Fungují antibiotika na blefaritidu?

Antibiotika jsou jedním z možných způsobů léčby blefaritidy. Někdy mohou pomoci udržet oblast bez bakterií nebo léčit základní stav.

Blefaritida způsobuje, že vaše oční víčka zčervenají a zanítí se. Můžete pociťovat podráždění očního okolí a mít pocit, jako by vám něco uvízlo v oku. Mnoho lidí má na spodině očních víček šupinky nebo krusty, které vypadají jako lupy.

Primární léčbou blefaritidy je udržování čistého očního okolí. Ale antibiotika mohou vyčistit infekci nebo léčit základní stav, jako je oční růžovka, která může být hlavní příčinou vaší blefaritidy.

Na blefaritidu se někdy používají jak lokální, tak perorální antibiotika.

Jak antibiotika léčí blefaritidu

Antibiotika existují ve dvou typech: baktericidní, která zabíjejí bakterie, a bakteriostatická, která jim brání v růstu. Antibiotika pro blefaritidu zahrnují perorální tetracykliny, jako je doxycyklin, a makrolidy, jako je erythromycin. Jedná se o bakteriostatické léky.

Protože blefaritida má mnoho různých příčin, typ antibiotika závisí na cílech léčby.

Lokální antibiotika se používají k léčbě blefaritidy vnějšího víčka (přední blefaritida). Snižují příznaky a zbavují se bakterií v dané oblasti.

Perorální antibiotika se používají k léčbě blefaritidy vnitřního víčka (zadní blefaritidy) způsobené dysfunkcí mazových žláz oka (meibomské žlázy). Používají se také při blefaritidě spojené s oční růžovkou.

Jak účinná jsou antibiotika pro blefaritidu

Lokální antibiotika se obvykle užívají pouze do 8 týdnů dokud příznaky nevymizí.

Účinnost perorálních antibiotik u blefaritidy je nejistá.

A analýza roku 2021 přezkoumal dvě malé studie: jednu o použití perorálního doxycyklinu u lidí s růžovkou a blefaritidou na obličeji a druhou o perorálním doxycyklinu u lidí s dysfunkcí meibomských žláz a blefaritidou.

Autoři uvedli, že důkazy jsou velmi nejisté, že perorální doxycyklin může zlepšit klinické vedlejší účinky blefaritidy a léčba může způsobit nežádoucí účinky.

Někteří lidé mohou potřebovat užívat antibiotika dlouhodobě, aby udrželi příznaky pod kontrolou.

Druhy antibiotik pro blefaritidu

Mnoho typů antibiotik na blefaritidu nelze zaměnit. Lékař předepíše antibiotikum, které je nejvhodnější vzhledem k povaze vašich příznaků a k tomu, co je způsobuje.

Perorální antibiotika pro blefaritidu

Při léčbě blefaritidy se používají dvě primární třídy perorálních antibiotik: tetracykliny a makrolidy.

 • tetracykliny zahrnují antibiotika tetracyklin, doxycyklin a minocyklin.
 • Makrolidy zahrnují antibiotika erythromycin a azithromycin.

Tetracykliny jsou širokospektrá antibiotika používaná k léčbě růžovky a různých dalších onemocnění. Mezi vedlejší účinky patří mimo jiné gastrointestinální potíže a fotosenzitivita.

Makrolidy jsou antibiotika schválená pro použití při mnoha bakteriálních infekcích, včetně kožních infekcí. Léky jsou obecně bezpečné, ale mohou způsobit gastrointestinální potíže.

Mast a další lokální antibiotika proti blefaritidě

Do očního okolí se aplikují lokální antibiotika. Obvykle jsou ve formě masti nebo očních kapek a vyžadují předpis.

 • Bacitracin: Oftalmologická forma tohoto antibiotika je určena pouze pro oční použití.
 • Erythromycin: Jedná se o antibiotikum používané pro širokou škálu bakteriálních infekcí.
 • Neomycin, polymyxin a bacitracin: Jedná se o kombinovaný přípravek tří antibiotik používaných k léčbě infekcí oka a očních víček.

Lokální antibiotika jsou obecně dobře snášena, ale každé antibiotikum má potenciální vedlejší účinky. Pokud zaznamenáte svědění, pálení, zarudnutí oka, bolest oka nebo otok, zavolejte svého lékaře.

Kde získat antibiotika na blefaritidu

Antibiotika jsou běžně k dostání v lékárnách. Lékař vám obvykle může dát předpis, který můžete vzít do lékárny, nebo jej přímo poslat. Antibiotika, která nevyžadují lékařský předpis, mohou být uložena za přepážkou lékárny.

Můžete získat antibiotika proti blefaritidě volně prodejné?

Většina antibiotik vyžaduje předpis. Lékař může být schopen předepsat správné perorální nebo topické antibiotikum pro vaši blefaritidu.

Některá lokální antibiotika jsou volně prodejná, ale je důležité zajistit, abyste používali bezpečnou a vhodnou formulaci pro blefaritidu.

Například, ačkoli je bacitracin topical dostupný ve většině lékáren bez lékařského předpisu, je nebezpečný, pokud se vám dostane do očí. Oční bacitracin, který může být vhodný pro blefaritidu, vyžaduje lékařský předpis.

Erythromycin vyžaduje lékařský předpis. Perorální antibiotika, jako jsou tetracykliny, také obvykle vyžadují předpis.

I když si pořídíte volně prodejné antibiotikum, doporučuje se konzultovat užívání přípravku s lékařem nebo lékárníkem. Mohou poradit, jak produkt bezpečně používat.

Jiné typy léčby blefaritidy

Můžete pomoci zlepšit příznaky blefaritidy domácí léčbou. Kromě antibiotik existují také lékařské léčby, které mohou pomoci vyřešit nebo zvládnout tento stav.

Léčba doma

Péče o oči doma může výrazně snížit frekvenci vzplanutí blefaritidy. Pokud máte akutní případ blefaritidy, domácí léčba může podporovat předepsané léky, jako jsou antibiotika.

 • Teplý obklad: Teplý obklad přiložený na oči na několik minut může pomoci očním mazovým žlázám exprimovat. Může také způsobit, že vločky budou měkčí a snáze se odstraní.
 • Peeling očních víček: Po teplém obkladu může peeling očního víčka pomoci odstranit bakterie a nečistoty. Namočte bavlněný aplikátor do zředěného dětského šamponu a jemně očistěte okraj víčka.
 • Oplach teplou vodou: Po peelingu jemně opláchněte oční okolí teplou vodou.
 • Masáž očních víček: U lidí s blefaritidou na vnitřním víčku (zadní blefaritida) to může pomoci vyjádřit meibomské žlázy.
 • Umělé slzy: Tyto oční kapky, které jsou volně prodejné, mohou osvěžit a dodat hydrataci suchým očím způsobeným blefaritidou.
 • Šampon proti lupům: Šampon proti lupům může pomoci snížit příznaky blefaritidy způsobené lupy.
 • Přírodní doplňky: Omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci se zdravím očí.
 • Protizánětlivá dieta: Dodržování protizánětlivých diet, jako je středomořská dieta, může pomoci snížit zánět těla, včetně zánětu, který může vést k blefaritidě.

Jiné lékařské ošetření

Antibiotika mohou být první léčbou nabízenou lékařem, například oftalmologem. Mohou s vámi prozkoumat další léky a nové postupy ke snížení příznaků blefaritidy.

 • Steroidní oční kapky: Obvykle se jedná o kortikosteroidy používané k léčbě zánětu.
 • Léky na imunitní systém: Jednou z možností je cyklosporin A, prodávaný jako oční kapky pod značkou Restasis.
 • Antivirové léky: Pokud je blefaritida výsledkem infekce virem herpes simplex, mohou být předepsány antivirové léky, jako je acyklovir nebo valaciklovir.
 • BlephEx (mikroblefaroexfoliace): Jedná se o postup prováděný na klinice, kdy se na oční víčko aplikuje lékařská houba k odstranění bakterií a toxinů.
 • Intenzivní pulzní světlo (IPL): IPL je také postup na klinice, kdy se infračervené světlo aplikuje na oční víčka k léčbě ucpání mazových žláz.
 • LipiFlow (tepelná pulsace): Tato klinická procedura využívá zařízení, které aplikuje tlak a teplo na vnitřní a vnější víčka, aby se uvolnily mazové žlázy.
 • Tepelný výraz: Tato procedura využívá teplo a ruční masáž očních víček ke zlepšení funkce mazových žláz.

Odnést

Topické masti a perorální antibiotika jsou dvě lékařské léčby blefaritidy. Perorální antibiotika jsou obecně předepisována pro základní onemocnění, jako je oční rosacea nebo dysfunkce meibomských žláz.

Lokální antibiotika jsou obvykle ke kontrole bakterií v oblasti očních víček. Někteří lidé užívají antibiotika pro dlouhodobou léčbu blefaritidy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY