Hyperparatyreóza

Co je hyperparatyreóza?

K hyperparatyreóze dochází, když příštítná tělíska produkují příliš mnoho parathormonu (PTH). Příštítná tělíska jsou čtyři endokrinní žlázy o velikosti hrášku umístěné na krku, blízko nebo připojené k zadní části štítné žlázy. Endokrinní žlázy vylučují hormony nezbytné pro normální fungování těla.

Navzdory podobným jménům a sousedství ve vašem krku jsou příštítná tělíska a štítná žláza velmi odlišné orgány. PTH pomáhá regulovat hladiny vápníku, vitamínu D a fosforu ve vašich kostech a krvi.

Někteří lidé s tímto onemocněním nemají žádné příznaky a nepotřebují léčbu. Jiní mají mírné nebo závažné příznaky, které mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

Jaké jsou příčiny hyperparatyreózy?

Při hyperparatyreóze se jedna nebo více vašich příštítných tělísek stává nadměrně aktivní a vytváří nadbytek PTH. To může být způsobeno nádorem, zvětšením žlázy nebo jinými strukturálními problémy příštítných tělísek.

Když jsou vaše hladiny vápníku příliš nízké, vaše příštítná tělíska reagují zvýšením produkce PTH. To způsobí, že vaše ledviny a střeva absorbují větší množství vápníku. Odstraňuje také více vápníku z vašich kostí. Produkce PTH se vrátí k normálu, když hladina vápníku opět stoupne.

Jaké jsou typy hyperparatyreózy?

Existují tři typy hyperparatyreózy: primární, sekundární a terciární.

Primární hyperparatyreóza

Tento typ se vyskytuje, když máte problém alespoň s jedním z příštítných tělísek. Mezi běžné příčiny problémů příštítných tělísek patří nezhoubné výrůstky na žláze a zvětšení alespoň dvou žláz. Ve vzácných případech způsobuje tento stav rakovinný nádor. Zvýšené riziko vzniku primární hyperparatyreózy se vyskytuje také u lidí, kteří:

 • mají určité dědičné poruchy, které postihují několik žláz v celém těle, jako je mnohočetná endokrinní neoplazie
 • mají dlouhou historii deficitu vápníku a vitaminu D
 • byli vystaveni záření z léčby rakoviny
 • užili lék zvaný lithium, který léčí hlavně bipolární poruchu

Sekundární hyperparatyreóza

Tento typ se vyskytuje, když máte základní onemocnění, které způsobuje abnormálně nízké hladiny vápníku. Většina případů sekundární hyperparatyreózy je způsobena chronickým selháním ledvin, které má za následek nízké hladiny vitaminu D a vápníku.

Terciární hyperparatyreóza

K tomuto typu dochází, když vaše příštítná tělíska vytvářejí příliš mnoho PTH poté, co se vaše hladiny vápníku vrátí k normálu. Tento typ se obvykle vyskytuje u lidí s problémy s ledvinami.

Jaké jsou příznaky hyperparatyreózy?

Příznaky se mohou lišit od mírných až po závažné v závislosti na typu hyperparatyreózy.

Primární hyperparatyreóza

Někteří pacienti nemají žádné příznaky. Pokud máte příznaky, mohou se pohybovat od mírných až po závažné. Mírnější příznaky mohou zahrnovat:

 • únava
 • slabost
 • Deprese
 • bolesti těla

Závažnější příznaky mohou zahrnovat:

 • ztráta chuti k jídlu
 • zácpa
 • zvracení
 • nevolnost
 • nadměrná žízeň
 • zvýšené močení
 • zmatek
 • problémy s pamětí
 • ledvinové kameny

Sekundární hyperparatyreóza

U tohoto typu můžete mít kosterní abnormality, jako jsou zlomeniny, otoky kloubů a deformace kostí. Další příznaky závisí na základní příčině, jako je chronické selhání ledvin nebo závažný nedostatek vitaminu D.

Jak se diagnostikuje hyperparatyreóza?

Váš poskytovatel primární péče může mít podezření, že máte hyperparatyreózu, pokud rutinní krevní testy ukazují vysoké hladiny vápníku v krvi. K potvrzení této diagnózy bude muset váš poskytovatel primární péče provést další testy.

Krevní testy

Další krevní testy mohou pomoci poskytovateli primární péče stanovit přesnější diagnózu. Váš poskytovatel primární péče zkontroluje vaši krev na vysoké hladiny PTH, vysoké hladiny alkalické fosfatázy a nízké hladiny fosforu.

Testy moči

Test moči může pomoci vašemu poskytovateli primární péče určit, jak závažný je váš stav a zda jsou příčinou problémy s ledvinami. Váš poskytovatel primární péče zkontroluje vaši moč, aby zjistil, kolik vápníku obsahuje.

Testy ledvin

Váš poskytovatel primární péče může provést rentgenové snímky břicha, aby zkontroloval abnormality ledvin.

Lékaře primární péče ve svém okolí můžete najít prostřednictvím nástroje Healthline FindCare.

Jaké jsou léčby hyperparatyreózy?

Primární hyperparatyreóza

Možná nebudete potřebovat léčbu, pokud vaše ledviny fungují dobře, pokud jsou vaše hladiny vápníku jen mírně vysoké nebo pokud je hustota vašich kostí normální. V tomto případě může váš poskytovatel primární péče sledovat váš stav jednou ročně a dvakrát ročně kontrolovat hladinu vápníku v krvi.

Váš poskytovatel primární péče také doporučí sledovat, kolik vápníku a vitaminu D přijímáte ve své stravě. Budete také muset pít hodně vody, abyste snížili riziko ledvinových kamenů. Pro posílení kostí byste měli pravidelně cvičit.

Pokud je nutná léčba, je běžně používanou léčbou chirurgický zákrok. Chirurgické zákroky zahrnují odstranění zvětšených příštítných tělísek nebo nádorů na žlázách. Komplikace jsou vzácné a zahrnují poškozené nervy hlasivek a dlouhodobé nízké hladiny vápníku.

Další léčbou jsou kalcimimetika, která působí jako vápník v krvi. Tyto léky mohou oklamat vaše žlázy, aby produkovaly méně PTH. Poskytovatelé primární péče je předepisují v některých případech, pokud je operace neúspěšná nebo není možností.

Bisfofonáty, které brání ztrátě vápníku z kostí, mohou pomoci snížit riziko osteoporózy.

Hormonální substituční terapie může pomoci kostem udržet vápník. Tato terapie může léčit postmenopauzální ženy s osteoporózou, i když při dlouhodobém užívání existují rizika. Patří mezi ně zvýšené riziko některých druhů rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění.

Sekundární hyperparatyreóza

Léčba zahrnuje přivedení vaší hladiny PTH zpět k normálu léčbou základní příčiny. Metody léčby zahrnují užívání vitaminu D na předpis u závažných nedostatků a vápníku a vitaminu D u chronického selhání ledvin. Můžete také potřebovat léky a dialýzu, pokud máte chronické selhání ledvin.

Jaké jsou komplikace spojené s hyperparatyreózou?

Pokud trpíte hyperparatyreózou, můžete mít také stav nazývaný osteoporóza, který se také někdy nazývá „řídnutí“ kostí. Mezi běžné příznaky patří zlomeniny kostí a ztráta výšky v důsledku zlomenin obratlového těla (páteře). To se může vyvinout, když nadměrná produkce PTH způsobuje přílišnou ztrátu vápníku ve vašich kostech, což je oslabuje. Osteoporóza se obvykle vyskytuje, když máte příliš mnoho vápníku v krvi a nedostatek vápníku v kostech po delší dobu.

Osteoporóza vás vystavuje vyššímu riziku zlomenin kostí. Váš poskytovatel primární péče může zkontrolovat známky osteoporózy tím, že provede rentgenové snímky kostí nebo provede test kostní minerální hustoty. Tento test měří hladinu vápníku a kostních minerálů pomocí speciálních rentgenových přístrojů.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Podle Cleveland Clinic může chirurgie vyléčit většinu případů hyperparatyreózy. Pokud jste se vy a váš poskytovatel primární péče rozhodli svůj stav spíše sledovat než léčit, několik možností zdravého životního stylu vám může pomoci v boji s příznaky. Pijte hodně vody a pravidelně cvičte. Měli byste také sledovat množství vápníku a vitamínu D, které konzumujete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY