Druhy srdečních chorob u dětí

Srdeční onemocnění u dětí

Srdeční onemocnění je dostatečně obtížné, když postihne dospělé, ale může být obzvláště tragické u dětí.

Děti mohou postihnout mnoho různých typů srdečních problémů. Zahrnují vrozené srdeční vady, virové infekce postihující srdce a dokonce srdeční choroby získané později v dětství v důsledku nemocí nebo genetických syndromů.

Dobrou zprávou je, že s pokrokem v medicíně a technologii mnoho dětí se srdečními chorobami žije aktivně a naplno.

Vrozená srdeční vada

Vrozená srdeční choroba (CHD) je typ srdečního onemocnění, se kterým se děti rodí, obvykle způsobené srdečními vadami, které jsou přítomny při narození. V USA odhadem 1 procento dětí narozených každý rok má CHD.

CHD, které postihují děti, zahrnují:

 • poruchy srdečních chlopní jako zúžení aortální chlopně, které omezuje průtok krve

 • hypoplastický syndrom levého srdce, kde je levá strana srdce nedostatečně vyvinutá

 • poruchy zahrnující otvory v srdci, typicky ve stěnách mezi komorami a mezi hlavními cévami opouštějícími srdce, včetně:
  • defekty komorového septa
  • defekty síňového septa
  • patent ductus arteriosus
 • tetralogie Fallotu, což je kombinace čtyř defektů, včetně:

  • díra v komorové přepážce
  • zúžený průchod mezi pravou komorou a plicní tepnou
  • zesílená pravá strana srdce
  • posunutá aorta

Vrozené srdeční vady mohou mít dlouhodobé účinky na zdraví dítěte. Obvykle jsou léčeni chirurgickým zákrokem, katétrovými postupy, léky a v závažných případech transplantací srdce.

Některé děti budou vyžadovat celoživotní sledování a léčbu.

Ateroskleróza

Ateroskleróza je termín používaný k popisu nahromadění tukových a cholesterolových plaků uvnitř tepen. Jak se hromadění zvyšuje, tepny se zpevňují a zužují, což zvyšuje riziko krevních sraženin a infarktu. Vývoj aterosklerózy obvykle trvá mnoho let. Je neobvyklé, že tím trpí děti nebo dospívající.

Obezita, cukrovka, hypertenze a další zdravotní problémy však ohrožují děti. Lékaři doporučují screening na vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak u dětí, které mají rizikové faktory, jako je rodinná anamnéza srdečních chorob nebo cukrovky a mají nadváhu nebo obezitu.

Léčba obvykle zahrnuje změny životního stylu, jako je zvýšené cvičení a úpravy stravy.

Arytmie

Arytmie je abnormální srdeční rytmus. To může způsobit, že srdce pumpuje méně efektivně.

U dětí se může objevit mnoho různých typů arytmií, včetně:

 • rychlý srdeční tep (tachykardie), nejčastějším typem u dětí supraventrikulární tachykardie
 • pomalá srdeční frekvence (bradykardie)
 • syndrom dlouhého QT (LQTS)
 • Wolff-Parkinson-White syndrom (WPW syndrom)

Příznaky mohou zahrnovat:

 • slabost
 • únava
 • závrať
 • mdloby
 • potíže s krmením

Léčba závisí na typu arytmie a na tom, jak ovlivňuje zdraví dítěte.

Kawasakiho nemoc

Kawasakiho choroba je vzácné onemocnění, které postihuje především děti a může způsobit zánět cév v jejich rukou, nohou, ústech, rtech a krku. Vyvolává také horečku a otoky v lymfatických uzlinách. Vědci si zatím nejsou jisti, co to způsobuje.

Podle American Heart Association (AHA)Tato nemoc je hlavní příčinou srdečních chorob až u 1 ze 4 dětí. Většina z nich je mladších 5 let.

Léčba závisí na rozsahu onemocnění, ale často zahrnuje rychlou léčbu intravenózním gama globulinem nebo aspirinem (Bufferin). Kortikosteroidy mohou někdy snížit budoucí komplikace. Děti, které trpí touto nemocí, často vyžadují doživotní následné návštěvy, aby sledovaly zdraví srdce.

Srdce šelestí

Srdeční šelest je „hlasitý“ zvuk vydávaný krví cirkulující srdečními komorami nebo ventily nebo krevními cévami poblíž srdce. Často je to neškodné. Jindy to může signalizovat základní kardiovaskulární problém.

Srdeční šelest může být způsoben ICHS, horečkou nebo anémií. Pokud lékař uslyší u dítěte abnormální srdeční šelest, provedou další testy, aby se ujistili, že je srdce zdravé. „Nevinný“ srdeční šelest obvykle odezní sám, ale pokud je srdeční šelest způsoben problémem se srdcem, může vyžadovat další léčbu.

Perikarditida

K tomuto stavu dochází, když se tenký vak nebo membrána obklopující srdce (perikard) zapálí nebo nakazí. Zvyšuje se množství tekutiny mezi jejími dvěma vrstvami, což zhoršuje schopnost srdce pumpovat krev, jak by mělo.

Perikarditida se může objevit po chirurgickém zákroku k opravě ICHS nebo může být způsobena bakteriálními infekcemi, traumaty hrudníku nebo poruchami pojivové tkáně, jako je lupus. Léčba závisí na závažnosti onemocnění, věku dítěte a celkovém zdravotním stavu.

Revmatická srdeční choroba

Pokud se neléčí, mohou streptokokové bakterie, které způsobují streptokok a šarla, také způsobit revmatické srdeční choroby.

Toto onemocnění může vážně a trvale poškodit srdeční chlopně a srdeční sval (způsobením zánětu srdečního svalu, známého jako myokarditida). Podle dětské nemocnice v Seattlu se revmatická horečka obvykle vyskytuje u dětí ve věku 5 až 15 let, ale obvykle se příznaky revmatické srdeční choroby neobjeví 10 až 20 let po původním onemocnění. Revmatická horečka a následné revmatické srdeční choroby jsou nyní v USA neobvyklé

Tomuto onemocnění lze předcházet včasnou léčbou streptokoků antibiotiky.

Virové infekce

Viry, kromě toho, že způsobují respirační onemocnění nebo chřipku, mohou také ovlivnit zdraví srdce. Virové infekce mohou způsobit myokarditidu, která může ovlivnit schopnost srdce pumpovat krev do celého těla.

Virové srdeční infekce jsou vzácné a mohou vykazovat jen málo příznaků. Když se příznaky objeví, jsou podobné příznakům podobným chřipce, včetně únavy, dušnosti a nepohodlí na hrudi. Léčba zahrnuje léky a léčbu symptomů myokarditidy.

Přečtěte si více: Jaké jsou příznaky různých typů srdečních chorob? »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY