Existuje souvislost mezi glutaminem a rakovinou?

Zdravé buňky i rakovinné buňky potřebují k přežití glutamin.

osoba nalévá proteinový prášek do modré láhve
Mattia/Stocksy United

Jaká je stručná odpověď?

Jednoduchá odpověď je ano, zdá se, že existuje souvislost mezi glutaminem a rakovinou.

Zdá se, že mnoho rakovinných buněk využívá glutamin k růstu, přežití a množení – natolik, že se na něm mohou stát závislými.

Ve skutečnosti se má za to, že glutamin je tak důležitou součástí progrese nádoru, že jej někteří výzkumníci studovali jako a potenciální léčbu rakoviny.

Co je to vlastně glutamin?

Přestože je glutamin nejhojnější aminokyselinou v krvi, je považován za neesenciální.

Je to proto, že buňky mohou vytvářet glutamin z jiných věcí v těle. Nachází se také v různých potravinách.

Glutamin se používá jako zdroj dusíku a uhlíku. Pomáhá produkovat bílkoviny a podporuje střevní a imunitní systém a poskytuje palivo pro podobné bílé krvinky.

Vyskytuje se ve dvou formách: L-glutamin a D-glutamin.

První z nich hraje všechny důležité role uvedené výše a je to název, pod kterým se prodávají některé doplňky glutaminu. Zdá se však, že D-glutamin není zdaleka tak důležitý.

Co říká výzkum?

Přesná role glutaminu v rakovině je stále chápána.

Výzkum zjistil, že některé typy rakovinných buněk jej mohou potřebovat k růstu a šíření a také k regulaci různých aktivit uvnitř buňky.

Může to udělat tím poskytování uhlík a dusík potřebné pro buněčný růst. Ale některé nádory se nacházejí v an životní prostředí s nízkou hladinou glutaminu.

To je pro výzkumníky zajímavé, protože rakovinné buňky potřebují brát glutamin z prostředí mimo buňku. Pokud je tato oblast zbavena glutaminu, odkud ho dostávají rakovinné buňky?

Další studie naznačují, že rakovinné buňky mají přizpůsobený k těmto omezením více než jedním způsobem.

Mohou mít zvýšené hladiny enzymu, který může vyrábět glutamin z jiných hojných materiálů, jako je glukóza. Mohou také pohltit jiné buňky a odebrat jim živiny.

Ve skutečnosti jsou rakovinné buňky upraveny tak, aby přijaly více glutaminu, než potřebují, pomocí přebytek nepříznivě ovlivnit procesy opravy buněk.

Co to znamená pro lidi, kteří mají rakovinu nebo jsou v remisi?

„Pacienti s rakovinou a pacienti v remisi mohou mít prospěch z léčby, která řeší výraznou závislost onemocnění na této aminokyselině,“ říká lékař a lékař J. Wes Ulm, MD, PhD.

“Na druhou stranu, suplementace glutaminu pod lékařským dohledem může být také cenná pro usnadnění hojení tkání postižených chemoterapií nebo radiační terapií.”

Suplementace glutaminu může dokonce zlepšit celkový výsledek případů. Je ale potřeba další výzkum.

Pokud máte rakovinu nebo jste v remisi, vyhněte se užívání jakýchkoli doplňků nebo změně stravy, dokud to neproberete se svým lékařem.

Na internetu si můžete přečíst opačnou radu: vyhýbat se potravinám obsahujícím glutamin. Ale pravděpodobně to nebude mít žádný účinek.

Pamatujte, že glutamin je přirozeně produkován v těle. A jak výzkum ukazuje, rakovinné buňky jsou vysoce přizpůsobeny k získávání glutaminu.

Co to znamená pro lidi se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny?

O glutaminu a rakovině je ještě třeba provést mnoho výzkumu, takže neexistují žádná konkrétní doporučení, pokud máte vyšší riziko rozvoje onemocnění.

To se může v budoucnu změnit. Ale právě teď neexistuje žádný silný důkaz, že by doplňky s obsahem glutaminu nebo podobné mohly snížit riziko.

“Jedinci s variacemi v některých genech souvisejících s metabolismem glutaminu mohou mít relativně větší náchylnost k pozdějšímu rozvoji rakoviny,” říká Ulm.

„Některé onkogeny – mutované geny, které zlepšují růst buňky (nebo obcházejí kontrolní body růstu), což může potenciálně vést ke vzniku rakoviny – mohou specificky ovlivnit metabolismus glutaminu, nejvýrazněji genovou rodinu zvanou Myc,“ dodává.

Myc se „podílí na karcinogenezi (počátek rakoviny) u mnoha různých rakovinných podtypů,“ říká Ulm.

Co to znamená pro prevenci rakoviny?

Stejně tak neexistuje žádný důkaz, že konzumace určitého množství glutaminu ve vaší stravě může pomoci předcházet rakovině.

Obecnou radou pro udržení dobrého zdraví je jíst dobře vyváženou stravu sestávající převážně z čerstvého ovoce a zeleniny, libových bílkovin, celozrnných výrobků, luštěnin a ořechů.

Další často kladené otázky

Způsobuje glutamin rakovinu?

Rakovina je komplexní. Glutamin to ale nezpůsobuje.

Zdá se, že mnoho typů rakovinných buněk využívá k růstu a šíření glutamin. Ale rakovina samotná je způsobena genetickými změnami, které pak ovlivňují to, jak buňky rostou a dělí se.

To může být způsobeno poškozením DNA škodlivými faktory životního prostředí, jako je UV záření nebo cigaretový kouř, nebo zděděné od vašich rodičů.

Je něco, co můžete udělat pro zablokování nebo snížení glutaminu přirozeně?

Glutamin je nejhojnější aminokyselina v krevním řečišti. Navíc si ho vaše tělo vyrábí samo, kromě toho, že je získává ze stravy.

Neexistují tedy žádné realistické způsoby, jak snížit hladinu glutaminu prostřednictvím změn ve stravě.

Je glutamin v potravinách?

Glutamin se nachází v řadě potravin.

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin mají tendenci mít největší množství glutaminu – vzpomeňte si na maso a další živočišné produkty, jako je mléko a sýr.

Ale glutamin najdete ve všem, co obsahuje bílkoviny, včetně bílé rýže, zelí a syrového špenátu.

Existují určité potraviny, kterým byste se měli vyhnout, abyste snížili riziko rakoviny?

„Už nějakou dobu je známo, že úpravy stravy – zejména snížená konzumace červeného a zpracovaného masa, rychlého občerstvení, cukru a alkoholu, posun k režimům bohatým na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky – jsou spojeny se sníženým rizikem rakoviny. bez ohledu na další matoucí rizikové faktory,“ vysvětluje Ulm.

Stále není jasné, kam do toho glutamin spadá.

Některé výzkumy naznačují, že „vyšší hladiny glutaminu v krvi mohou ve skutečnosti chránit před některými poruchami, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, a že suplementace glutaminu může paradoxně inhibovat růst nádorů a metabolické procesy,“ říká Ulm.

Ale stále neexistují žádné pevné závěry nebo konkrétní doporučení.

Nejlepší dostupnou radou je tedy držet se dobře vyvážené stravy bohaté na rostlinné potraviny.

Existují určité potraviny, kterým byste se měli vyhnout, pokud vám byla diagnostikována rakovina?

Opět, neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že byste se měli vyhýbat potravinám obsahujícím glutamin, pokud máte rakovinu – hlavně proto, že tělo si pravděpodobně produkuje dostatek samo a protože glutamin je potřebný, protože hraje mnoho důležitých rolí.

Rakovina může ovlivnit vaši chuť k jídlu a způsob, jakým vaše tělo nakládá s živinami. Takže snaha jíst co nejlépe může vašemu tělu pomoci vyrovnat se s nemocí i s jakoukoli léčbou.

To obvykle znamená konzumovat vyváženou stravu a zvýšit příjem bílkovin a kalorií, pokud zhubnete. Váš lékař může ve skutečnosti doporučit, abyste měli kaloričtější svačiny a zaměnili je za potraviny s vysokým obsahem tuku.

Mohou také doporučit vyhýbat se určitému jídlu a pití, které mohou ovlivnit vedlejší účinky léčby. To může zahrnovat kořeněná jídla, syrové maso nebo mořské plody a alkohol.

Poraďte se se svým týmem pro léčbu rakoviny, abyste zjistili, co je pro vás to pravé.

Sečteno a podtrženo

Zdravé i rakovinné buňky potřebují glutamin. Takže vyřazení glutaminu z vaší stravy se nedoporučuje.

Navíc si vaše tělo vytváří vlastní glutamin, takže změny ve stravě budou mít pravděpodobně malý účinek.

Zda by však glutamin mohl pomoci při léčbě rakoviny nebo být cílem takové léčby, je otázka, na kterou je ještě třeba odpovědět.


Lauren Sharkey je britská novinářka a autorka specializující se na ženská témata. Když se nesnaží objevit způsob, jak zahnat migrény, může být nalezena při odkrývání odpovědí na vaše číhající zdravotní otázky. Napsala také knihu profilující mladé ženské aktivistky po celém světě a v současnosti buduje komunitu takových odpůrců. Chyť ji Cvrlikání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY