Echinococcus

Co je echinokok?

Echinococcus je infekce způsobená parazitickou tasemnicí z Echinococcus rod. Několik různých typů tasemnic může způsobit echinokoky u lidí, včetně: E. granulosus, E. multilocularis, a E. vogeli. V některých případech závisí postižené orgány na tom, který typ tasemnice způsobil vaši infekci.

Infekce je ve Spojených státech vzácná. Vyskytuje se častěji ve Středomoří, na Středním východě, v Africe a střední Asii. Pokud se neléčí, může to být smrtelné. S léčbou může být váš výhled dobrý.

Jaké jsou příznaky echinokoka?

Vaše příznaky se budou lišit v závislosti na tom, které orgány jsou postiženy. Podle Stanfordské univerzity:

Infekce postihuje játra asi u 75 procent lidí, kteří ji onemocní. Příznaky mohou zahrnovat bolest břicha a tvorbu cyst na játrech.

Infekce postihuje plíce asi u 22 procent lidí, kteří se jí nakazí. Respirační příznaky mohou zahrnovat bolest na hrudi a vykašlávání krvavého hlenu.

Postiženy mohou být i jiné oblasti vašeho těla, včetně kůže, sleziny nebo ledvin.

Co způsobuje echinokoky?

Pokud vás napadne parazitická tasemnice, vyvine se echinokok. Parazit se dostane do hostitele, kterým je obvykle zvíře, jako je pes, ovce nebo koza. Červ žije v útrobách zvířete a vypouští svá vajíčka do zvířecího trusu.

Nejpravděpodobněji se nakazíte, když jíte jídlo, které bylo kontaminováno zvířecími výkaly. Po požití kontaminovaného jídla trvá inkubační doba obvykle několik měsíců.

To znamená, že trvá několik měsíců, než se objeví příznaky. Některé kmeny parazita mohou mít delší inkubační dobu, která může trvat až několik let.

Komu hrozí echinokok?

Jedním z rizikových faktorů pro nákazu parazitem je expozice výkalům psů, skotu, prasat nebo ovcí. Pokud například pracujete na farmě s těmito zvířaty, můžete být vystaveni vyššímu riziku.

Případy infekce byly hlášeny ve Spojených státech, ale riziko je vyšší v zemích, kde je parazit častější.

Dalším rizikovým faktorem je příjem potravy nebo vody kontaminované vajíčky tasemnice.

Jak se diagnostikuje echinokok?

Váš lékař se vás může zeptat na vaše příznaky a provést lékařské testy, aby diagnostikoval vaši infekci. Mohou například použít rentgen hrudníku k vyloučení jiných typů infekce. Váš lékař může také použít vyšetření břicha MRI nebo CT ke stanovení diagnózy.

Protože inkubační doba může být dlouhá, paraziti echinokoka mohou být objeveni, když váš lékař provádí lékařské testy z jiných důvodů.

Jak se echinokok léčí?

Některé léky mohou parazita zničit. V některých případech může lékař doporučit i operaci. Váš konkrétní léčebný plán bude záviset na závažnosti vašich příznaků a také na postižených orgánech.

Léky

K léčbě se téměř vždy používají lékyechinokoka. Lékař vám může například předepsat mebendazol nebo albendazol.

Mohou také doporučit užívání protizánětlivých léků k léčbě zánětu vašich orgánů způsobeného parazitem. Někdy lze k léčbě cyst orgánů způsobených parazitem použít chemoterapeutické léky.

Chirurgická operace

V některých případech může lékař doporučit chirurgický zákrok k léčbě cyst způsobených infekcí. Pokud infekce zasáhla váš mozek a nahromadila se tam tekutina, může vám lékař také doporučit operaci k instalaci zkratu. Toto zařízení se používá k odvodu tekutiny z vašeho mozku.

Jaký je výhled pro echinokoka?

Váš výhled závisí na rozsahu vaší infekce a postižených orgánech. V některých případech mohou cysty prasknout, což může být život ohrožující. Ale pokud je váš lékař schopen účinně léčit cysty, váš výhled může být dobrý.

Jak se echinokoku předchází?

Existuje několik různých kroků, které můžete podniknout, abyste zabránili infekci echinokokem. V oblastech světa, kde se parazit běžně vyskytuje, může pomoci osvěta.

Odstranění červů ze psů může pomoci zastavit šíření infekce. Správná likvidace zvířecích výkalů může snížit expozici vajíčkům tasemnice.

Nezbytná je také správná manipulace s dobytkem na farmách a jatkách. To zahrnuje vynucování postupů kontroly masa. Vyhýbání se nedostatečně tepelně upravenému nebo syrovému hovězímu, vepřovému masu a rybám vám také může pomoci vyhnout se echinokokům.

Mytí ovoce a zeleniny, zejména v oblastech, kde se tasemnice běžně vyskytuje, může pomoci předejít infekci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY