Fibromyalgická dieta: Kterým potravinám byste se měli vyvarovat?

Co je to fibromyalgie?

Fibromyalgie je stav, který způsobuje únavu a bolest v celém těle. Může také způsobit problémy se spánkem, pamětí a náladou. Odborníci se domnívají, že fibromyalgie zvyšuje bolestivé pocity změnou způsobu, jakým mozek zvládá signály bolesti.

U některých lidí jsou příznaky fibromyalgie vyvolány fyzickým traumatem, chirurgickým zákrokem, infekcí nebo psychickým stresem. U ostatních se příznaky fibromyalgie časem sčítají bez jediné jiskřivé události.

Odborníci se domnívají, že mozek lidí s fibromyalgií je ovlivněn změnami v chemii mozku. Přesné příčiny těchto změn nejsou známy, ale předpokládá se, že k fibromyalgii přispívají následující prvky:

Genetika

Odborníci zjistili genetické vazby na fibromyalgii. Některé genové mutace mohou dát lidem větší riziko vzniku tohoto onemocnění.

Infekce

Zdá se, že určité nemoci vyvolávají nebo zhoršují příznaky fibromyalgie.

Stresující fyzické nebo emocionální události

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) může přispět k fibromyalgii.

Jaké jsou příznaky fibromyalgie?

Lidé s fibromyalgií obvykle zaznamenávají některé nebo všechny následující příznaky:

Bolest po celém těle

Lidé s fibromyalgií často pociťují konstantní, tupou nebo bolestivou bolest, která trvá nejméně tři měsíce na obou stranách těla, a to jak nad, tak pod pasem.

Únava

Může se stát, že se probudíte unavení, a to i po dlouhé noci spánku. Váš spánek může být narušen bolestí. Mohou být také přítomny poruchy spánku, jako je syndrom neklidných nohou (RLS) nebo spánková apnoe.

Problémy s poznáváním

Mentální mlhavost, někdy nazývaná „fibro mlha“, ztěžuje jasné myšlení.

Jiné zdravotní problémy

Lidé s fibromyalgií mají také další zdravotní problémy. Ty mohou zahrnovat:

  • tenzní bolesti hlavy
  • problémy temporomandibulárního kloubu (TMJ)
  • syndrom dráždivého tračníku (IBS)
  • Deprese

Jak může dieta ovlivnit příznaky fibromyalgie?

Předpokládá se, že potraviny a přísady, které vyvolávají fibromyalgii, mění chemii mozku a zvyšují množství bolesti, kterou tělo vnímá. Není známa žádná specifická dieta, která by léčila fibromyalgii, ale studie naznačují, že existují určité potraviny, které mohou vyvolat příznaky fibromyalgie.

Národní asociace pro výzkum fibromyalgie navrhuje omezit některé věci z vaší stravy, aby pomohla vašim příznakům. Tyto zahrnují:

  • rafinovaný cukr
  • kofein
  • alkohol
  • smažená jídla
  • červené maso
  • vysoce zpracované potraviny

Výzkum také ukázal, že vyřazení aditiv, jako je MSG a aspartam, může pomoci snížit příznaky fibromyalgie. Ale jinak studie nenašly silné spojení mezi některými potravinami a fibromyalgií. Ke snížení symptomů se doporučuje hubnutí.

Jaká jídla mohou pomoci zvládnout příznaky fibromyalgie?

Změny ve stravě ovlivní každého jinak. Dobrý způsob, jak zjistit, které potraviny zhoršují vaše příznaky, je vyzkoušet eliminační dietu.

Eliminační dieta zahrnuje několik dní jíst velmi základní potraviny, jako kuře, rýži a brokolici. Po několika dnech na omezené dietě byste měli pomalu přidávat do svého jídelníčku další potraviny. To vám umožní zjistit, jak každé jídlo ovlivňuje vaše příznaky fibromyalgie.

Obecně platí, že pokyny pro stravování pro lidi s fibromyalgií jsou stejné jako pro lidi bez tohoto onemocnění. To znamená jíst každý den různé druhy čerstvého ovoce a zeleniny a dostatečné množství tuků, sacharidů a bílkovin.

Jezte duhu

Udělejte vše pro to, abyste do svého jídelníčku začlenili co nejvíce barevného čerstvého ovoce a zeleniny. Různobarevná jídla obsahují různé vitamíny a živiny, které jsou důležité pro to, aby vaše tělo zůstalo zdravé a bez bolestí.

Vyhýbejte se rafinovaným nebo zpracovaným potravinám

Měli byste se soustředit na konzumaci ovoce, zeleniny a celozrnných produktů. Vyvarujte se konzumace zpracovaných a balených svačin, které obsahují potravinářské přídatné látky, které často nejsou dostatečně přísně testovány, aby bylo možné určit bezpečnost dlouhodobé konzumace. Některé potravinářské přídatné látky jsou klasifikovány jako excitotoxiny, které mohou vyvolat nebo udržovat příznaky fibromyalgie. Je také dobré omezit „bílé“ uhlohydráty, jako je bílý chléb, těstoviny a rýže, stejně jako sladká jídla, sladkosti a slazené nápoje. Tyto rafinované uhlohydráty způsobují zvýšení hladiny cukru v krvi s následným nárůstem inzulínu, který může také zhoršit příznaky. Zaměřte se na celozrnné produkty a komplexní sacharidy, které poskytují vlákninu, minerály a vitamíny.

Když máte fibromyalgii, může být náročné najít energii potřebnou k vaření a přípravě zdravých jídel. Je však důležité dobře jíst, aby vaše tělo bylo zdravé a vaše energie byla nahoře. Podívejte se na parní pytle se zeleninou v produkčních a mrazicích sekcích v obchodech s potravinami a saláty v pytlích. Tyto možnosti pomáhají zkrátit čas potřebný k mytí, přípravě a přípravě produktů a mohou vám pomoci je konzumovat častěji.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY