Dělení mraků: Jak se vypořádat s vláknitou mlhou

Co je fibromyalgie?

Fibromyalgie je chronické revmatické onemocnění. Odhaduje se, že postihuje 5 milionů dospělých Američanů Národní ústav pro artritidu a muskuloskeletální a kožní nemoci. Ženy tvoří až 90 procent diagnostikovaných s tímto onemocněním.

Fibromyalgie způsobuje bolest a citlivost v kloubech a měkkých tkáních. Mezi další běžné příznaky patří problémy s pamětí a kognicemi. Mnoho lidí používá k popisu těchto příznaků slova „mozková mlha“ nebo „fibrová mlha“.

Jaké jsou příznaky fibro mlhy?

Když máte fibro mlhu, máte pocit, že jste v oparu. Můžete zaznamenat jednu nebo více z následujících situací:

  • zapomnětlivost
  • snížená bdělost
  • neschopnost soustředit se nebo zůstat soustředěný
  • zmatek

Vaše příznaky se mohou lišit od mírných až po závažné. Možná zjistíte, že se občas zlepší nebo zhorší. Nadměrná stimulace, stres, špatný spánek a některé léky mohou způsobit jejich zhoršení.

Vezměte to od někoho, kdo to ví

“Jsem Post-it Note Queen.” Je to jediný způsob, jak jsem mohl fungovat v práci, když jsem byl schopen fungovat. Můj šéf se z toho zbláznil. Nemohla pochopit, proč potřebuji tolik poznámek a poznámek k poznámkám a před sebou velký měsíční kalendář se vším zveřejněným.

Jsem prostě ohromen tolika věcmi. Musím si vzpomenout [if I] něco udělal, nebo jen [thought I] udělal to. Spoustu času pro mě trávím sněním o tom, co musím dělat, když bolest není příliš velká. Jsou to malé přívaly energie k dokončení věcí a pak prostoje ztracené v mozkové mlze a vyčerpání.“

—Diane P., 55 let

Užívejte předepsané léky

Chcete-li zmírnit fibrovou mlhu a další příznaky, dodržujte léčebný plán doporučený lékařem. Mohou předepsat jeden nebo více léků. Například, US Food and Drug Administration (FDA) schválila několik léků k léčbě fibromyalgie, včetně pregabalinu (Lyrica), gabapentinu (Neurontin), duloxetinu (Cymbalta) a milnacipranu (Savella). Váš lékař může také doporučit další léky ke zmírnění specifických příznaků. Mohou vám například doporučit užívání cyklobenzaprinu nebo amitriptylinu ke zlepšení kvality vašeho spánku. To vám může pomoci cítit se bdělejší a soustředěnější.

Cvičte mentální cvičení

Brainteasers, křížovky a další mentálně stimulující aktivity mohou také pomoci odvrátit fibrofog. Šachy, dáma, most a skládačka jsou také dobrou volbou. Hry, které vyžadují strategické myšlení, pomáhají udržet váš mozek aktivní a prokrvit.

Cvičit pravidělně

Ačkoli se to může zdát protichůdné, fyzické cvičení může ve skutečnosti snížit bolest způsobenou fibromyalgií. Může také zmírnit duševní symptomy, hlásí výzkumníci v Journal of Physical Activity & Health. Cvičení pomáhá obnovit přirozenou neurochemickou rovnováhu ve vašem těle. Zvyšuje také vaši produkci endorfinů pro dobrý pocit. To vám může pomoci cítit se více soustředění a bdělí. Může také pomoci zmírnit příznaky stresu, úzkosti a deprese.

Získejte dostatek vitamínu D

Výzkum publikovaný v Saudi Medical Journal poskytuje důkaz o souvislosti mezi fibromyalgií a nedostatkem vitaminu D. Nízké hladiny vitaminu D mohou zvýšit riziko fibromyalgie, stejně jako příznaky úzkosti a deprese.

Když je pokožka vystavena slunečnímu záření, může si vitamin D vytvářet sama. Vitamín D můžete získat také konzumací potravin bohatých na tuto živinu, jako jsou tučné ryby, vejce, sýr a obohacené produkty. V některých případech může lékař doporučit užívání doplňku vitamínu D.

Získejte dostatek hořčíku

Nedostatek hořčíku může také přispět k pocitům únavy nebo mozkové mlze. Pokud má váš lékař podezření, že nemáte dostatek tohoto základního minerálu, může vám doporučit změny ve vaší stravě. Mohou vás také povzbudit k užívání hořčíkového doplňku.

Studie z roku 2012 zveřejněná v Mezinárodní revmatologie zkoumali účinky suplementace hořčíkem na lidi s fibromyalgií. Po osmi týdnech užívání doplňků citrátu hořečnatého účastníci vykazovali zlepšení několika příznaků. Ti, kteří užívali citrát hořečnatý s antidepresivy, vykazovali ještě větší zlepšení.

Poraďte se se svým lékařem o doplňcích

Některé volně prodejné (OTC) doplňky mohou pomoci zmírnit příznaky fibrofog. Jiné produkty nesplní sliby, které dávají.

Vždy se poraďte se svým lékařem, než začnete užívat nový doplněk, včetně vitaminových a minerálních doplňků. Mohou vám pomoci pochopit potenciální výhody a rizika. Například citrát hořečnatý může způsobit některé vedlejší účinky.

Zvažte akupunkturu

Akupunktura je forma tradiční čínské medicíny. Používá se k léčbě různých stavů. Někteří západní vědci se domnívají, že ovlivňuje průtok krve a nervové signály ve vašem těle.

Podle Mayo Clinic některé studie naznačují, že akupunktura může pomoci zmírnit příznaky fibromyalgie. Jiní nenašli žádné výhody. Vzhledem k tomu, že rizika spojená s touto doplňkovou terapií jsou relativně nízká, můžete se rozhodnout, že to stojí za to vyzkoušet. Poraďte se se svým lékařem o možných přínosech a rizicích.

Přidejte do svého dne jógu

Studie zveřejněná v Journal of Pain Research naznačuje, že jóga může pomoci snížit psychické příznaky fibromyalgie. Může vám také ulevit od bolesti. Jako další výhodu může toto meditativní cvičení pomoci zlepšit vaši flexibilitu, rovnováhu a svalovou sílu.

Zvažte cvičení jógy alespoň dvakrát týdně. Mnoho komunitních center, tělocvičen a studií jógy nabízí kurzy pro různé úrovně dovedností.

Zkuste masážní terapii

Masážní terapie může pomoci zmírnit stres, úzkost a deprese spojené s vaším stavem. Může také zmírnit další fyzické a psychologické příznaky fibromyalgie.

K testování účinnosti masážní terapie fibromyalgie je zapotřebí více výzkumu. Mezitím se zeptejte svého lékaře, zda by tato doplňková terapie mohla být pro vás vhodná. Možná zjistíte, že zklidňuje některé vaše příznaky.

Sestavte si léčebný plán, který je pro vás ten pravý

Neexistuje žádný univerzální přístup k léčbě fibromyalgie. Příznaky se mohou lišit od jedné osoby k druhé. Stejně tak nejlepší možnosti léčby.

Spolupracujte se svým lékařem, abyste našli možnosti léčby, které pro vás fungují. Mohou doporučit léky, doplňky, doplňkové terapie nebo změny životního stylu. Vždy si s nimi promluvte, než provedete změny ve svém léčebném plánu. Mohou vám pomoci pochopit potenciální výhody a rizika.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY