Existují přírodní způsoby léčby žlučových kamenů?

Přehled

Žlučové kameny jsou tvrdé usazeniny, které se tvoří ve vašem žlučníku. Existují dva typy žlučových kamenů:

 • cholesterolové žlučové kameny, které jsou nejčastější a tvoří je přebytek cholesterolu
 • pigmentové žlučové kameny, které jsou tvořeny nadbytkem bilirubinu

Chirurgie je běžnou léčbou žlučových kamenů, ale možná je budete moci léčit přírodními prostředky. Čtěte dále, abyste se dozvěděli přírodní léky na žlučové kameny a tipy, jak tomuto stavu předejít.

Jak léčit žlučové kameny bez operace

Žlučové kameny mohou způsobit ostrou, intenzivní bolest v pravé horní části břicha. Tato bolest může vyzařovat do vašich zad a až do lopatky. Mezi další příznaky patří nevolnost, zvracení, světle zbarvená nebo šedá stolice a průjem.

Než se pokusíte léčit žlučové kameny sami, poraďte se se svým lékařem. Váš lékař vám může pomoci získat správnou diagnózu. Mohou vám také poradit se všemi možnostmi léčby. Pokud máte zežloutnutí očí, horečku nebo zimnici a intenzivní bolesti břicha, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

1. Očista žlučníku

Existuje několik důvodů, proč se mohou žlučové kameny tvořit:

 • Vaše játra mohou vylučovat více žluči, než se mohou rozpustit.
 • Vaše tělo může mít nadbytek pigmentu zvaného bilirubin, který nelze rozpustit.
 • Žlučník se nemusí vyprázdnit úplně nebo tak často, jak potřebuje.

Někteří lidé Nárok že čištění nebo proplach žlučníku může pomoci rozbít žlučové kameny a vyprázdnit žlučník. Neexistují však žádné vědecké důkazy na podporu těchto tvrzení. Tělo se dokáže samo očistit a spláchnout.

Přesto někteří lidé konzumují kombinaci olivového oleje, šťávy a bylin po dobu dvou nebo více dnů. Během té doby by neměli konzumovat nic jiného než směs oleje. Neexistuje žádná standardní směs ani recept. Tato směs může být nebezpečná pro lidi s cukrovkou nebo pro ty, kteří mají nízkou hladinu cukru v krvi.

Jeden studie se podíval na roli olivového oleje a slunečnicového oleje na žlučové kameny. Vědci zjistili, že olivový olej sice měl vliv na spotřebu žluči, ale neovlivnil žlučové kameny.

Před zahájením jakéhokoli typu čištění se poraďte se svým lékařem. Nemusí to být bezpečné pro všechny lidi.

2. Jablečná šťáva

Někteří lidé používají jablečný džus k léčbě žlučových kamenů. Je to proto, že věří, že jablečná šťáva může změkčit žlučové kameny a může vám pomoci kameny projít.Toto tvrzení se rozšířilo kvůli a dopis zveřejněný v roce 1999, která podrobně popisuje neoficiální zprávu o ženě, která úspěšně prošla žlučovými kameny pomocí jablečné šťávy. Neexistují však žádné vědecké studie, které by toto tvrzení podporovaly.

Pití velkého množství ovocných šťáv pro vás nemusí být zdravé, pokud máte cukrovku, hypoglykémii, žaludeční vředy a další stavy.

3. Jablečný ocet

Jablečný ocet (ACV) je oblíbeným doplňkem zdraví, který je často součástí čištění. Zatímco ACV může mít pozitivní účinky na hladinu cukru v krvi, neexistují žádné studie, které by podporovaly použití ACV pro léčbu žlučových kamenů. Existuje jen málo důkazů o tom, že očisty jsou potřebné nebo účinné.

4. Jóga

Existují určitá tvrzení, že jóga vám může pomoci přirozeně překonat žlučové kameny. Jóga byla nalezena v jedna studie ke zlepšení lipidového profilu u lidí s diabetem. V jiném studie, výzkumníci se podívali na lidi s cholesterolovými žlučovými kameny a zjistili, že lidé s těmito typy žlučových kamenů měli větší pravděpodobnost abnormálního lipidového profilu. Vědci však nebyli schopni najít souvislost mezi těmito abnormálními hladinami a přítomností žlučových kamenů.

Zatímco jóga může pomoci zmírnit některé symptomy spojené se žlučovými kameny, neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly použití jógy k léčbě žlučových kamenů.

5. Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský, popř Silybum marianum, může pomoci léčit poruchy jater a žlučníku. Předpokládá se, že stimuluje oba orgány, ale výzkumníci se konkrétně nezabývali přínosy ostropestřce pro léčbu žlučových kamenů.

Ostropestřec mariánský je dostupný ve formě pilulek jako doplněk. Před použitím ostropestřce se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud máte cukrovku. Ostropestřec mariánský může snížit hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu. Je také možné být alergický na ostropestřec mariánský.

Nakupujte ostropestřec mariánský

6. Artyčok

Artyčok má byl nalezen být prospěšný pro funkci žlučníku. Pomáhá stimulovat žluč a je prospěšný i pro játra. Žádné studie se nezabývaly vlivem artyčoku na léčbu žlučových kamenů.

Artyčoky lze dusit, nakládat nebo grilovat. Jíst artyčok není na škodu, pokud jej dokážete tolerovat. Artyčok ve formě pilulek nebo prodávaný jako doplněk by měl být užíván pouze poté, co si promluvíte se svým lékařem.

7. Zlatá mince tráva

Zlatá mince tráva, popř Lysimachiae herba, se používá v tradiční čínská medicína k léčbě žlučových kamenů. Je to spojeno se sníženou tvorbou žlučových kamenů. Někteří lidé doporučují vzít si trávu ze zlatých mincí před zahájením čištění žlučových kamenů, aby kameny změkčili.

Můžeš nákup zlatých mincí trávy v práškové nebo tekuté formě.

8. Zásobník ricinového oleje

Zábaly s ricinovým olejem jsou dalším lidovým lékem a někteří lidé volí tuto metodu místo čištění žlučníku. Teplé hadříky jsou napuštěné ricinovým olejem, které si pak přiložíte na břicho. Zábaly mají ulevit od bolesti a pomoci léčit vaše žlučové kameny. Neexistují žádné vědecké studie, které by podporovaly tvrzení, že tato léčba je účinná.

Nakupujte ricinový olej

9. Akupunktura

Akupunktura může pomoci zmírnit některé bolesti způsobené žlučovými kameny snížením křečí, uvolněním toku žluči a obnovením správné funkce. Bylo hlášeno, že akupunktura léčí žlučové kameny, ale je zapotřebí více výzkumu.

Jeden malá studie bylo provedeno, aby se podíval na účinky akupunktury na cholecystitidu u 60 účastníků. Cholecystitida je zánět žlučníku. Bylo zjištěno, že akupunktura zmírňuje příznaky a snižuje objem žlučníku.

Je zapotřebí více výzkumu, abychom se konkrétně podívali na výhody akupunktury pro léčbu žlučových kamenů.

Akupunktura je relativně bezpečná. Při výběru akupunkturisty vyhledejte licencovaného akupunkturistu a ujistěte se, že používá nové jehly na jedno použití. V některých případech může část nákladů pokrýt vaše pojišťovna. Mnoho měst má také komunitní centra akupunktury. Akupunktura se podává v místnosti s jinými lidmi namísto v soukromém prostředí. Náklady na komunitní akupunkturu jsou často mnohem dostupnější než soukromá akupunktura.

Jiné způsoby léčby žlučových kamenů

K léčbě žlučových kamenů se často používají léky a operace.

Léky

K rozpuštění menších žlučových kamenů se často předepisují dvě žlučové kyseliny:

 • kyselina ursodeoxycholová
 • kyselina chenodeoxycholová

v starší studie z roku 1989kyselina ursodeoxycholová pomohla zabránit tvorbě žlučových kamenů u obézních lidí, kteří drželi velmi nízkokalorické diety.

Léčba žlučových kamenů může trvat až dva roky. Žlučové kameny se mohou znovu vytvořit, když přestanete užívat léky.

Chirurgická operace

Chirurgie je často doporučovanou léčbou žlučových kamenů. Chirurgie, známá jako cholecystektomie, zahrnuje odstranění žlučníku, takže žlučové kameny se po této léčbě nemohou znovu tvořit.

K přežití není žlučník potřeba a u většiny lidí je tělo schopno úbytek žlučníku kompenzovat s minimálními vedlejšími účinky. Přečtěte si více o operaci odstranění žlučníku.

Tipy pro prevenci žlučových kamenů

Žlučové kameny se nejčastěji vyskytují u:

 • ženy
 • lidé 40 let a starší
 • lidé s cukrovkou
 • lidé, kteří jsou obézní
 • těhotná žena
 • lidé, kteří užívají hormonální léky
 • lidé, kteří jedí stravu s vysokým obsahem tuků

Příčinou tvorby žlučových kamenů je pravděpodobně kombinace genetiky, stravy a faktorů životního stylu.

Strava

Studie z roku 2006 uvádí, že ženy, které jedly více ovoce a zeleniny, měly nižší riziko operace odstranění žlučníku než ženy, které jedly nejméně ovoce a zeleniny. Dobře vyvážená strava, která zahrnuje různé druhy ovoce a zeleniny, může pomoci podpořit zdravý žlučník a snížit riziko žlučových kamenů. Může také pomoci při regulaci hmotnosti.

Některé potraviny mohou zhoršit žlučník, včetně:

 • vejce
 • rafinovaný cukr
 • potraviny s velkým množstvím nasycených tuků
 • potravinové alergeny

Poraďte se se svým lékařem o konkrétních potravinách, kterým se možná budete chtít vyhnout.

Vedení váhy

Obezita zvyšuje riziko vzniku žlučových kamenů. Hubnutí může být důležitou součástí prevence žlučových kamenů, ale na způsobu hubnutí záleží. Dodržování velmi nízkokalorické diety pro hubnutí může ve skutečnosti zvýšit riziko žlučových kamenů.

V studie 2013, účastníci následovali roční komerční program hubnutí. Během programu jedna skupina účastníků držela velmi nízkokalorickou dietu (500 kcal/den) po dobu 6-10 týdnů. Druhá skupina držela po dobu tří měsíců nízkokalorickou dietu (1200-1500 kcal/den). U skupiny, která držela velmi nízkokalorickou dietu, byla třikrát vyšší pravděpodobnost než u druhé skupiny, že se u nich vyvinou žlučové kameny, které vyžadují hospitalizaci nebo operaci.

Pokud se snažíte zhubnout, poraďte se se svým lékařem o programu zdravého hubnutí. Mohou vám pomoci vytvořit zdravý plán hubnutí.

Odnést

Existuje jen malý výzkum o účinnosti přírodní léčby žlučových kamenů.

Žádné byliny nebo doplňky prodávané ve Spojených státech nejsou sledovány z hlediska kvality nebo čistoty Food and Drug Administration. Pečlivě prozkoumejte jakékoli produkty, promluvte si se svým lékařem a vyberte si od renomované společnosti. Pokud vám lékař doporučil operaci, promluvte si s ním o dalších možnostech, které byste mohli nejprve vyzkoušet.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY