Epiziotomie: Postup, komplikace a zotavení

Co je to epiziotomie?

Epiziotomie je chirurgický nástřih provedený v perineu během porodu. Perineum je svalová oblast mezi vagínou a řitním otvorem. Poté, co dostanete lokální anestezii k znecitlivění oblasti, váš lékař provede řez, aby zvětšil váš vaginální otvor, než porodíte své dítě.

Epiziotomie bývala běžnou součástí porodu, ale v posledních letech je méně častá. V minulosti se prováděla epiziotomie, aby se zabránilo vážným vaginálním trhlinám během porodu. Také se věřilo, že epiziotomie se hojí lépe než přirozené nebo spontánní natržení.

Novější výzkumy však naznačují, že epiziotomie může ve skutečnosti způsobit více problémů, než zabránit. Zákrok může zvýšit riziko infekce a dalších komplikací. Rekonvalescence také bývá zdlouhavá a nepříjemná. Z těchto důvodů se dnes epiziotomie provádí pouze za určitých okolností.

Důvody pro epiziotomii

Někdy musí rozhodnutí o provedení epiziotomie učinit rychle lékař nebo porodní asistentka v době porodu. Zde jsou běžné důvody pro epiziotomii.

Urychlení prodlouženého porodu

V případech fetální tísně (změny srdeční frekvence plodu), vyčerpání matky nebo prodloužené druhé doby porodní může epiziotomie porod urychlit. Poté, co dítě dosáhne vaginálního otvoru, může lékař udělat další prostor pro průchod hlavičky provedením epiziotomie. Zkracuje dobu dodání.

Pokud dojde k potížím plodu a jedinou překážkou porodu je tlak na vaginální otvor, epiziotomie může zabránit potřebě vakuové extrakce nebo vaginálního porodu s pomocí kleští.

Pomozte s vaginálním porodem

Když se provádí vakuová extrakce nebo vaginální porod s pomocí kleští, epiziotomie může usnadnit postup snížením odporu z vaginálního otvoru a umožněním porodu s menší silou do hlavičky dítěte. Rychlý sestup dítěte pomocí vakuového nebo klešťového porodu často způsobuje tržnou ránu nebo natržení poševního otvoru. V těchto případech může epiziotomie zabránit nadměrnému trhání.

Prezentace závěru

Pokud je dítě v poloze koncem pánevním (zadeček dítěte je v pozici, aby prošel děložním čípkem před hlavičkou dítěte), epiziotomie může poskytnout další prostor pro manévrování a umístění kleští, které pomohou při porodu hlavičky dítěte.

Porod velkého miminka

Dystokie ramen je problém, který se může objevit při porodu velkých dětí. Vztahuje se k zachycení ramen dítěte v porodních cestách. Tato komplikace je běžná u žen s cukrovkou, ale může se vyskytnout u každé ženy, která porodí velké dítě. Epiziotomie umožňuje větší prostor pro průchod ramen. Je to nezbytné pro úspěšný porod dítěte.

Předchozí operace pánve

Vaginální porody mohou vést k dlouhodobým komplikacím, včetně relaxace vaginálních stěn. To může způsobit vyboulení močového měchýře, děložního čípku, dělohy nebo konečníku skrz vaginální stěnu. Ženy, které podstoupí rekonstrukční operaci k nápravě problémů s vaginální stěnou, by se neměly pokoušet o další vaginální porod. Existuje riziko zranění nebo zničení opravy. Pokud nastávající matka trvá na vaginálním porodu po rekonstrukční operaci pánve, epiziotomie může porod usnadnit a zabránit dalšímu poškození opravených oblastí.

Abnormální poloha hlavy dítěte

Za normálních okolností dítě sestupuje porodními cestami tváří k matčině ocasní kosti. Tato poloha, nazývaná occiput anterior prezentace, umožňuje nejmenšímu průměru hlavičky projít vaginálním otvorem a usnadňuje a urychluje porod.

Někdy je hlava dítěte v abnormální poloze. Pokud je hlavička dítěte mírně nakloněna na jednu stranu (asynklitická prezentace), čelem k jednomu z matčiných kyčlí (příčná prezentace) nebo směrem k pupíku matky (zadní prezentace týlního hrbolu), bude potřeba větší průměr hlavičky dítěte. projít porodními cestami.

V případech prezentace týlního hrbolu je pravděpodobnější, že během porodu dojde k významnému vaginálnímu traumatu. Pro zvětšení poševního otvoru může být nutná epiziotomie.

Porod dvojčat

Během porodu více dětí umožňuje epiziotomie další prostor u vaginálního otvoru pro porod druhého dvojčete. V případech, kdy jsou obě dvojčata v poloze napřed, může lékař porod druhého dvojčete zpomalit provedením epiziotomie. V situaci, kdy se první dvojče rodí normálně a druhé dvojče se musí rodit z polohy koncem pánevním, epiziotomie poskytuje dostatečný prostor pro porod koncem pánevním.

Typ epiziotomie

Dva nejběžnější typy epiziotomie jsoustřední epiziotomie a mediolaterální epiziotomie.

Epiziotomie střední linie

Při epiziotomii ve střední čáře je řez veden uprostřed vaginálního otvoru, přímo dolů směrem k řiti.

Mezi výhody epiziotomie ve střední čáře patří snadná oprava a lepší hojení. Tento typ epiziotomie je také méně bolestivý a je méně pravděpodobné, že povede k dlouhodobé citlivosti nebo bolesti při pohlavním styku. Také při epiziotomii ve střední čáře je často menší ztráta krve.

Hlavní nevýhodou epiziotomie ve střední linii je zvýšené riziko trhlin, které zasahují do análních svalů nebo skrz ně. Tento typ poranění může mít za následek dlouhodobé problémy, včetně fekální inkontinence nebo neschopnosti ovládat pohyby mísy.

Mediolaterální epiziotomie

Při mediolaterální epiziotomii začíná řez uprostřed vaginálního otvoru a rozšiřuje se dolů směrem k hýždím pod úhlem 45 stupňů.

Primární výhodou mediolaterální epiziotomie je, že riziko natržení análního svalu je mnohem nižší. S tímto typem epiziotomie je však spojeno mnohem více nevýhod, včetně:

 • zvýšená ztráta krve
 • silnější bolest
 • náročná oprava
 • vyšší riziko dlouhodobého nepohodlí, zejména při pohlavním styku

Epiziotomie jsou klasifikovány podle stupňů, které jsou založeny na závažnosti nebo rozsahu trhliny:

 • První stupeň: Epiziotomie prvního stupně sestává z malé trhliny, která prochází pouze výstelkou pochvy. Nezahrnuje podkladové tkáně.
 • Druhý stupeň: Jedná se o nejběžnější typ epiziotomie. Prochází vaginální výstelkou i vaginální tkání. Nezahrnuje však rektální výstelku nebo anální svěrač.
 • Třetí stupeň: Trhlina třetího stupně zahrnuje vaginální výstelku, vaginální tkáně a část análního svěrače.
 • Čtvrtý stupeň: Nejzávažnější typ epiziotomie zahrnuje vaginální výstelku, vaginální tkáně, anální svěrač a rektální výstelku.

Komplikace epiziotomie

Přestože je u některých žen epiziotomie nezbytná, s tímto postupem jsou spojena rizika. Mezi možné komplikace patří:

 • bolestivý pohlavní styk v budoucnu
 • infekce
 • otok
 • hematom (odběr krve v místě)
 • únik plynu nebo stolice v důsledku natržení rektální tkáně
 • krvácející

Obnova epiziotomie

Epiziotomie je obvykle opravena do hodiny po porodu. Řez může zpočátku trochu krvácet, ale jakmile lékař uzavře ránu stehy, měl by přestat. Vzhledem k tomu, že stehy se samy rozpouštějí, nebudete se muset vracet do nemocnice, abyste je odstranili. Stehy by měly zmizet do jednoho měsíce. Váš lékař vám může doporučit vyhýbat se některým činnostem během rekonvalescence.

Po epiziotomii je normální cítit bolest kolem místa řezu po dobu dvou až tří týdnů. U žen, které mají epiziotomii třetího nebo čtvrtého stupně, je větší pravděpodobnost, že budou pociťovat nepohodlí po delší dobu. Bolest může být výraznější při chůzi nebo sezení. Močení může také způsobit štípání.

Ke snížení bolesti:

 • aplikujte studené zábaly na perineum
 • při pohlavním styku používejte osobní lubrikant
 • vezměte si změkčovač stolice, léky proti bolesti nebo používejte léčivé vložky
 • sedět v sedací vaně
 • k čištění po použití toalety použijte místo toaletního papíru stříkací lahvičku

Zeptejte se svého lékaře na bezpečné léky proti bolesti, které můžete užívat, pokud kojíte, a nenoste tampony ani sprchy, dokud lékař neřekne, že je to v pořádku.

Pokud máte krvácení, zapáchající drenáž nebo silnou bolest v místě epiziotomie, kontaktujte svého lékaře. Lékařskou péči vyhledejte také v případě, že máte horečku nebo zimnici.

Sečteno a podtrženo

Epiziotomie se neprovádí rutinně. Toto rozhodnutí musí učinit váš lékař v době porodu. Otevřený dialog během návštěv prenatální péče a v době porodu je kritickou součástí rozhodovacího procesu.

Poraďte se se svým lékařem o způsobech, jak zabránit epiziotomii. Například přiložením teplého obkladu nebo minerálního oleje na oblast mezi vaginálním otvorem a konečníkem během porodu může zabránit slzám. Masáž této oblasti během porodu může také zabránit slzení. Chcete-li se připravit na vaginální porod, můžete tuto oblast začít masírovat doma již šest týdnů před termínem porodu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY