Dietní tipy pro plicní arteriální hypertenzi

PAH a vaše strava

Plicní arteriální hypertenze (PAH) je stav, při kterém jsou tepny, které přenášejí krev bohatou na kyslík do vašich plic, zúžené. Pokud máte PAH, můžete zažít:

  • závrať
  • mdloba
  • nevolnost
  • potíže s dýcháním

Můžete převzít kontrolu nad svou PAH tím, že budete dělat zdravá rozhodnutí a budete se věnovat své nové rutině. Důležité je především to, co jíte. Některé potraviny zvyšují krevní tlak, jiné mohou způsobit přibírání na váze.

Omezte sůl a sodík

Jednou z nejčastějších rad, které uslyšíte od lékařů, je snížit příjem soli. Sůl se skrývá v mnoha balených, nakládaných a konzervovaných potravinách, takže výběr čerstvých surovin může pomoci omezit množství sodíku, které konzumujete. Před přidáním soli zkuste jídlo ochutnat. Mnoho lidí přidává sůl ze zvyku a máloco je hodně daleko.

Bonusový tip: Pokud se bojíte ztráty chuti, zkuste experimentovat s kořením, jako je kmín, a bylinkami, jako je česnek.

Omezte tekutiny

Mnoho lidí s PAH je omezeno na dva litry tekutin, ale poraďte se se svým lékařem o vhodném množství pro vás. Sledujte svou váhu, abyste mohli posoudit správnou spotřebu tekutin. Pokud během dne zaznamenáte nárůst hmotnosti, možná přijímáte více tekutin, než potřebujete. Vyhněte se pití příliš velkého množství tekutin, abyste zabránili hromadění tekutin.

Drž se dál od stimulantů

Vyhýbání se kofeinu a dalším stimulantům, jako je alkohol, je nezbytné pro regulaci krevního tlaku. Vyzkoušejte náhražky čaje a kávy, jako je čekanka, pokud máte rádi horký nápoj po ránu. Sycené džusy a „nealkoholické koktejly“ mohou nahradit drink na konci dne.

Bonusový tip: Omezení stimulantů vám také může pomoci lépe spát.

Zmírnit nevolnost

Mnoho lidí s PAH uvádí, že nové způsoby léčby jim způsobují nevolnost. Chcete-li tento vedlejší účinek zmírnit, zkuste jíst menší jídla a omezit potraviny s vysokým obsahem tuku. Suché toasty a obyčejné, nesolené krekry vám pomohou cítit se lépe, když je vám špatně. Vyhněte se také sodovkám a zázvoru ve vaší stravě.

Bonusový tip: Jakékoli změny ve stravování provádějte postupně, abyste své tělo nepřetěžovali.

Vyžehlit

A studie provedená v roce 2009 zjistili, že PAH se zhoršuje, když vašemu tělu chybí železo. Zkuste do svého jídelníčku zařadit více červeného masa, fazolí a tmavé listové zeleniny. Vaše tělo bude lépe absorbovat železo, pokud zařadíte potraviny bohaté na vitamín C, jako jsou rajčata, papriky a brokolice.

Bonusový tip: Čerstvé citrusové šťávy nebo pár plátků manga nebo papáji jsou také dobrým zdrojem vitamínu C a skvělým doplňkem zdravé snídaně.

Získejte více česneku

Jeden studie zkoumali účinky česneku na krysy s PAH. Studie zjistila, že sloučenina v česneku zvaná allicin pomáhá rozšířit krevní cévy a udržuje krevní tlak na nízké úrovni. Pro tuto výhodu přidejte do pokrmů syrový nebo vařený česnek.

Bonusový tip: Česnek snězte do hodiny po nakrájení, jinak nezískáte výhody, které alicin poskytuje.

Udržujte stálý příjem vitamínu K

Ačkoli je tmavá listová zelenina dobrým zdrojem železa, obsahuje také značné množství vitamínu K. Nekonzistentní příjem příliš velkého množství tohoto vitamínu může ovlivnit účinnost léků na ředění krve. Tento konflikt může znít matoucí, ale je možné najít rovnováhu a uspokojit tělesnou potřebu železa při sledování příjmu vitaminu K. Zeptejte se svého lékaře, jaké množství vitaminu K je bezpečné pro vaši dietu. Podle NIH je klíčem udržovat příjem vitaminu K každý den konzistentní, ať už vyšší nebo nižší.

Veďte si deník

Je důležité si uvědomit, že každé tělo je jiné a na změny ve stravě bude reagovat jedinečně. Pokud procházíte dietou, mohl by se vám hodit jídelní deník. Může vám pomoci zůstat na správné cestě a sledovat, jak určité potraviny ovlivňují vaše tělo.

Váš deník nemusí být obsáhlý. Zapisujte si, kdy jíte, co jíte a jak se po jídle cítíte. To vám pomůže zjistit, díky čemu se vaše tělo cítí nejlépe, a pomůže to lékaři lépe porozumět vašemu stavu.

Poznej své tělo

Správa PAH je rozhodující pro to, jak se cítíte, a může vám dokonce zachránit život. Je důležité spolupracovat se svým lékařem na vývoji stravy, která je přizpůsobena vašim konkrétním potřebám.

Je pravda, že když trpíte PAH, existuje více dietních omezení, ale to neznamená, že by tím měla trpět kvalita vašich jídel. Ve skutečnosti možná zjistíte, že vaše nová strava, dokonce i bez kofeinu, vám dodá více energie než dříve.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY