Existuje souvislost mezi chlamydiemi a erektilní dysfunkcí (ED)?

Přehled

Chlamydie je pohlavně přenosná nemoc (STD), která může postihnout muže i ženy. Pokud se neléčí, může vést k vážným dlouhodobým zdravotním problémům.

Jednou z komplikací, které mohou chlamydie způsobit, je erektilní dysfunkce (ED). To však bývá důsledkem toho, že chlamydie infikují mužskou prostatu a způsobují prostatitidu. Své ne neobvyklý aby muži s prostatitidou měli také ED.

Příznaky chlamydií

Chlamydie můžete mít několik týdnů, než si všimnete jakýchkoli příznaků. Poškození může nastat, aniž byste věděli, že jste byli infikováni. Zejména ženy jsou náchylné k vážným problémům souvisejícím s chlamydiemi.

Když se objeví příznaky chlamydií, jsou často jako u jiných pohlavně přenosných chorob. To znamená, že je nezbytné vyhledat léčbu, která přesně určí, co je špatně.

Mezi časné příznaky chlamydií u mužů patří:

 • výtok z konce penisu
 • bolest nebo pocit pálení při močení
 • bolest a případně otok ve varlatech

Ženy mohou také pociťovat bolest při močení, stejně jako bolest břicha, vaginální výtok a krvácení mezi menstruacemi.

Dlouhodobé komplikace chlamydií jsou závažnější pro ženy než pro muže. Ženy riskují rozvoj zánětlivého onemocnění pánve (PID), pokud se chlamydiová infekce rozšíří do dělohy a vejcovodů. PID může některým ženám znemožnit otěhotnět. PID může také vést k mimoděložnímu těhotenství, což je potenciálně smrtelný stav, kdy se plod vyvíjí mimo dělohu.

U mužů je nepravděpodobné, že by vám chlamydie bránily zplodit děti. Bolest v trubici, která odvádí spermie z varlat, však může být dlouhodobým problémem.

Léčba chlamydií a ED

Chlamydie je bakteriální infekce, která se může šířit nechráněným vaginálním, orálním nebo análním pohlavním stykem.

Jako u většiny bakteriálních infekcí je hlavní léčbou chlamydií léčba antibiotiky. Tato konkrétní STD je léčitelná. Léky jsou obvykle schopny infekci vyřadit.

Je důležité, abyste antibiotika užívali tak, jak je předepsal lékař. Váš partner by se měl také léčit. To pomůže zabránit šíření nemoci tam a zpět.

Existuje obecný mýtus, že pokud máte chlamydie jednou, budete vůči infekci imunní podruhé. To není pravda. Vy a váš partner musíte podstoupit celou léčbu antibiotiky. Do ukončení léčby byste se také měli zdržet sexu.

Příčiny ED

Erektilní dysfunkce je jednoduše neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci, která činí pohlavní styk příjemným pro oba partnery. Existuje mnoho možných příčin.

Chlamydie

Chlamydie mohou způsobit infekci prostaty. To může způsobit otok prostaty, což omezuje průtok krve do vašeho penisu.

Chlamydie mohou také způsobit bolest ve varlatech. Sex může být bolestivý pro vás a vašeho partnera, pokud jste oba nakažení. Tato bolest nebo úzkost z pohlavně přenosné choroby může ztěžovat udržení sexuálního vzrušení.

Psychologické příčiny

Některé příčiny ED mohou být psychické. Mozek hraje klíčovou roli v sexuálním vzrušení. Duševní nebo emocionální stavy, které narušují schopnost mozku spouštět pocity sexuálního vzrušení a udržovat tyto pocity, mohou vést k ED.

Některé z běžnějších psychologických příčin ED zahrnují:

 • Deprese
 • úzkost
 • stres
 • vztahové problémy

Fyzické příčiny

Zdravý krevní oběh je také nezbytný pro dosažení a udržení erekce. Stavy, které ovlivňují zdraví vašich krevních cév a průtok krve vašimi žilami a tepnami, mohou vést k ED.

Fyzické zdravotní stavy, které mohou být spojeny s ED, jsou:

 • cukrovka
 • ateroskleróza (zúžené nebo ucpané tepny)

 • srdeční choroba
 • vysoký krevní tlak
 • problémy se spánkem
 • obezita
 • roztroušená skleróza
 • Parkinsonova choroba
 • prostatitida a léčba problémů s prostatou

Volba životního stylu a léků

Kouření, konzumace alkoholu a některé léky, jako jsou antidepresiva a léky na vysoký krevní tlak, mohou také způsobit ED.

Kdy byste měli navštívit lékaře

Pokud zjistíte, že váš partner má chlamydie nebo jakoukoli pohlavně přenosnou chorobu, měli byste jít k lékaři nebo na kliniku a nechat se vyšetřit. K potvrzení diagnózy obvykle stačí vyšetření moči.

Pokud máte příznaky, jako je výtok z penisu nebo bolest při močení, neměli byste čekat na návštěvu lékaře. Pokud dojde k výtoku, může být pro další diagnostické informace proveden výtěr z děložního čípku ženy nebo z močové trubice muže. Příliš dlouhé čekání může jen zhoršit váš zdravotní stav. Chlamydie se samy o sobě nezlepší.

Občasné epizody ED jsou běžné u většiny mužů. Dokonce i mladí muži trpí erektilní dysfunkcí. Pokud se tyto epizody stanou častějšími nebo zjistíte, že nejste schopni se vzrušit nebo zůstat vzrušení, navštivte svého lékaře nebo urologa. Urolog je specialista na mužské sexuální zdraví. Domluvte si schůzku a buďte připraveni popsat své příznaky.

Tipy pro bezpečný sex

Předcházení budoucím záchvatům chlamydií nebo jiných pohlavně přenosných chorob, stejně jako předcházení nechtěnému těhotenství, se spolehněte na to, že oba partneři budou proaktivní ohledně bezpečného sexu.

Zde je několik klíčových tipů:

 • Noste kondom.
 • Vyhněte se sexuálnímu kontaktu s kýmkoli kromě vašeho partnera.
 • Nechejte se pravidelně testovat na pohlavně přenosné choroby, i když jste v monogamním vztahu.
 • Promluvte si se svým partnerem o jeho sexuální historii a buďte k němu otevření ohledně té vaší.
 • Vyhněte se nechráněnému sexu s někým, o jehož sexuálním zdraví si nejste jisti.

Jídlo s sebou

Chlamydie je léčitelný stav. Erektilní dysfunkci lze obvykle také léčit, často pomocí léků, které mají relativně málo vedlejších účinků.

Léčba základních příčin ED, jako je diabetes, deprese nebo jiné stavy, může také pomoci léčit ED. Abyste se ujistili, že ED a chlamydie jsou pouze dočasné problémy, navštivte svého lékaře při prvních známkách příznaků.

Měli byste se také bez obav zeptat svých poskytovatelů zdravotní péče na jakékoli otázky týkající se sexuálního zdraví. Je velmi pravděpodobné, že takové obavy slyšeli již mnohokrát.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY