takže se na rentgenovém filmu zobrazují v různých barvách. Kosti vypadají bílé. Měkké tkáně a orgány se jeví jako šedé a vzduch jako černá plocha.

CT vyšetření funguje podobně, ale místo jednoho plochého snímku je pořízeno mnoho rentgenových snímků ve spirále. To poskytuje více detailů a přesnosti.

Jakmile jste uvnitř skeneru, kolem horní části trupu a krku se krouživým pohybem pohybuje několik rentgenových paprsků, zatímco elektronické rentgenové detektory měří záření, které vaše tělo absorbuje. Počítač tyto informace interpretuje tak, aby vytvořil samostatné obrazy nazývané řezy. Ty se pak spojí a vytvoří 3D model vaší krční páteře.

Jak se provádí CT vyšetření krční páteře?

CT vyšetření trvá asi 10 až 20 minut.

V některých případech budete muset podat injekci kontrastního barviva. To pomůže vašemu lékaři jasně vidět určité oblasti vašeho těla. Pokud váš test vyžaduje barvivo, dostanete je intravenózní linkou nebo injekcí do blízkosti míchy. Před začátkem testu sestra vstříkne barvivo.

Jakmile budete připraveni, lehnete si na vyšetřovací stůl (obvykle na záda), který se zasune do tunelu uprostřed CT skeneru. Stůl se pak bude pomalu pohybovat skenerem, zatímco rentgenové paprsky zaznamenávají snímky.

Jakýkoli pohyb, který uděláte, když jste uvnitř skeneru, může ovlivnit snímky CT. Během zkoušky musíte zůstat v klidu, aby byly obrázky co nejjasnější. Někdy se používá polštář a popruhy, které vám pomohou zůstat na místě.

Pokud víte, že je pro vás těžké zůstat v klidu nebo máte klaustrofobii, možná budete chtít požádat svého lékaře o sedativum. Obvykle to není nutné, protože zkouška je velmi krátká.

I když je skenování samo o sobě bezbolestné, můžete si ihned po podání kontrastního barviva všimnout některých zvláštních pocitů, jako je teplo ve vašem těle nebo kovová chuť v ústech. To by mělo během několika minut zmizet.

Jak se připravujete na CT vyšetření krční páteře?

Pokud vaše vyšetření zahrnuje použití kontrastního barviva, budete muset provést určité přípravy. Určitě informujte svého lékaře, pokud máte alergie, cukrovku nebo jakékoli onemocnění ledvin v anamnéze. Ve vzácných případech mají lidé alergickou reakci na barvivo. Může také způsobit negativní reakci, pokud užíváte určité léky k léčbě cukrovky.

Čtyři až šest hodin před skenováním byste neměli jíst ani pít, pokud dostáváte kontrastní barvivo.

Obvykle se doporučuje, aby se CT vyšetření neprovádělo během těhotenství, pokud přínosy vyšetření nepřeváží rizika. Pokud jste těhotná, budete potřebovat potvrzení od svého lékaře před provedením tohoto vyšetření.

Budete muset sundat všechny kovové předměty, které mohou ovlivnit vaše CT vyšetření. Tyto zahrnují:

  • šperky
  • piercingy
  • brýle
  • naslouchátka
  • snímatelné zubní práce

Některé stroje mají hmotnostní limit. Měli byste informovat svého lékaře, pokud vážíte více než 300 liber.

Jaká jsou rizika CT vyšetření krční páteře?

Stejně jako u každého postupu zahrnujícího vystavení záření existuje velmi malé riziko vzniku rakoviny z CT vyšetření. Expozice každého jednotlivého skenování je však velmi nízká.

Měli byste své obavy probrat se svým lékařem, zvláště pokud jste těhotná. Přínosy diagnostiky závažného problému s krční páteří převažují nad jakýmkoli rizikem z radiační expozice.

Většina lidí nemá s kontrastním barvivem žádné problémy. Pro ty, kteří jsou alergičtí na jód, který se běžně používá v barvivu, mohou vedlejší účinky zahrnovat nevolnost, zvracení nebo kopřivku. Závažnější reakce jsou extrémně vzácné.

Co se stane po CT vyšetření krční páteře?

Po testu můžete pokračovat ve svém dni jako obvykle. Pokud bylo během testu použito kontrastní barvivo, ujistěte se, že pijte hodně vody, abyste pomohli vyplavit chemikálie z těla.

Výsledky z vašeho CT vyšetření mohou být k dispozici do 48 hodin. Váš lékař snímky zkontroluje a určí, jak postupovat. V závislosti na vašich výsledcích mohou objednat další zobrazovací vyšetření, krevní testy nebo jiná diagnostická opatření, která pomohou získat přesnou diagnózu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY